Nie ma pewności, skąd pochodzi słowo „spa”. Jedni twierdzą, że od belgijskiego miasta Spa, słynącego z leczniczych wód. Inni – że od łacińskiego zwrotu sanus per aquam, czyli „zdrowy dzięki wodzie”. Wątpliwości jednak nie ma w kwestii, czy łazienki w stylu spa są trendy. Są i to bardzo!
Łazienka w stylu spa to doskonały sposób na zdrowy odpoczynek i odzyskanie równowagi. To miejsce, gdzie zafundujesz sobie zasłużone odprężenie w domowym zaciszu; tym bardziej, jeśli uspokaja Cię woda: kąpiel w pianie, siódme poty w saunie lub masaż w jacuzzi. Możliwe jest wszystko, pod warunkiem dobrze przemyślanego projektu wnętrza.
Z nami dowiesz się, jak zaaranżować pokój kąpielowy we własnym domu. Czytaj dalej!
Łazienka w stylu SPA, czyli jaka?
Spa kojarzy się z relaksującymi zabiegami w gabinetach i kąpielami w termach. Z odpoczynkiem, odprężeniem i oderwaniem się od zgiełku i rutyny codzienności. Niemal wszystko, co kojarzy Ci się ze spa, możesz przenieść do swojego domu i stworzyć własną łazienkę w stylu spa. I wbrew pozorom nie będzie potrzebny generalny remont i rewolucja.
Jeśli chcesz do tego stylu przystosować już istniejącą łazienkę, wystarczy kilka prostych tricków i kluczowych elementów. A jeśli łazienka dopiero powstaje, wtedy masz pełne pole do popisu!
Łazienka jak spa to przede wszystkim… porządek i przejrzystość przestrzeni. To minimalizm, ale w przytulnym wydaniu i miejsce, w którym umysł odpoczywa od nadmiaru bodźców, a Ty nabierasz pogody ducha i sił do zmierzenia się z wyzwaniami, czekającymi za progiem.
Materiały w łazience w stylu spa
Łazienka w stylu spa to głównie materiały naturalne; naturalne lub na takie stylizowane, w zależności od budżetu, jakim dysponujemy.
Jedno jest pewne: tworzenie rasowej łazienki spa zacznijmy od usunięcia wszelkich przypadkowych elementów. Zrezygnujmy z pudełek i pudełeczek, koszyczków z próbkami kosmetyków, kolorowych butelek z szamponami i żelami, i tak dalej, i tak dalej… Istotne jest więc staranne zaplanowanie szafek, które takie rzeczy ukryją.
Wyposażenie bowiem powinno być przemyślane i harmonijne. Unikajmy przy tym materiałów o dominujących wzorach i kontrastowego ich zestawiania. Przy ich wyborze zwróćmy więc uwagę, czy mają wyrazisty rysunek, mocny kolor lub dramatyczną fakturę.
Jasne drewno lub bambus, marmur i inne rodzaje kamienia są jak najbardziej pożądane, jednak w domowym salonie kąpielowym wymagają wyjątkowo dużej troski, dlatego przy zakupie warto skonsultować się z fachowcem, by walory estetycznie nie przeważyły nad wymogami technicznymi. Zwłaszcza gdy jest to np. mała łazienka z sauną. Wszystko musi być solidnie zabezpieczone przed wilgocią
Wygodnym rozwiązaniem są np. szkliwione płytki, stylizowane na drewniane deski lub na naturalny kamień. W warunkach podwyższonej wilgotności będzie dużo łatwiej utrzymać je w dobrej formie nawet przez wiele lat. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu antypoślizgowym.
Inne mile widziane materiały, to m.in. szkło i szkliwiona, biała ceramika, organiczne tkaniny, bambus. Możliwe są lśniące wykończenia (złoto, srebro), ale z umiarem. Niewykluczone są tworzywa sztuczne, ale tylko bardzo dobrej jakości.
Szukając inspiracji, przeglądaj nie tylko projekty łazienek, ale też salonów odnowy biologicznej, gabinetów masażu itp.
Jakie kolory w łazience w stylu spa?
Preferowane barwy to te jasne i stonowane. Stosujmy kolory, które przywodzą na myśl świeżość i czystość – to podstawa w łazience w stylu spa. Bezdyskusyjnie powinna dominować biel, ewentualnie jasny beż lub bardzo jasny odcień szarości. Można je uzupełnić akcentami w kolorach natury, czyli odcieniami brązów, błękitów, mięty lub szałwii (w gronie kolorów roku 2022 zdecydowanie królują zielenie). Kojące właściwości mają także pastele.
Delikatne, jasne, nienarzucające się kolory sprzyjają odprężeniu, nie odwracają naszej uwagi, uspokajają zmysły, niosąc poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, w takiej kolorystyce nawet mała łazienka w stylu spa optycznie zyska na przestronności.
Łazienka w stylu spa z założenia jest pozbawiona nadmiaru bodźców, ale dla miłośników mocniejszych wrażeń mamy dobrą wiadomość. Nie zawsze bowiem trzeba całkowicie rezygnować z mocniejszego koloru. Aby go wprowadzić do naszego sanktuarium relaksu, wykorzystajmy to, co dała nam natura. Drewno lub kamień z reguły kojarzą się z kolorami neutralnymi. Można jednak znaleźć wspaniałe płytki na przykład w odcieniach różu lub palety zieleni albo głębokiego antracytu.
Możesz także zdecydować się na fototapetę z rajską plażą, egzotycznym lasem lub górami za mgłą. Przełam tabu, że fototapety to kicz. Nieprawda. Wszystko zależy od jakości wykonania oraz montażu.
Oświetlenie łazienki w stylu SPA
Po pierwsze: naturalne, dzienne światło. Dobrze, jeśli łazienka w stylu spa jest wyposażona w duże okno. W łazience bez okna zainstalujmy lampę imitującą naturalne światło, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie.
Po drugie: oświetlenie nastrojowe. W pokoju kąpielowym klimat tworzy nie tylko wyposażenie, ale i światło, to bardzo ważne. Wykorzystajmy oświetlenie punktowe lub niewielkie kinkiety. W uzyskaniu intymnej, wyciszającej atmosfery pomogą też świece; najlepiej sojowe, wzbogacone olejkami zapachowymi.
Pamiętajmy też o psychologicznych i terapeutycznych właściwościach kolorów, a oświetlenie – za pomocą paneli LED lub punktowych lampek z funkcją wielobarwnego oświetlenia – to dobra metoda na dodanie wnętrzu barw, co z pewnością ucieszy też miłośników szerszej palety kolorystycznej. Warto zasięgnąć informacji o chromoterapii, czyli koloroterapii, by wiedzieć, która barwa okaże się pomocna przy konkretnym nastroju lub przypadłości zdrowotnej (co oczywiście nigdy nie zastąpi wizyty u lekarza).
Większość modeli daje zarówno kolorowe, jak i tradycyjne światło, więc mogą też pełnić rolę zwyczajnych lamp.
Łazienka w stylu SPA — dodatki, meble, wystrój
W łazience stylizowanej na spa najważniejsza jest woda, co oznacza, że specjalną uwagę należy skierować na wannę lub kabinę prysznicową.
Wanna: oczywiście najlepiej, gdyby była na tyle duża, by móc się w niej swobodnie ułożyć. Szczytem marzeń jest wanna wpuszczona w podłogę, w której zanurzamy się powoli i bez utrudnień. A jeszcze lepiej – gdyby była blisko dużego okna z widokiem na zieleń lub inny kojący krajobraz.
Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, nie rezygnujmy z planów. Po prostu wybierzmy wannę na tyle głęboką, by woda zakrywała jak największą powierzchnię ciała, w tym – zgięte kolana. Większe wrażenia estetyczne daje wanna wolnostojąca, koniecznie z elegancką, również wolnostojącą baterią. Do tego – miękki wałek pod szyję, piękne zapachy, puszyste ręczniki, stonowane oświetlenie i voilà!, mamy swój wymarzony luksus.
6433.15 zł
GROHE Grandera – jednouchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego
8468.55 zł
GROHE Atrio – dwuuchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego
9038.66 zł
GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki wytrzymałej ceramicznej głowicy
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Praktyczny zestaw prysznicowy w zestawie
Praktyczny zestaw prysznicowy w zestawie
Praktyczny zestaw prysznicowy w zestawie
Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight
Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Warm Sunset
Jeśli jednak wolisz kabiny prysznicowe, to też wspaniale! Nie zapomnij o deszczownicy oraz główce lub panelu z funkcją zmiany temperatury oraz siły i rodzaju strumienia: od mocnych biczy pobudzających krążenie i jakość skóry po delikatny, kojący, przypominający letni deszcz (o czym więcej powiemy za chwilę).
Klasyczne rozwiązanie w stylu spa zakłada, że kafelki, płyty oraz ceramika powinny być białe. Jeśli jednak pragniesz wnętrza w stylu spa vintage, rozejrzyj się np. za umywalką lub wanną z drewna. Są droższe od standardowych, ale robią niepowtarzalne wrażenie. Kafelki zaś można przełamać płytą w innych kolorze, ale koniecznie ze świata przyrody. Doskonale sprawdza się między innymi onyks.
Postaw na dobrej jakości meble z impregnowanego, jasnego drewna lub solidnego tworzywa. Przyda się duże lustro, regał na ręczniki, szafka na kosmetyki i wieszak na szlafroki. W ramach dekoracji możesz użyć świec, kadzidełek lub ceramiki. Bardzo stylowo wyglądają kamienie różnej wielkości, przywodzące na myśl filozofię zen.
Pięknym uzupełnieniem są żywe rośliny, jednak przy ich wyborze upewnij się, że klimat łazienki będzie dla nich odpowiedni.
Dobrze, jeśli drobne elementy mają wspólny mianownik lub pochodzą z tej samej kolekcji; to doda wnętrzu spójności.
Łazienka z jacuzzi lub sauną? Jeśli tylko się zmieszczą, nic nie stoi na przeszkodzie.
Przyda się też wygodny szezlong, kanapa lub łóżko do masażu, na którym można odpocząć po kąpieli.
Warto rozważyć ukrycie w łazience niewielkiej, hotelowej lodówki. Będzie idealna do przechowywania kosmetyków, na przykład tych naturalnych o krótkim terminie przydatności, albo żelowej maski na oczy. Ponadto, spędzając długi czas w kąpieli dobrze mieć pod ręką orzeźwiający napój i przekąskę.
Jeśli chcemy pójść z luksusami dalej, nie zapominajmy o podgrzewanej podłodze lub podgrzewaczu do ręczników.
Armatura i ceramika w stylu SPA
Łazienka w stylu spa w bloku może nie zmieścić wanny, ale nie jest ona konieczna, aby cieszyć się odpoczynkiem w kąpieli. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku łazienka w stylu spa z prysznicem. Najlepiej wybrać model różnorodnymi strumieniami, który pozwoli ustawić zarówno delikatną mżawkę, jak i mocny, wodny masaż, rozluźniający spięte mięśnie.
121.50 zł
Grohe New Tempesta Cosmopolitan 100 – słuchawka prysznicowa
303.04 zł
Grohe Rainshower SmartActive – słuchawka prysznicowa
378.00 zł
Grohe Rainshower SmartActive – słuchawka prysznicowa
3 strumienie wody gwarantujące pełny komfort kąpieli
3 strumienie wody do wyboru
3 strumienie wody gwarantujące pełny komfort kąpieli
Optymalna wygoda użycia dzięki 100 mm tarczy natrysku
Zmiana strumienia przy pomocy przycisków na słuchawce
Maksymalna wygoda kąpieli dzięki 150 mm tarczy natrysku
Zużycie wody na poziomie zaledwie 9,5 l/min. przy zachowaniu maksimum komfortu
Możliwość łączenia ze sobą strumieni
Zużycie wody na poziomie zaledwie 9,5 l/min. przy zachowaniu maksimum komfortu
Bardziej zaawansowaną opcją będzie system GROHE F-digital Deluxe, wyposażony m.in. w moduły świetlne, połączenie Bluetooth i niezliczoną ilość kombinacji strumieni wody. Jego funkcje pozwalają zaprojektować prysznic zgodny z własną wizją odpoczynku i komfortu, dopasowując go do wszelkich Twoich potrzeb.
Najlepiej sprawdzi się prosta armatura – bez kątów ostrych w klasycznym kolorze chromu, choć delikatne, np. różowe złoto, też będzie harmonizować z wystrojem spa. Nowoczesna łazienka w stylu spa kryje swoją moc w funkcjonalności, a nie ozdobach.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mogłyby nie wychodzić z wody, rozważ zaaranżowanie łazienki w stylu spa. Dostarczy Ci wielu chwil odpoczynku w domowym zaciszu i dokładnie wtedy, gdy masz na to ochotę. Rozwiązań jest tak wiele, że z łatwością znajdziesz coś, co sprosta Twoim potrzebom. I wcale nie będzie potrzebna wielka rewolucja!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego