Funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech, jakich oczekuje się od nowej łazienki. Mimo że w trakcie projektu ciągle zastanawiamy się, które rozwiązania będą najbardziej korzystne, to nierzadko dopiero w gotowej łazience przekonujemy się, o czym zapomnieliśmy. Sprawdź kilka detali, które często umykają na etapie projektu. Dobrze zatroszczyć się o nie, aby wyposażenie łazienki było komfortowe w użyciu oraz utrzymaniu.
Nie tylko design, ale też wytrzymałość – kilka słów o meblach
Wybierając meble do łazienki należy pamiętać, że będą narażone na wilgoć i zachlapania dużo bardziej, niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na wyposażenie wykonane z wodoodpornych materiałów.
W przypadku blatów może to być np.:
- marmur
- granit
- kompozyt
- akryl
Z kolei w przypadku szaf, szafek i półek świetnie sprawdzają się m.in.:
- szkło
- stal nierdzewna
- egzotyczne drewno
A czego lepiej unikać? Na pewno niskiej jakości laminatów, miękkiego drewna oraz metali podatnych na rdzę i przebarwienia.
Półki, półeczki, haczyki, uchwyty…czyli wyposażenie łazienki bez tajemnic
Drobnostki, bez których trudno wyobrazić sobie wygodną łazienkę. Warto poświęcić im chwilę jeszcze przed zakupem, aby pochopny wybór nie poskutkował rozczarowaniem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
- Umieszczenie wieszaka na ręczniki tak, by łatwo sięgać po nie z wanny, ale też nie zachlapać ich podczas kąpieli
- Stworzenie praktycznej półki nad toaletą dzięki odpowiedniemu zabudowaniu stelaża podtynkowego
- Zadbanie o pojemną półkę na kosmetyki pod prysznicem/ przy wannie oraz haczyki na myjkę lub szczotkę do kąpieli – koniecznie z materiałów odpornych na rdzę
- Zamontowanie wystarczającej (czyt. nie za małej) liczby haczyków na ręczniki…
- …i umieszczeniu ich na właściwej wysokości, by największe ręczniki czy szlafrok nie dotykały podłogi
Oświetlenie nie kończy się na wyborze jednej lampy
Jedno źródło światła w łazience to zdecydowanie za mało! Lampa na środku sufitu oświetli wprawdzie całe pomieszczenie, jednak nie spełni wszystkich potrzeb, których możemy nie być świadomi na etapie planowania. Jakie oświetlenie przyda się w łazience?
Po pierwsze, wspomniana główna lampa. Wyposażona najlepiej w mocną żarówkę o lekko ciepłym świetle, które wprowadzi przyjemną atmosferę nawet do łazienki bez okien.
Po drugie, oświetlenie punktowe. Przyda się po obu stronach lustra oraz nad kabiną prysznicową.
Po trzecie, oświetlenie dekoracyjne. Może przybrać formę np. panelu LED, pojedynczych diod czy klimatycznej lampy. W tym przypadku nie trzeba ograniczać się w kwestii kolorów i mocy światła – ten rodzaj oświetlenia ma służyć przede wszystkim relaksowi, więc można śmiało wybrać swoje ulubione parametry.
Bielszy odcień bieli, czyli jak dobrać ceramikę?
Na pierwszy rzut oka ceramika sanitarna wydaje się biała – i tyle. Jednak zestawiając ze sobą produkty różnych producentów widać, że biel bieli nierówna. Różnice w kolorze mogą być naprawdę spore, dlatego najbezpieczniej kupić umywalkę, miskę sedesową i bidet tej samej marki.
Jeśli chcemy mieć gwarancję pełnej harmonii, warto zdecydować się nie tylko na jedną markę, ale też na produkty z tej samej kolekcji. Wtedy wszystkie elementy będą pasowały do siebie zarówno pod względem odcienia, jak i formy. Wiele możliwości w tym zakresie oferują kolekcje ceramiki łazienkowej GROHE Ceramics. Kolekcje oferują umywalki, bidety i toalety o różnych rozmiarach i kształtach, z których łatwo skomponować harmonijny zestaw. Geometryczna Cube, owalna Essence, minimalistyczna Euro i tradycyjna Bau – każda składa się z niezwykłej urody produktów.
Umywalka, brodzik czy toaleta mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, z których przynajmniej część jest bardzo przydatna na co dzień. Zestaw odpływowy z wbudowanym korkiem, powierzchnia antypoślizgowa, szeroki wybór przycisków spłukujących – to rzeczy, o których z pewnością trzeba pamiętać w czasie zakupów!
Po czym poznać doskonałą baterię? Wyposażenie łazienki
Wybór armatury łazienkowej może być prawdziwym wyzwaniem. Dużo łatwiej stawić mu czoła wiedząc, czego się szuka. Jak zatem wybrać baterie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania?
Podobnie, jak w przypadku ceramiki sanitarnej, kupując armaturę łazienkową również dobrze ograniczyć się do jednej kolekcji. W naszych wyobrażeniach może wydawać się to mało istotne – przecież baterie są do siebie podobne, a w dodatku są mało i nikt nie zauważy różnicy… Ale po zamontowaniu wszystkich elementów od razu widać, że spójność to lepszy wybór niż chaotyczny miszmasz.
Wyposażenie łazienki to nie tylko design. Wybierając baterię łazienkową trzeba dokładnie dopasować ją do wymarzonej umywalki, aby uniknąć rozchlapywania wody. Właściwie dobrana bateria pozwoli też pozostawić wystarczająco dużo przestrzeni, aby komfortowo myć ręce i twarz. Ale nie można robić tego „na oko”! Z pomocą przyjdzie usługa GROHE Perfect Match, dostępna na stronie internetowej producenta. Ta przystępna aplikacja pozwala wybrać wymarzoną ceramikę i dobrać idealnie pasujące do siebie baterie i armaturę, dając rekomendację na podstawie takich parametrów jak wysokość, rozchlapywanie się wody i design.
Nie tylko baterie umywalkowe wymagają starannie przemyślanego montażu. Podobnie z zestawem prysznicowym – umieszczenie go na odpowiedniej wysokości to klucz do komfortowej kąpieli. Wybierając ten element należy też zwrócić uwagę na regulację wysokości oraz kąta nachylenia uchwytu na słuchawkę natryskową.
Czyszczenie na piątkę
Nie można także zapomnieć o łatwym utrzymaniu w czystości. Wybierając powłokę, którą pokryte będą baterie, warto dowiedzieć się, jak ją konserwować. Wszystkie baterie – również baterie GROHE – można czyścić delikatnym preparatem GROHclean, którego głównym składnikiem jest kwasek cytrynowy, a 90% składników ulega biodegradacji. To uniwersalny i skuteczny środek, który usuwa osady wapienne, zacieki, brud, tłuszcz i osad z mydła. Jest doskonały do czyszczenia przyborów i armatury sanitarnej, ceramiki, glazury, kabin prysznicowych.
Im więcej kwestii uda się omówić podczas projektowania łazienki, tym większa będzie satysfakcja z efektu. Nakład czasu na prace koncepcyjne może okazać się spory, ale to inwestycja, którą warto ponieść. Dobrze przemyślana łazienka będzie miejscem niezmąconego wypoczynku, w którym wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego