Paleta kolorów, które można wykorzystać podczas urządzania łazienki, jest niezwykle szeroka. A każda z barw ma jeszcze różne odcienie. Kiedy warto wybierać jasne kolory do łazienki, a kiedy stawiać na ciemne wnętrza? Co będzie pasować do pastelowej łazienki, a co do tej utrzymanej w ciemnych barwach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej!
Jasne kolory do łazienki
Jasna łazienka sprawia wrażenie bardziej przestronnej i lepiej doświetlonej. Niesłabnącą popularnością cieszą się szczególnie aranżacje oparte na bieli. To nie zaskakuje, bo białe wnętrza dają wiele możliwości — pasuje do nich styl minimalistyczny, skandynawski, klasyczny czy ekologiczny. Jasne kolory do łazienki będą dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w małych pomieszczeniach, ponieważ mogą je optycznie powiększyć.
Starannie dobrane akcesoria
Jakie dodatki pasują do białej łazienki? Na pewno dobrze wyglądają akcesoria zrobione z naturalnych surowców np. z drewna czy kamienia. Gustownym uzupełnieniem aranżacji będą też rośliny oraz świece. Dodatkowo możesz sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, dzięki wykorzystaniu miękkich tkanin – w tej roli sprawdzi się puszysty dywan albo ręcznik, najlepiej w stonowanym kolorze.
Ciemne barwy mogą przytłoczyć wnętrze, ale jeśli uważasz, że brakuje ci akcentów o zdecydowanym odcieniu, spróbuj wykorzystać dodatki zarówno w delikatnych, jak i ciemniejszych barwach z tej samej palety.
Dopełnieniem jasnej łazienki będzie armatura w kolorze klasycznego chromu — jak modele z kolekcji GROHE Allure Brilliant. Alternatywę stanowią cieplejsze barwy, które można z kolei znaleźć w kolekcji GROHE Essence w wersjach Warm Sunset i Cool Sunrise.
Jak urządzić ciemną łazienkę?
Farby czy płytki o ciemnym odcieniu nie są stosowane tak często jak jasne kolory do łazienki, dlatego z ich pomocą możesz łatwo sprawić, że wnętrze będzie wyglądało oryginalnie. Pamiętaj tylko, że ciemna łazienka to dobre rozwiązanie wtedy, gdy pomieszczenie jest stosunkowo duże. Wtedy nawet jeśli wizualnie będzie sprawiało wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości, nie będzie się wydawało zbyt małe.
Wykorzystanie ciemnych kolorów rodzi obawy, że biały osad z mydła oraz plamy z osiadającej wszędzie pary wodnej będą łatwiej dostrzegalne. Na szczęście możesz temu zaradzić – wystarczy, że postawisz na wzory i desenie.
Czarne lub grafitowe kafelki będą bardzo dobrze wyglądać w towarzystwie betonowej ściany. Razem stworzą kompozycję w loftowym stylu, którą świetnie dopełni wyróżniająca się bateria — np. GROHE Atrio w kolorze Hard Graphite.
Natomiast ciemne brązy i szare kolory do łazienki doskonale pasują do drewna i innych naturalnych materiałów oraz armatury w kontrastowym kolorze np. GROHE Allure Brilliant Super Steel.
W obu przypadkach należy jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie — mocniejsze niż w klasycznym, jasnym wnętrzu.
Szalone kolory w łazience
Jeśli klasyczne odcienie — ani jasne, ani ciemne — nie są dla ciebie, łazienka może stać się polem do kolorystycznych eksperymentów.
Płytki w nietypowych kształtach, takich jak heksagony, łuski czy drobna mozaika, świetnie prezentują się w odważnych barwach. Odcienie zieleni, niebieskiego czy fioletu będą wyglądać w takich aranżacjach zachwycająco. Najlepiej uzupełnić je elegancką, złotą armaturą np. GROHE Atrio Cool Sunrise.
Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest kolorowe lastryko, które szturmem wraca do łask fanów designu. Wielobarwny, cętkowany materiał w oryginalny sposób ozdobi podłogi i ściany, a dostępny jest w szerokiej palecie kolorów. W takich zestawieniach łatwo o przesadę, dlatego w kwestii baterii najbezpieczniej pozostać przy bezpiecznych kolorach — SuperSteel i StarLight Chrome.
O tym czy kolor łazienki okaże się trafiony, decyduje kilka czynników — w tym powierzchnia pomieszczenia, jego układ i stopień oświetlenia. Najważniejsze jest jednak poczucie estetyki osób, które będą z niej korzystać. Oferta kolorystyczna baterii łazienkowych GROHE jest bogata jak nigdy dotąd — wymagający esteci mają w czym wybierać!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego