Jak urządzić łazienkę w stylu vintage? Inspiracje

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Łazienki w stylu vintage są jednymi z największych hitów aranżacyjnych ostatnich dwóch lat. Trochę ze sprawą typowej dla pokolenia Z nostalgii, a trochę w następstwie czynników ekonomicznych i ekologicznych wszystko, co stare, znów błyszczy i przykuwa uwagę tak projektantów, jak i inwestorów. I my zróbmy więc dziś mały ukłon w stronę przeszłości i spróbujmy odtworzyć elegancki styl łazienek sprzed lat. 

Co to jest styl vintage w aranżacji wnętrz?

Styl vintage – tak w modzie odzieżowej  jak i wnętrzarstwie – oznacza estetykę sprzed przynajmniej 20 lat. Jednak nie starszą niż 100-letnia, bo za tą granicą zaczynają się już przedmioty antyczne. Styl vintage w odróżnieniu od stylu retro bazuje na autentycznych reprezentantach danego okresu, a nie na rzeczach stylizowanych. A więc urządzając wnętrze w stylu vintage, powinniśmy kupować wyposażanie naprawdę pochodzące z danych lat (i ewentualnie je odrestaurowywać). W praktyce jednak nie zawsze jest to możliwe – a jeśli już, to bardzo wymagające: czasu i pieniędzy – dlatego w powszechnym dyskursie pojęcia retro i vintage dość często nakładają się na siebie. 

Łazienką w stylu vintage będzie zatem zarówno łazienka urządzona w stylu lat 50., jak i lat 90. (ale to szybko zleciało…). W tym artykule chcemy jednak przybliżyć Wam aranżacje łazienek, które ze stylem vintage kojarzą się chyba najmocniej, a więc angielskich łazienek z lat 30. XX wieku

Łazienka w stylu vintage w pigułce!

Jaka podłoga do łazienki w stylu vintage?

Najbardziej typowa dla łazienek z lat 30. jest podłoga w czarno-białą szachownicę. Dobrym wyborem będzie również okładzina w kolorze miętowej zieleni lub z klasycznymi, misternymi wzorami, np. kwiatowymi lub tzw. „gorsecikami”. 

łazienka vintage
łazienka vintage

Jakie ściany do łazienki w stylu vintage?

W łazience w stylu vintage główną rolę powinna odbywać podłoga – ściany niech pozostaną jasne, proste, wyciszone. Strzałem w dziesiątkę będzie wyłożenie ścian płytkami metro, które właśnie w latach 30. XX wieku zaczęły masowo „przenosić się” z podziemnych stacji do mieszkalnych wnętrz. Innym słusznym rozwiązaniem będą łazienkowe panele ścienne z charakterystycznym, ozdobnym obramowaniem. 

łazienka vintage

Jakie wyposażenie do łazienki w stylu vintage?

W łazience w styli vintage nie może zabraknąć wolnostojącej owalnej wanny na dekoracyjnie wygiętych, niemalże rzeźbiarskich nóżkach. Nogi wanien vintage często nawiązują do stylu królowej Anny – otaczają je ornamenty roślinne lub zwierzęce; przypominają lwie łapy lub orle pazury. Wielu producentów ma obecnie takie wanny (akrylowe, żeliwne, stalowe…) w swojej ofercie, więc bez trudu znajdziecie wzornictwo, które przypadnie Wam do gustu. 

łazienka vintage
łazienka vintage
łazienka vintage

W łazience w stylu vintage najlepiej prezentuje się umywalka wsparta na cokole. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie praktyczne, zwłaszcza w przypadku małych łazienek, bo tracimy bezcenne miejsce na przechowanie pod misą umywalki. Alternatywą może być postawienie umywalki na drewnianej szafce z przeszklonymi drzwiczkami. 

łazienka vintage
łazienka vintage

O ile w nowoczesnych łazienkach niemalże standardem stało się już montowanie toalet podwieszanych, o tyle w łazienkach w stylu vintage – gdy, oczywiście, chcemy być w 100% wierni omawianej konwencji – należałoby z takiej opcji zrezygnować. Najbardziej pasujące do tej przestrzeni będą toalety z górnopłukiem lub klasyczne kompakty. Podobnie jak w przypadku wanien znajdziemy wiele kolekcji odpowiednio stylizowanych toalet. Ale nawet „zwykłej” ubikacji można nadać retro charakter przez zamontowanie deski sedesowej (najlepiej drewnianej) w kontrastującym względem muszli kolorze. Zestawienie białej ceramiki i ciemnej deski prezentuje się naprawdę ogromnie ciekawie. 

Jakie baterie do łazienki w stylu vintage?

Nasza wanna vintage będzie służyła nam również za prysznic, dlatego powinnismy zainwestować przede wszystkim w dobrej jakości system prysznicowy z baterią wannową. Stylistyka takich produktów jak GROHE SmartActive 310 czy GROHE Euphoria SmartControl System 260 jest na tyle uniwersalna, że na pewno nie zepsuje nam skrupulatnie budowanego efektu vintage. A warianty w złotych odcieniach mogą go nawet wzmocnić. 

Typowe baterie umywalkowe w stylu vintage charakteryzują się dwoma kurkami oraz fantazyjnie wygiętą wylewką. A jeszcze bardziej „konserwatywnym” zabiegiem będzie zainstalowanie dwóch osobnych kranów do ciepłej i zimnej wody. 

grohe

Jakie dekoracje do łazienki w stylu vintage? 

Uzupełnieniem aranżacji  łazienki w stylu vintage będzie lustro w delikatnie zdobionej ramie, kinkiety jako oświetlenie zadaniowe, „babcine” wieszaki, uchwyty i mydelniczki. 

łazienka vintage

Uwaga na zakończenie 

Łazienki w stylu lat 30. to subtelna elegancja i całkiem spora funkcjonalność. Inspirowane tą dekadą aranżacje są raczej „bezpieczne” i nieskomplikowane. Decydując się na łazienkę w stylu vintage, zawsze warto jednak zachować odrobinę umiaru. Skopiowanie 1 do 1 wszystkich koncepcji sprzed blisko 100 lat może przynieść nieco pretensjonalny i przyciężki rezultat. Podjedźmy do estetyki vintage swobodnie i bawmy się różnymi jej elementami. Budujmy własny styl, łącząc stare i nowe. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: