Domowa biblioteka – jak ją urządzić, by zdobiła wnętrza na lata?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Domowa biblioteka to chluba każdego mola książkowego. Jak ją zorganizować, by wyeksponować piękno książek, a przy tym dopasować ją do stylu Twojego wnętrza? Zobacz, gdzie trzymać książki w domu, by urządzić wyjątkową bibliotekę!

Domowa biblioteka w salonie

domowa biblioteka w salonie

Nałogowe kupowanie książek skutkuje tym, że nie ma gdzie pomieścić nowych okazów. Zamiast chować książki w kartony, pudła i schowki, stwórz bibliotekę w domu! Książki często umieszczane są w salonie, by każdy z domowników miał do nich swobodny dostęp. Najczęściej przybiera on formę regału na całej długości ściany, montowanego od posadzki do sufitu. Na mniejszym metrażu zazwyczaj przyjmuje formę drewnianego lub metalowego regału wolnostojącego.

Czytanie na dobranoc

Biblioteka w sypialni to świetny pomysł dla osób czytających przed snem, którzy lubią subtelne dekoracje. W zależności od pomieszczenia, książki mogą być ułożone w dowolnym układzie, co pozwala stworzyć zaskakujące kompozycje. Ograniczenie jest tak naprawdę jedno – książki powinny być umieszczone w zacienionym miejscu, gdyż wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne, mogą zacząć blaknąć.

Poznaj Inspiracje dla łazienki od Grohe! Dowiedz się, jak przebiega Montaż odpływu liniowego i dlaczego przyda ci się bateria kuchenna z wyciąganą wylewką!
domowa biblioteka w sypialni
Domowa biblioteczka w sypialni

Powitanie w bibliotece

Domowa biblioteka może zaczynać się już w przedpokoju. Jeśli nie masz miejsca na klasyczną bibliotekę w salonie, możesz śmiało ułożyć książki w korytarzu. Regał w połączeniu w miękkim i głębokim fotelem sprawią, że goście od razu poczują przytulną i swobodną aurę.

Regał na ratunek

Najlepszy regał to solidny regał. Aby taki był, należy sięgać po mocne materiały. Twoje półki mogą być wykonane z m.in.:

  • drzew liściastych (np. dąb) – mają one uniwersalny wygląd, dlatego sprawdzą się w klasycznej, a nawet nowoczesnej aranżacji;
  • płyty gipsowo-kartonowej – jest to rozwiązanie za niższą cenę. Sprawdzi się, o ile nie będziesz nadwyrężać możliwości mebla
  • metalu – są one praktyczne i odporne na obciążenia. Metalowe regały nie sprawdzą się jednak w każdej aranżacji. Pięknie będą prezentować się w stylu m.in. loftowym, industrialnym i nowoczesnym. Ich konstrukcja może być częściowo drewniana.

Do tego mogą one mieć chowane moduły lub zamontowane regulowane półki, których wysokość można później dostosowywać do potrzeb domowników. Dodatkowo, jeśli obawiasz się, że książki zaczną się kurzyć, możesz wybrać przeszklone regały. Tym samym książki będą na widoku, a przy tym pozostaną zabezpieczone.

Domowa biblioteka na ścianie

Pamiętaj o tym, że regał musi być przede wszystkim odporny na obciążenia, w końcu umieścisz na nim cały swój książkowy dobytek 😊 Odległość między półkami powinna wynosić min. 30 cm (można już na nim ułożyć książki o formacie A4). Dodatkowo głębokość regału również powinna wynosić ok 30 cm.

Wnęki, schody i mały metraż – jak to połączyć z domową biblioteką?

A jeśli szukasz bardziej niebanalnych rozwiązań, które pomieszczą się na niewielkim metrażu, możesz sięgnąć po np. fotele z półkami, na których umieścisz książki.
O ile masz piętrowy dom lub mieszkanie, możesz zdecydować się na domową biblioteczkę pod schodami. Zadbaj przy tym o odpowiednie oświetlenie, które podkreśli smukłe rysy mebli. Zagospodaruj obok również fotel, w którym zatopisz się z lekturą na wiele godzin.

domowa biblioteka

Regał umieszczony pod skosem może być ciekawą formą na zagospodarowanie przestrzeni. Sprawdzi się to zarówno w przypadku wystroju nowoczesnego, jak i tego loftowego. Najważniejsze, żeby postawić na prostotę, która skomponuje się z resztą aranżacji. Dodatkowo możesz wybrać półki pomalowane w dwóch odcieniach, co optycznie powiększy wnętrze, a regałowi na książki nada lekkości.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: