Płytki metro. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Płytki metro to jedne z najpopularniejszych płytek ściennych na świecie. Kafelki subway, bo i tak można je nazywać, są bardzo uniwersalne i absolutnie ponadczasowe. Poznajcie ich nietuzinkową historię, zobaczcie, jak oryginalnie kłaść je na ścianie, i dowiedzcie się, do jakich aranżacji pasują one najlepiej. 

Co to są płytki metro?

Płytki metro to ceramiczne płytki ścienne w kształcie prostokąta o standardowym rozmiarze 3 x 6 cala, czyli 7 na 15 centymetrów. Ten podstawowy format doczekał się jednak wielu rozmaitych modyfikacji. Spotkamy płytki metro o tych samych proporcjach, ale mniejsze lub większe (np. 10 na 20 centymetrów), bardziej podłużne (np. 7 na 30 centymetrów) oraz zupełnie kwadratowe (np. 15 na 15 centymetrów). 

Płytki metro mogą być płaskie lub fazowane (ścięte) na krawędziach, co nadaje im trójwymiarową wypukłość (centralna cześć płytki jest bardziej oddalona od fugi niż brzegi). Za kanoniczne uznaje się płaskie płytki metro, ale w wielu krajach, w tym w Polsce, znacznie popularniejszy jest wariant z fazowaniem. 

Charakterystyczną cechą płytek metro jest także gładka, lśniąca powierzchnia. 

Pierwotnie płytki metro występowały tylko w czterech kolorach: bazowej (i wciąż najmocniej z nimi kojarzonej) bieli, czerni, czerwieni i błękicie. Współcześnie płytki subway dostępne są w niemalże nieograniczonej palecie kolorystycznej, a także jako imitacje drewna, marmuru itp. 

Przez swoje podobieństwo to wozówki (profilu) cegły płytki metro często nazywa się potocznie właśnie „cegiełkami”. 

Czy płytki metro naprawdę mają coś wspólnego z metrem? 

Zdecydowanie tak! Geneza płytek metro jest bezpośrednio związana z powstaniem najstarszych stacji nowojorskiego metra, a więc sięga roku aż 1904. Zaprojektowanie pierwszych stacji New York City Subway powierzono projektantom związanym z modnym wówczas ruchem Beaux-Arts: George’owi C. Heinsowi oraz Christopherowi Grant La Farge’owi. Artyści stanęli przed sporym wyzwaniem.

  • Po pierwsze, na ścianach podziemnych pomieszczeń należało zainstalować coś, co będzie dobrze odbijało światło i rozjaśni naturalnie panujący tam mrok.
  • Po drugie, już za moment miały przewijać się tamtędy tłumy pasażerów, należało więc szczególnie zadbać o higienę i łatwość utrzymania czystości.
  • Po trzecie wreszcie, metro kojarzono wówczas z luksusem i ogromnym skokiem cywilizacyjnym. Wystrój stacji miał być więc nie tylko praktyczny, ale również bardzo estetyczny, zachwycający i odpowiadający swoistej podniosłości nowego środka transportu.

Odpowiedź kryła się w prostocie – białych, prostokątnych płytach, które już wkrótce miały uzyskać status kultowych. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że na białych płytkach wystrój takich stacji jak South Ferry, Astor Place czy 116th Street – Columbia University się nie kończył. George C. Heins oraz Christopher Grant LaFarge umieścili tam także wiele niezwykłych mozaik, płaskorzeźb i ozdobnych emblematów. 

płytki metro
Stacja metra 116th Street – Columbia University; ozdobna mozaika z nazwą uniwersytetu

Moda na stosowanie znanych ze stacji metra płytek we wnętrzach mieszkalnych zaczęła się już na przełomie lat 20 i 30 XX wieku. 

W jakich wnętrzach można stosować płytki metro?

Płytki metro pasują właściwie do każdego stylu aranżacyjnego i można jest stosować zarówno w łazience, jak i w kuchni. Białe kafle subway to niemalże synonim łazienki w stylu nowojorskim. Wówczas łączymy je z podłogą w biało-czarną szachownicę i czarnymi dodatkami: ramami drzwi prysznicowych i lustra oraz armaturą. Ogrzane drewnianymi wstawkami, świetnie sprawdzą się w łazience w stylu skandynawskim. W połączeniu z surowymi elementami architektonicznymi, doskonale dopełniają łazienkę w stylu industrialnym. Płytki metro w kolorze morza lub nieba to klasyczny wybór dla łazienek w stylu Hampton. Połączenie płytek metro w różnych odcieniach (lub mocny kontrast między kolorem płytki i fugi) może być zaś świetną bazą dla łazienek w stylu boho.

Nie można także nie wspomnieć o łazienkach i kuchniach we wszelkiej maści stylach vintage i retro. Jeśli inspiracją dla Waszego wnętrza maja być lata 50/60/70, płytki metro na pewno będą trafnym pomysłem. 

grohe

Wbrew obiegowej opinii płytki metro dobrze nadają się także do małych łazienek. Przez długie lata słyszeliśmy, że ciasne pomieszczenia należy wykładać płytami wielkoformatowymi, bowiem gęsta siatka fug optycznie zmniejsza i zagraca przestrzeń. Wiele realizacji udowadnia jednak, że misterna okładzina z płytek metro nadaje małej łazience bardzo świeży i czysty wygląd

płytki metro
Płytki metro w kuchni
płytki metro
Płytki metro w kuchni
płytki metro
Płytki metro w małej łazience
płytki metro
Płytki metro imitujące kamień
płytki metro
Płaskie płytki metro w łazience (układ w jodełkę)
trendy w aranżacji łazienki 2022
Zielone płytki metro w łazience
Połączenie białych płytek meteo z podłoga w biało-czarna szachownicę
łazienka w stylu industrialnym
Płytki metro w łazience w stylu industrialnym

Jak kłaść płytki metro? 

Istnieje naprawdę bardzo wiele sposobów układania płytek metro na ścianie. Najbardziej rozpowszechniony jest oczywiście klasyczny układ w cegiełkę. Ale to tylko malutki przedsionek tego, jakie możliwości dają te niepozorne płytki. Przy pomocy płytek metro możemy tworzyć zachwycające wzory, które dodają wnętrzu dynamiki i niesamowitego wyrazu. 

Oto grafiki, które ukazują większość najciekawszych rozwiązań:

jak kłaść płytki

Tradycyjny układ w cegiełkę z przesunięciem o 1/2

jak kłaść płytki

Tradycyjny układ w cegiełkę z przesunięciem o 1/3

jak kłaść płytki

Poziomy układ równoległy

jak kłaść płytki

Pionowy układ równoległy

jak układać płytki

Pionowy układ w cegiełkę z przesunięciem wzdłuż krótszego boku

jak położyć płytki

Pionowy układ w cegiełkę z przesunięciem wzdłuż dłuższego boku

jak kłaść płytki

Układ w cegiełkę pod kątem 45 stopni

jak kłaść płytki

Układ w jodełkę pod kątem 90 stopni

jak kłaść płytki

Układ w jodełkę pod kątem 45 stopni

jak kłaść płytki

Pojedynczy splot panamowy (single basketweave)

jak kłaść płytki

Podwójny splot panamowy (double basketweave)

jak kłaść płytki

Pudełkowy splot panamowy

jak kłaść płytki

Połączenie pionowego i poziomego układu równoległego

jak kłaść płytki

Tzw. wzór hiszpański

jak kłaść płytki

Połączenie pionowego układu równoległego i splotu panamowego

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: