Styl art déco – jak urządzić wnętrze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Elegancja i wytworność w połączeniu z wygodą i funkcjonalnością tworzą styl art déco. Sprawdź, jak urządzić swoje wnętrze, korzystając z cech charakterystycznych tej międzywojennej stylistyki.

Styl art déco – gdzie ma swoje korzenie?

Art déco pojawiło się w Europie w latach 20. XX wieku w odpowiedzi na pełną przepychu francuską modę, której bogactwo mieszało się z przedmiotami codziennego użytku, dając w efekcie aranżacyjny chaos i niedopasowanie. Art déco połączyło to, co eleganckie, ekskluzywne i francuskie z potrzebą wnętrza funkcjonalnego, wygodnego i wysoce użytkowego.

Wnętrze w stylu art déco – najważniejsze cechy:

Masywne, opływowe meble

Meble w stylu art déco charakteryzuje jednolitość kolorów, gładkie tapicerki obite materiałem lub naturalną skórą, opływowe kształty (zaokrąglone brzegi, rozchylane na zewnątrz podłokietniki), a także masywność (meble na pierwszy rzut oka wyglądają na ciężkie i wygodne). Warto pamiętać, że meble powinny nieść za sobą tyle piękna i luksusu, co wygody i funkcjonalności. Meblami charakterystycznymi dla stylu art déco są przede wszystkim szezlongi, fotele z chromowanymi nóżkami czy stoliki ze szklanymi blatami. Zdarza się też, że na obiciach mebli pojawiają się np. geometryczne wzory, co wynika z kolejnej cechy tego międzywojennego stylu – geometryczności.

Wszechobecna geometryczność

Geometryczność to bardzo charakterystyczna cecha międzywojennej stylistyki. Geometryczne motywy pojawiają się na obiciach mebli, płytkach, kaflach, ścianach, a także przejawiają się w kształtach mebli i dodatków, np. trójkątnych szafek. Styl art déco szczególnie „lubi” romby, trójkąty, piramidy itp.
 

 

Kontrastowe kolory i szykowne materiały

W wyważonym i eleganckim wnętrzu art déco często stosuje się motyw zaskoczenia i kontrastu kolorystycznego w postaci, np. dodatku czerwieni, czerni czy turkusu i zieleni. Charakterystycznym elementem mieszkania art déco jest na przykład podłoga wyłożona biało-czarnymi kaflami, będącymi szachownicą opartą właśnie na kontrastowych barwach. Podobną zasadę stosuje się w aranżacji ścian – jedna z nich powinna być kontrastowa, np. poprzez użycie dekoracyjnej tapety.

Stylu art déco nie wyróżnia żadna konkretna tkanina. Najważniejsze, by wszystkie materiały były szykowne, eleganckie, gustowne. Dodatkowego luksusu można dodać im np. poprzez pikowania czy pofałdowania i marszczenia. Zasłony stylu art déco to natomiast przede wszystkim materiały ciężkie i grube.
 

 

Staranne dodatki

Akcesoria i dodatki w stylu art déco powinny być bardzo  dobrze przemyślane, gdyż z łatwością można je źle dobrać, zaburzając tym samym spójność wnętrza. Jednym z najpopularniejszych atrybutów stylistyki art déco jest kryształowy żyrandol. Styl art déco obfituje także w starannie wykonane, ręczne ornamenty, np. intarsje. Rzeźby z brązu, bukiety egzotycznych kwiatów, orientalne motywy, zdobione lustra – to dodatki, które z powodzeniem można zastosować we wnętrzu stylizowanym na art déco.

Połysk!

To charakterystyczna cecha dotycząca wnętrza art déco. Dobrze, by drewniane komody, regały, stoliki i szafki były lakierowane lub emaliowane na tzw. wysoki połysk. Ta sama reguła dotyczy podłogi bez względu na to, czy wykonana jest z drewna czy z marmuru – powinna być wypolerowana tak, by błyszczeć.

Zobacz więcej wnętrz w stylu art déco:


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-07-25 15:17:34
Dariusz
Bardzo podobają mi się meble w stylu art deco dlatego też zgłosiłem się do CYGAL ART DECO, aby wykonali mi meble na zamówienie. Efekt jest oszałamiający, pewnie na jednym komplecie się nie skończy ;)
2018-08-10 10:53:03
Domolubni
Art deco jest wymagającym stylem, ale osiągnięty efekt aranżacyjny jest naprawdę zachwycający. Najważniejsze to zadbać o spójną wizję, która połączy przepych z geometrycznymi formami o wysokim połysku. Pozdrawiamy!