Nowoczesna kuchnia. Inspiracje i porady 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut

Nowoczesna kuchnia oznacza przede wszystkim elegancki minimalizm. Pożądaną estetykę uzyskuje się dzięki dominacji prostych, czystych, zorientowanych horyzontalnie linii oraz gładkich, jednolitych powierzchni. Ale harmonijny, skromny design zwykle skrywa tutaj wiele innowacyjnych i podnoszących funkcjonalność rozwiązań. Dowiedz się więcej, jak urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu. 

Nowoczesna kuchnia – meble 

Kuchnię w nowoczesnym stylu urządzamy przy pomocy idealnie dopasowanej do przestrzeni kompleksowej zabudowy na zamówienie. Ruchome, wolnostojące meble: kredensy, szafy, regały (tak charakterystyczne na przykład dla kuchni prowansalskich, angielskich czy boho) zasadniczo do tej konwencji nie pasują – tylko zaburzałby wskazaną w tym przypadku schludność, ciągłość i linearność aranżacji. Dotyczy to także sprzętów AGD: lodówki czy zmywarki. Zdecydowanie powinniśmy skupić się na produktach do zabudowy, które ukryjemy za meblowymi frontami.   Swobodne, przesuwne wyposażenie nowoczesnych kuchni zwykle sprowadza się do takich elementów jak krzesła albo hokery czy wykonane z metalu wózki barowe na kółkach. 

Kuchnia w stylu nowoczesnym
Nowoczesna kuchnia

Szafki do nowoczesnych kuchni najczęściej mają konstrukcję bez ramy czołowej, a ich fronty tworzą tak zwane pełne nakładki (rysunek poniżej), które całkowicie zasłaniają boczne krawędzie skrzynki szafkowej.

szafka kuchenna

Wykonane w ten sposób meble najbardziej sprzyjają uzyskaniu spójnego i zwartego (pozbawionego szerokich przerw i wizualnej tekstury) projektu. Aby dopełnić ten „bezszwowy” efekt, wybieramy rozwiązania bezuchwytowe. W tańszej wersji stawiamy na uchwyty listwowe, krawędziowe lub frezowane (czyli niewidoczne z zewnątrz wyprofilowanie krawędzi frontu, za które można chwycić palcami). W wersji droższej inwestujemy w systemy mechanicznego wspomagania otwierania, najczęściej nazywane tipon, pushtoopen, a wersji spolszczonej po prostu „klik”. Mechanizmy te umożliwiają otwarcie frontów przez lekkie ich naciśnięcie. 

Ponieważ w nowoczesnych kuchenkach silniej akcentuje się linie poziomie niż pionowe, zwykle mamy tu do czynienia z przewagą szuflad (obowiązkowo z dobrze dopasowanymi i przemyślanymi wkładami, które ułatwiają organizację przechowywania) nad otwieranymi bocznie drzwiczkami. W górnym rzędzie szafek często montuje się zawiasy otwierane do góry. Warto wówczas pomyśleć na przykład o specjalnie wmontowanym podnośniku, dzięki któremu drzwiczki wysuwają się do przodu, a następnie unoszą, układając równolegle do krawędzi mebli (wysoce estetyczne i bardzo praktyczne). Innymi ciekawymi patentami są drzwi otwierane kołyskowo (ich niewidzialna linia ruchu tworzy kształt łuku), drzwi łamane (załamujące się przy otwieraniu) i żaluzje meblowe (podnoszone z dołu do góry).  

Szuflady do kuchni

Typowym zabiegiem dla nowoczesnych kuchni jest wzbogacenie zabudowy o rozwiązania typu cargo, czyli mechanizmy z wysuwanymi na szynach koszami. Systemy te świetnie sprawdzają się w przypadku wąskich i głębokich szafek oraz w małych kuchniach. Projekty cargo mogą być zarówno niskie, podbaltowe, jaki i wysokie – od ziemi do górnej krawędzi pod sufitem; ich udźwig nierzadko wynosi nawet do 120 kilogramów. 

Cargo do kuchni

W nowoczesnej kuchni nie można także zapomnieć o odpowiednim zagospodarowaniu szafek narożnych. Najprostszym systemem rogowym są półki obrotowe, a więc nic innego jak zamocowane na centralnie położonym, pionowym drążku obracające się ażurowe kosze. Przy większym budżecie można pomyśleć o systemach, które producenci lubią nazywać Magic, Smart, Inteligent itp. Za tego typu sloganami mogą kryć się na przykład zespoły prowadnic, które wyprowadzają profilowane półki na zewnątrz, mechanizmy bazujące na przytwierdzeniu do wewnętrznej strony frontu lub tak zwane „nerki”. 

System do szafki narożnej

W nowoczesnych kuchenkach, o ile pozwala na to przestrzeń, nierzadko pojawiają się wyspy lub półwyspy śniadaniowe, tak zwane breakfast bar, oraz mikro kąciki kawowe. Wyspa kuchenna w nowoczesnej kuchni nie musi przybierać postaci monolitycznej bryły. Coraz popularniejsze są rozwiązanie lżejsze i subtelniejsze, jak chociażby wyspy-katamarany, złożone z dwóch połączonych blatem postumentów. 

Projektując nowoczesną kuchnię, myślmy w kategoriach geometrycznych. Skupmy się na powielaniu dopasowanych do siebie kątów i form: kwadratów, prostokątów i tak dalej. 

Nowoczesna kuchnia – kolory, materiały i oświetlenie 

Kuchnie w stylu nowoczesnym najczęściej utrzymana są w ograniczonej, stonowanej, niemalże monochromatyczne palecie. Nowoczesna kuchnia jest całkowicie biała lub szara, subtelnie zielona (np. szałwiowa) lub granatowa czy czarna. Mocne, cukierkowe odcienie niezbyt pasują do tej stylistyki, a jeśli już, to tylko na poziomie kilku oszczędnych detali. 

Nowoczesna kuchnia
Nowoczesna kuchnia
Nowoczesna kuchnia
Nowoczesna kuchnia z wyspą
Kuchnia w stylu nowoczesnym
Kuchnia nowoczesna

Nowoczesna kuchnia może być drewniana, ale zdarza się, że nieregularny układ słojów zaburza i niepotrzebnie zagęszcza całą koncepcję. Dlatego przy drewnianym wykończeniu lepsze będą fronty fornirowane, o większej powtarzalności i eurytmii naturalnych motywów. Wybierając do nowoczesnej kuchni drewno, wykreślmy takie ozdobniki jak ramki (chociaż dyskretne nawiązania do kuchni Shaker mogą wyglądać bardzo intrygująco), inkrustacje, żłobienia, patynowanie czy wyginanie. 

Drewniana nowoczesna kuchnia
Kuchnia w stylu współczesnym
Nowoczesna kuchnia z drewnem

Najpopularniejszym wyborem do nowoczesnych kuchni jest jednak płyta MDF pokryta okleiną PCV (termoplastyczną folią) laminatem (z zaprasowanym papierem), lakierem lub akrylem. Aranżując nowoczesną kuchnię, warto podążać w jednym zdecydowanym kierunku. Albo w stronę silnego, wysokiego połysku (wówczas dobrze sprawdzi się akryl lub lakier), albo ku głębokiemu matowi (lakier, PCV, laminat). 

Kuchnia w stylu współczesnym
Nowoczesna kuchnia

Okładzinę podłogową nowoczesnej kuchni mogą stanowić gresowe płytki, betonowa wylewka , panele winylowe lub deska barlinecka – w zależności od tego, czy chcemy nadawać wnętrzu cieplejszy czy chłodniejszy charakter. Trzymajmy się jednak klasycznych, oszczędnych wzorów, na przykład imitacji kamienia, oraz uniwersalnych, ponadczasowych kształtów. Dla backsplash, czyli przestrzeni miedzy dolnym a górnym rzędem szafek, również odpowiednie będą płytki czy naturalny kamień, ale także któraś z modnych alternatywach: barwione szkło czy nierdzewna stal. 

Szkło w kuchni

Adekwatny blat do nowoczesnej kuchni to blat ze spieków kwarcowych, zastępujący lity granit czy marmur. Materiał ten prezentuje się równie bezpretensjonalnie i szykowanie jak naturalna skała, ale ma nad nią tę przewagę, że jest odporniejszy na powstawania plam, zarysowań czy promieniowanie UV. 

Aby nowoczesna kuchnia nie stała się zbyt sterylna i bezosobowa, szalenie istotne jest zaprojektowanie odpowiedniego, warstwowego oświetlania. W projekcie należy uwzględnić oświetlenie górne (na przykład oprawy wpuszczane lub szynę z reflektorami), oświetlenie funkcyjne stref roboczych (na przykład listwę ledową lub punktowe projektory) i oświetlenie nastrojowe (na przykład współczesne interpretacje kinkietów lub lampy wiszące nad wyspą czy półwyspem kuchennym). 

Nowoczesna kuchnia – bateria kuchenna i zlewozmywak 

Chociaż zmywarka jest niemalże obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnej kuchni, centralnym punktem pomieszczenia zawsze pozostaje strefa zlewozmywakowa. Umieścimy tutaj baterię, które podkreśli naprawdę nowoczesnych wymiar wnętrza. W zależności od potrzeb i upodobań możemy zdecydować się na: 

  • Baterię kuchenną z filtrem, zapewniającą czystą i zdrową wodę prosto z kranu (na przykład system GROHE Blue Pure, o którym więcej przeczytacie TUTAJ). 
  • Baterię kuchenną z elastyczną wylewką lub ramieniem sprężynowym (na przykład GROHE K7), wnoszącą do domowej kuchni komfort i wygodę zanane z profesjonalnych przestrzeni gastronomicznych. 
  • Bezdotykową baterię kuchenną – z zaworem magnetycznym, uruchamianą przez dotknięcie wylewki dłonią lub nadgarstkiem (na przykład GROHE Zedra Touch oraz Minta Touch); albo działającą w oparciu o czujnik zamontowany pod szafką i włączaną/wyłączaną stopą (na przykład GROHE Foot Control). 

Pamiętajmy także, że w nowoczesnej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca na ozdoby. Akcenty dekoracyjne warto więc wprowadzać właśnie w obrębie armatury. Chociaż wiernym towarzyszem nowoczesnych kuchni pozostaje chrom, nie bójmy się kranów w odcieniach złota, miedzi, grafitu czy matowej czerni. Najlepiej, kiedy powłoki te powstaną dzięki technologi PVD, czyli przez osadzenie z fazy gazowej z wykorzystaniem zjawisk fizycznych. Mechanizm ten pozwala uzyskać wykończenie o bardzo wysokiej twardości i odporności na zarysowania oraz głęboki, nasycony kolor.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: