Wąż prysznicowy – pomagamy w wyborze

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Wąż prysznicowy jest jednym z najbardziej niepozornych, a zarazem niezbędnych elementów wyposażenia łazienki. O tym, jak istotna jest jego funkcjonalność, przekonujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy ulegnie on awarii. Co zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Jaki wąż prysznicowy wybrać, aby delektować się kąpielą bez przykrych niespodzianek? Od tej wiedzy dzieli Cię jedynie kilka minut czytania!

Z czego może być wykonany wąż prysznicowy?

Węże prysznicowe produkuje się z gumowego tworzywa. Na rynku są dostępne głównie w dwóch wariantach, jeśli chodzi o osłonę gumowego wnętrza — w oplocie metalowym lub z tworzywa sztucznego.

Wąż prysznicowy w oplocie metalowym część osób uważa za bardziej estetyczny, wręcz klasyczny design. Niestety w praktyce jest on też mniej odporny na skręcanie, a zarazem mniej trwały.

Węże w oplocie z tworzywa mogą być równie gustowne, a jednocześnie pozbawione wad rozwiązania opisanego wyżej. Są gładkie, a więc minimalistyczne i nowoczesne. Do tego są łatwiejsze do utrzymania w czystości, zatem bezpieczniejsze pod względem higienicznym.

Wąż prysznicowy
Metalowy wąż prysznicowy GROHE Twistfree
Wąż prysznicowy z tworzywa

Wąż prysznicowy z tworzywa GROHE Relexaflex

Jakiej długości powinien być wąż prysznicowy?

Zastanawiasz się, czy wąż prysznicowy 100 cm wystarczy? Niestety to zdecydowanie za mało, aby wziąć komfortowy prysznic nawet w małej łazience. Architekci wnętrz zalecają, by wąż prysznicowy ze słuchawką miał przynajmniej 125 cm długości.

Jeżeli masz większą łazienkę, w trosce o swoją wygodę wybierz dłuższy wąż. W kabinach i wannach standardowej wielkości w zupełności wystarczy taki o długości 150 cm. Pozwoli na kąpiel bez gimnastykowania się, a także ułatwi sprzątanie. W większych wannach, bardziej przestronnych kabinach oraz w przypadku wysokich domowników lepiej wybrać dłuższy wąż prysznicowy — 200 cm spełni wszystkie potrzeby.

Sposoby montażu węża prysznicowego

Wąż prysznicowy ze słuchawką można zamontować na kilka sposobów. Najpowszechniejsze jest przyłączenie go bezpośrednio do baterii wannowej lub prysznicowej, bo rozwiązania natynkowe wciąż wiodą prym wśród armatury łazienkowej. Wąż po prostu przykręca się do przeznaczonego dla niego wyjścia wody.

Drugi sposób montażu dotyczy armatury podtynkowej, której mechanizm jest ukryty w ścianie. Wąż podłącza się wtedy do wyprowadzonego ze ściany wyjścia wody przy pomocy kolanka przyłączeniowego.

Trzecim, ciekawym, ale najmniej popularnym wyborem, jest montaż węża prysznicowego w brzegu wanny. Zaletą tej opcji jest możliwość schowania go w otworze znajdującym się na obramowaniu ceramiki, z którego wystaje tylko gotowa do użycia słuchawka. Ten wariant zwykle jest częścią tzw. kombinacji wannowej, czyli zestawu przeznaczonego do montażu na brzegu wanny, w którego skład wchodzą: wylewka, przełącznik wyjść wody, uchwyt mieszacza i prysznic ręczny. Jej zdecydowanym plusem jest elegancki wygląd, minusem – wyższa cena i bardziej wymagający montaż.

grohe

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kupując wąż prysznicowy, dobrze wybrać taki, który jest zabezpieczony przed skręcaniem — będzie znacznie wygodniejszy i trwalszy. Przykładem takiego rozwiązania jest technologia TwistFree, zastosowana w wężach firmy GROHE. Dzięki nakrętce, która obraca się o 360°, wąż zawsze zachowuje odpowiednią pozycję, bez niepotrzebnych skrętów i naprężeń.

Dla osób, które mają małe dzieci, a także do obiektów użyteczności publicznej, polecane są modele zabezpieczone nie tylko przed skręcaniem, ale też przed rozciąganiem i załamywaniem. Odpowiednio skonstruowany i wzmocniony wąż prysznicowy podoła wyzwaniom, jakie stawia niestandardowe użytkowanie.

Nie bez znaczenia pozostają oczywiście aspekty estetyczne. Najlepiej, gdy wąż prysznicowy można dopasować do wystroju łazienki. Dobrym przykładem są modele oferowane przez markę GROHE, które dostępne są w kilku kolorach — dokładnie tych samych co armatura, czyli z kolekcji kolorów GROHE. Esteci mogą odetchnąć z ulgą, bo nie grozi im standardowy, srebrny wąż w połączeniu z grafitową czy miedzianą baterią.

Wąż prysznicowy
Wąż prysznicowy GROHE SILVERFLEX w odcieniu Cool Sunrise
Wąż prysznicowy
Wąż prysznicowy GROHE SILVERFLEX w odcieniu Warm Sunset
Wąż prysznicowy
Wąż prysznicowy GROHE SILVERFLEX w odcieniu błyszczącego niklu
Wąż prysznicowy
Wąż prysznicowy GROHE SILVERFLEX w odcieniu Szczotkowanego Grafitu

Wąż prysznicowy to cichy bohater każdej łazienki. Mimo że na rynku dostępne są modele, które kosztują nawet kilkanaście złotych, warto rozważyć nieco droższą inwestycję. Okazuje się bowiem, że niezawodny wąż znacząco zwiększa satysfakcję z użytkowania łazienki. Sprawdzony wariant o przemyślanym designie będzie więc strzałem w 10.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: