Nowy trend – granatowa łazienka

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Pod koniec 2019 roku Instytut Pantone, zajmujący się badaniem i prognozowaniem trendów kolorystycznych w designie, modzie czy aranżacji wnętrz, ogłosił, że kolorem roku 2020 będzie Klasyczny Niebieski. Odcień nazwany Classic Blue jest elegancki, ciemny i wyrazisty, ale przy tym stonowany i spokojny. To ponadczasowy granat, który może kojarzyć się z kolorem nieba o zmierzchu czy odcieniem marynarskich mundurów. Zgodnie z przewidywaniami stał się jednym z najmodniejszych odcieni m.in. aranżacji wnętrz, w tym łazienek. Sprawdź, jak urządzić własną, granatową łazienkę.

Aranżacja granatowej łazienki – jak podołać zadaniu?

Granat jest kolorem eleganckim i ponadczasowym, ale wykorzystanie tego odcienia w aranżacji łazienki nie jest zadaniem tak prostym, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Ponieważ odcień jest ciemny i przyciąga uwagę, warto zachować umiar np. w doborze akcesoriów i dekoracji. Takiego samego odcienia granatu nie powinno się też wykorzystywać np. na wszystkich ścianach i podłodze, ponieważ to mogłoby przytłoczyć wnętrze i sprawić, że łazienka będzie po prostu ponura.

Co zrobić, by niebieska łazienka prezentowała się elegancko i umilała czas w niej spędzony? Oto kilka podstawowych wskazówek:

  • Nie maluj wszystkich ścian na granatowo lub nie układaj wszędzie płytek w takim odcieniu. Granatowe płytki możesz układać np. od dołu ściany do 2/3 jej wysokości albo pomalować ścianę na granatowo ponad płytkami w jasnym kolorze. Możesz też zdecydować się na ten odcień np. na 2 ścianach. Co z pozostałymi? Dobrze sprawdzą się jasne odcienie np. biel lub szarość.
  • Jeśli zależy Ci na tym, by wszystkie ściany były granatowe, wybierz jasną armaturę, meble i dodatki. Dobrze, aby granatowa łazienka, w której wszystkie ściany są ciemne, nie była mała. Na korzyść działają także przeszklone prysznice z płytkami w innym odcieniu czy luksfery.
  • Jeśli część ścian w łazience będzie granatowa, podłoga może mieć ciemniejszy odcień. Z granatem dobrze komponują się szare lub grafitowe płytki, a także podłoga z drewna lub z materiałów imitujących drewno.
  • Jeśli podoba Ci się granat, ale nie chcesz układać płytek w takim kolorze lub malować ścian na granatowo, możesz zdecydować się np. na granatowe ręczniki, akcesoria, świece i inne elementy dekoracyjne. Granatowe dodatki pasują świetnie do białych czy szarych łazienek.
niebieska łazienka
Jeśli interesuje Cię wprowadzenie granatu do wnętrz, zobacz nasz artykuł o dekoracjach w kolorze Pantone 2020.

W jakim stylu urządzić granatową łazienkę?

Mimo iż granat jest sam w sobie przykuwającym wzrok kolorem, możesz urządzić łazienkę na różne sposoby. Oto kilka wskazówek, z jakimi odcieniami, materiałami i dodatkami połączyć niebieski wystrój:

  • Minimalistyczna, elegancka łazienka ze złotymi dodatkami – złota czy miedziana armatura oraz dodatki to propozycja dla osób, które cenią eleganckie i wytworne wnętrza. Lśniące, metalowe wieszaki, kosz na bieliznę, dozownik na mydło czy nawet szczotka do toalet dodadzą szyku wnętrzu. Do granatu i złota pasują np. białe, proste meble czy biała wanna.
  • Ciepłe drewno – drewniane (lub imitujące drewno) akcesoria, blat, a nawet podłoga czy ściana ocieplą granatową łazienkę i nadadzą jej nieco skandynawskiego sznytu. Możesz postawić też na wiklinowy kosz na prawnie i białe meble.
  • Granatowa łazienka marynistyczna – styl marynistyczny to przede wszystkim połączenie granatu, bieli i czerwieni, a także dodatki z motywem żeglarskim, koszyki wyłożone płótnem w odcieniu beżu lub w paski, wieszaki w kształcie kotwicy czy inne elementy nawiązujące morza lub żeglugi. Do tego drewno, sznurki i białe liny.

Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujesz, pamiętaj, że ważny jest umiar i rozsądek. Zanim wybierzesz się na zakupy, zdecyduj, jaki motyw przewodni najbardziej Ci odpowiada i trzymaj się tego podczas wyboru dodatków, akcesoriów, płytek czy farb – dzięki temu łatwiej będzie Ci się odnaleźć w morzu możliwości.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: