Kiedy znudzi nam się wystrój salonu, ale nie planujemy gruntownego przemeblowania, kupujemy nowy dywan, zasłony lub wieszamy na ścianie nowy obraz. Jeżeli opatrzy nam się aranżacja sypialni, wybieramy nową narzutę i nowe dekoracyjne poduszki. Jednak o łazienkach zwykliśmy myśleć w sposób zero-jedynkowy: przeprowadzamy generalny remont, a potem przez lata nie robimy z nią nic; nawet wówczas, gdy jej wyposażenie nie do końca zdało egzamin, a sposób, w jaki jest urządzona, zwyczajnie przestał nam sprawiać przyjemność.
Żeby nadać łazience nowy wygląd i charakter, wcale nie musimy wydawać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, zatrudniać ekipy fachowców i na kilka tygodni dezorganizować życie wszystkich domowników. Mając do dyspozycji 1000 zł i odrobinę wolnego czasu, możemy zdziałać znacznie więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Ważne jest tylko to, abyśmy właściwie te pieniądze zainwestowali. Skupili się na jednym, konkretnym, ale szczególnie newralgicznym elemencie lub grupie elementów wyposażenia. Oto nasze pomysły na odmienienie łazienki za mniej niż 1000 zł!
1. Wymiana oświetlenia w łazience
Słabe, niewłaściwie dobrane oświetlenie to problem wielu starszych łazienek. Zbyt mała liczba lumenów i źródeł światła, nieodpowiednia temperatura barwowa, skupienie światła tylko na centralnym punkcie, niedoświetlenie strefy kąpielowej, błędnie zamontowane oświetlenie lustra… W kwestii oświetlenia Twojej łazienki może być naprawdę wiele do poprawy! Wyeliminowanie wyżej wymienionych mankamentów właściwie z miejsca poprawia tak wygląd, jak i funkcjonalność łazienki. Dobrze oświetlona łazienka stanie się optycznie większa i schludniejsza. A przecież dochodzi do tego jeszcze cała zabawa designem opraw oświetleniowych. W zależności o tego, na jaki styl opraw oświetleniowych się zdecydujemy, możemy popchnąć aranżację naszej łazienki w zupełnie innym kierunku. Proste, białe plafony lub kule wprowadzą do wnętrza skandynawski charakter. Reflektory na stalowej szynie wniosą industrialny, loftowy look. Złote czy miedziane, ażurowe oprawy sprawią, że zawita do łazienki trochę stylu boho. Efektowny żyrandol przeniesie nas do estetyki glamour. A dodanie kinkietów to świetny sposób na przywitanie stylu klasycznego. Możliwości jest mnóstwo. Czasami wystarczy doprawdy symboliczna zmiana – np. wymiana szyny z dwoma reflektorami na taką z trzema i skierowanie jednego niemal wprost na ścienne – aby łazienka zyskała „klimat”, o jaki wcześniej jej nie posądzaliśmy.
2. Zastąpienie wiszącej szafki umywalkowej blatem
Jeśli w Twojej łazience znajduje się już wisząca szafka umywalkowa, możesz stosunkowo łatwo wykorzystać istniejące wsporniki do zamontowania w tym miejscu dłuższego blatu. W ten sposób, nawet nie zmieniając w łazience niczego więcej, natychmiast wstrzelisz się w najgorętsze, obowiązujące teraz trendy. Łazienki z blatami i nablatową umywalką wyglądają bardzo lekko, elegancko i nowocześnie.
3. Pomalowanie sufitu
Kolory Twojej łazienki zdecydowanie już Ci się sprzykrzyły, ale skuwanie płytek na razie nie wchodzi w grę? Głowa do góry. I to dosłownie! Powierzchnią, którą bez większego problemu możesz pokryć nowym kolorem i tym samym wprowadzić znaczące przetasowanie w całej palecie kolorystycznej łazienki, jest sufit. Dodatkowy kolor w monochromatycznej łazience diametralnie zmienia odbiór pomieszczenia – pojawia się wrażenie głębi i otwartości. Zobacz, jakie kolory wiążą się z danym stylem, i wybierze ten, który pozwoli Ci uzyskać pożądany efekt. Na przykład błękity sufit w białej łazience to błyskawiczna migracja w kierunku stylu śródziemnomorskiego. A czarny – ku łazience w stylu nowojorskim. Pamiętaj, że możesz łączyć kolory na kilka różnych sposób: na zasadzie kontrastu, tonacji lub podobieństwa. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
4. Wymiana baterii umywalkowej i prysznicowej
Kto powiedział, że krany możemy wymieniać tylko wówczas, gdy przestają dobrze działać, ciekną lub zaczynają „ciężko chodzić”. Dzięki nowym bateriom uzyskujemy nie tylko zwiększoną wygodę użytkowania, ale także sposobność przywrócenia łazience dawno utraconego blasku. Zastanów się, na jakim wrażeniu Ci zależy. Czy w Twojej łazicie dominują linie proste czy obłe? Wertykalne czy horyzontalne? Czy chcesz te kształty podkreślić czy przełamać? Design baterii pozwala kapitalnie eksperymentować z różnymi formami i modelować aranżację tak, by stała się optycznie lżejsza lub masywniejsza, zorientowana bardziej poziomo lub pionowo. Wylewka baterii w kształcie łabędziej szyi i wylewka o mocnej, geometrycznej bryle w zestawieniu z tą samą umywalką i ścianą bedą dawały zupełnie inne wrażenia. Podobnie ma się sprawa z kolorem powłoki. Srebrny chrom, matowa czerń, mosiądz, złoto… Taka drobna zmiana przekłada się na bardzo różne efekty końcowe. Zostańmy przy wspomnianej we wcześniejszym akapicie popularnej białej łazience. Co się stanie z aranżacją, jeśli wymienimy tam baterie na złote, a co, kiedy na czarne? Na pewno widzisz, jak zmienia się charakter całego pomieszczenia: luksus kontra minimalizm, ciepło albo chłód.
5. Dodanie nowej warstwy
Aranżacje łazienek zwykle nie są warstwowe. Naokoło płytki i już. Ale wcale tak być nie musi. Także w łazienkach możemy dodać kolejną warstwę, która wzbogaci i ociepli przestrzeń. W pierwszej kolejności zwróćmy się ku tekstyliom: dywanikom i ręcznikom łazienkowym, które mogą mieć także charakter dekoracyjny. W drugiej – ku ozdobom ściennym. Trudno chyba o mniej inwazyjną zmianę w łazience niż nowe ręczniki. Ale jeśli będą to produkty naprawdę wysokiej jakości i jednocześnie efektownie je wyskpeonujemy, np. dzięki uchwytom, które pokazujemy w tym artykule, łatwo zbliżymy się do efektu przytulnego, domowego spa. Dekoracje ścienne w łazience: grafiki, zdjęcia, obrazy dodają zaś wnętrzu trochę indywidualności, nieszablonowości; a przy tym świetnie maskują lub odwracają uwagę od niedoskonałości ścian czy niezbyt modnych płytek.
6. Think big, czyli wymiana drzwi prysznicowych
Kabina prysznicowa to największa bryła, jaka znajduje się w łazience. A to oznacza dwie rzeczy: po pierwsza każda zmiana w tym obszarze będzie natychmiast bardzo widoczna, a po drugie może ona stanowić największą ozdobę lub najbardziej oszpecać całą łazienkę. Matowe lub przydymione szkło starego typu w połączeniu z trudnym do usunięcia brudem, osadami z mydła i kamienia tworzą wyjątkowo nieprzyjemne wrażenie. Dzięki nowym, w pełni przejrzystym szybom natychmiast wprowadzimy do łazienki aurę świeżości i czystości.
7. Diabeł taki w szczegółach
Mydelniczki lub dozowniki mydła, kubki, w których trzymamy szczoteczki, uchwyty na papier, szczotki toaletowe, półeczki pod prysznicem na drobne przybory… Kiedy zsumujemy te wszystkie detale w naszej łazience, okaże się, że zapewniają one całkiem sporą „przestrzeń” do gruntownego odświeżenia aranżacji. Wybierzmy akcesoria z jednej lini estetycznej, tak aby uspójnić przestrzeń i podkreślić brak przypadkowości. Wybierzmy elementy bardziej ozdobne, gdy chcemy zbliży się do któregoś z bardziej „barokowych” stylów, np. shabby chic. Lub minimalistyczne wykończenie, gdy podobają nam się style skromne, np. japandi.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego