Pomysł na ogród, czyli najnowsze trendy 2017 na aranżację ogrodów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jeśli chcesz znaleźć idealny pomysł na ogród marzeń, koniecznie sprawdź, jakie trendy w ogrodnictwie zawładną tym i kolejnym sezonem. Ogrody marzeń są hygge – staną się jeszcze bardziej ciepłe, przyjazne i ekologiczne!

Zobacz najnowsze trendy w ogrodnictwie domowym na 2017!

Moda na hygge, czyli duńską filozofię szczęśliwego życia, sięgnęła także ogrodów. A co więcej, jej przeniesienie na aranżację ogrodu przekona nawet największych sceptyków. Dlaczego? Bo takie ogrody nie wymagają szczególnego zainteresowania filozofią – są po prostu bardziej przyjazne. Pomysł na ogród hygge można zaczerpnąć z natury i stworzyć prostą, kojącą i ciepłą atmosferę. W takim ogrodzie jest też znacznie mniej pracy!

Pomysł na ogród nie z szablonu

Taki kierunek zmian można było zaobserwować już od paru sezonów, ale w tym roku ostatecznie żegnamy się z przyciętymi od linijki ogrodami. Geometryczne żywopłoty, gładkie niczym murawa boiska trawniki, sztywne alejki i grządki w szachownicę – wszystko to odchodzi do lamusa, jako niesprzyjające relaksowaniu się w ogrodzie. I ciężko się dziwić – odgrodzone kamieniami (czy co gorsza: krawężnikami!) ścieżki nie zachęcają do kontaktu z naturą, a przycięte w kanciaste bloczki iglaki przypominają bardziej muzealne okazy z tabliczką „Nie dotykać!” niż przyjazną roślinność.

Również oświetlenie ogrodu się zmienia – porzuć oszczędne, ale niezbyt ładne lampki solarne, a w zamian za to postaw na lampiony. Duże świece na tarasie, lampiony a nawet pochodnie w ogrodzie to kolejny element, który sprzyjał będzie atmosferze relaksu. A jeśli masz miejsce na przygotowanie paleniska pod rodzinne ogniska, to jeszcze lepiej – pamiętaj tylko, że przepisy nakazują, aby znajdowało się ono co najmniej 10 metrów od granicy sąsiedniej działki i z dala od materiałów palnych (czyli np. składu drewna do kominka).

Najmodniejszy jest ogród wyglądający naturalnie

Najnowsze trendy nakazują przyjrzeć się bliżej stylistyce dzikich ogrodów i byliniarni. Modny ogród powinien wyglądać naturalnie. Nie chodzi tu oczywiście o nieplanowany chaos i pozostawienie zieleni bez opieki. Przecież pomysł na ogród może być prostym odzwierciedleniem naturalnego piękna roślin. Myślą przewodnią do stworzenia takiego ogrodu może być kolorystyka zmieniających się w ciągu roku kwiatów, drzew i krzewów. Zamiast alejek postawmy na trawiaste ścieżki, a zamiast grządek – lekkie wrażenie nieporządku, które pozwoli nam się poczuć bardziej jak na łące czy leśnej polanie. Taki pomysł na aranżację ogrodu ma na celu stworzenie oazy spokoju, w której będzie można oderwać się od codzienności i odpocząć. Ogród nie jest już na pokaz, lecz dla naszej prywatnej przyjemności.

Z czego stworzyć idealny, naturalny zakątek, czyli pomysł na ogród z kolorowych roślin

Dominującymi kolorami – prócz oczywistej zieleni – w tym sezonie są kolory słońca, jeszcze bardziej potęgujące wrażenie ciepła i przytulności. Wybierając kwiaty do ogrodu sięgaj więc po żółte, pomarańczowe, czerwone, a także różowe i białe.

Dobierając roślinność do modnego ogrodu zwróć też uwagę na to, jak zmienia się ona wraz z porami roku. Dobry pomysł na ogród sprawi, że tworzone przez ciebie miejsce będzie wyglądać ładnie przez okrągły rok. Dlatego też w modnych propozycjach znajdziesz całoroczne byliny oraz rośliny, które zmieniają kolor na zimę, na przykład niektóre gatunki iglaków. Sprawdź jak w twoim ogrodzie prezentował się będzie np. jałowiec płożący (juniperus horizontalis; zwany też icee blue lub monber), jałowiec Pfitzera czy krzewy żywotnika, czyli popularne tuje – dla efektu kolorystycznego wybierz odmiany olbrzymią lub ember waves.

Również równiutko przycięte trawniki nie są już trendy. Owszem, trawa jest potrzebna i wymaga czasem skrócenia, ale jeśli tylko masz taką możliwość, rozważ posianie kwiecistej łąki. Nie wymaga ona podlewania, nawożenia ani częstego koszenia. Można ją przycinać lub tylko pielić większe rośliny, a w zamian otrzymamy samorozsiewające się kwiaty i gęste trawy, w których przyjemnie będzie się położyć.

Zobacz także: jesienne kwiaty

Kolorowo, pożytecznie i smacznie? Tak, to idealny pomysł na ogród ekologiczny!

Zamiast żmudnej pielęgnacji pięknych, ale nieprzystosowanych do naszych warunków klimatycznych, egzotycznych roślin w tym roku stawiamy na lokalne zasoby natury. Najmodniejsze są skromne sosny górskie i limby, jałowce, paprocie, pnącza chmielu, dzikie róże, a także piękna lebiodka i gęste, kuliste trawy (np. śmiałek darniowy, kostrzewa). Nieszablonowy pomysł na ogród możesz zaczerpnąć wprost z okolicznych lasów i łąk lub udać się do dobrego sklepu ogrodniczego.

Dodatkowo, do łask wracają rośliny jadalne oraz drzewa owocowe – również w wersji mini – i jest to idealny pomysł na ogród na małym metrażu. Jeszcze do niedawna większość osób uważała za jeden z pierwszych kroków wycięcie drzewek owocowych i zaoranie warzywników, aby posiać na ich miejscu gładką trawę. Po czasie zaczęliśmy na szczęście doceniać nie tylko plony przydomowego ogródka, ale również to jak pięknie kwitną np. jabłonie czy wiśnie. Jeśli połączymy aspekty pożyteczne z modnymi, to w rezultacie otrzymamy pomysł na ogród piękny, ekologiczny i… owocny! W takim ogrodzie powinniśmy więc posadzić grusze, morele, śliwy, ale też krzewyagrest, porzeczki, maliny czy aronie. Wśród roślin ozdobnych może znaleźć się miejsce dla niewzruszonych bliskim sąsiedztwem poziomek, truskawek i jagód, a nieco dalej dobrze będzie czuł się mały warzywnik. Poczciwe warzywa w ogrodzie to także przyjemność estetyczna – gęstym, zielonym liściom np. pomidorów czy ziemniaków towarzyszom delikatne, drobne kwiatki, a szczypiorek pozostawiony sam sobie wypuszcza piękne i duże fioletowe kule kwiatów.

Ekologiczny ogród powinien też przyciągać owady. Wiele z nich jest bardzo pożyteczna – jak na przykład biedronki czy pszczoły. Te ostatnie niesłusznie bywają uznawane za groźne – w rzeczywistości jednak same nigdy nie atakują, więc nie powinno się ich odganiać, aby nie czuły się zagrożone, a ich jad jest szkodliwy tylko dla osób uczulonych, których jest relatywnie niewiele. W zamian za to zadbają o zapylanie kwiatów i roślin, a w efekcie o utrzymanie piękna i równowagi ekologicznej w naszym naturalnym ogrodzie. Dobry pomysł na ogród ekologiczny, to kolorowe rośliny, a szczególnie te polne, ponieważ przyciągają też piękne motyle i majestatyczne ważki, których obserwowanie w ciepły, słoneczny dzień może dostarczyć mnóstwo przyjemności.

Pomysł na ogród, czyli pigułka trendów na 2017 rok w aranżacji zieleni:

 • powrót do natury,
 • oaza spokoju i relaksu,
 • słoneczne kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony,
 • lokalne i dzikie rośliny,
 • drzewa i krzewy owocowe, warzywniki,
 • łąki zamiast trawników,
 • całoroczne byliny i krzewy,
 • przyciąganie pożytecznych owadów,
 • naturalne materiały (drewno, płótno, liny itp.).

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-10-26 15:18:25
Agropomoc
Tekst bardzo praktyczny i właśnie warto pochylić się nad tą sprawą.
2017-12-12 18:12:25
Domolubni
Dziękujemy ;)