Marzy Ci się elegancka łazienka, ale klasyka jest dla Ciebie zbyt skromna? Rozwiązaniem może być łazienka glamour – nowoczesna, ale jednocześnie pełna szyku i blasku.
To kompromis dla osób, które nie potrafią wybrać między (kontrolowanym) przepychem a klasycznymi rozwiązaniami. Glamour, czy w skrócie – glam, łączy jedno z drugim, pozwala na ekstrawagancję, ale bez kiczu, rozsyłając wibracje starego Hollywood. Czujesz je? Czujesz, że to może być coś dla ciebie?
Czytaj dalej i dowiedz się, jak zaaranżować łazienkę w stylu glamour.
Łazienka w stylu glamour, czyli jaka?
Łazienka w stylu glamour – i ta duża, i ta mała – to elegancki przepych, ale bez dosłownych nawiązań historycznych. Z historii mogą pochodzić wnętrzarskie „cytaty”, owszem, ale we współczesnym kontekście. Chyba, że idziemy na całość i zanurzamy się w przeszłości. Ale wtedy raczej będzie mowa o stylu pałacowym.
Tymczasem, łazienka w stylu glamour jedynie przywodzi na myśl, a nie kopiuje, złotą erę kina i wielkich gwiazd skąpanych w pachnącej pianie luksusu i wystawnym życiu ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Jeden obraz jest wart tysiąca słów, więc zwróćmy oczy ku takim filmom jak „Wielki Gatsby”, „Grand Budapest Hotel”, „Maria Antonina”, a nawet „Pretty Woman” (słynny scena z walkmanem w wannie). To właśnie ten klimat.
Wnętrze łazienki glamour ma być urządzone „na bogato”, ale z charakterem. Od upodobań użytkownika zależy, czy wnętrze glam nawiąże do art deco czy może będzie to bardziej Maria Antonia. Można tym pokierować, stosując odpowiednie desenie, kształty, materiały i dodatki. Wszystko jednak musi mieć najwyższą jakość, a kluczem jest blask!
Glamour jest stylem luksusowym, dlatego tworzy świetne warunki do wykorzystania elementów powszechnie uważanych za „trudne” lub „wymagające”, czyli stylizowanych mebli, kryształowych żyrandoli, pikowanego obicia, weluru, szlachetnej tkaniny w wyraziste wzory, złota, marmuru. To miejsce na wielkie lustra i efektownie zaprezentowane luksusowe kosmetyki. To także geometryczne wzory i odrobina art deco.
Pamiętajmy, żeby traktować styl glamour lekko i z przymrużeniem oka, nie zaś śmiertelnie poważnie. Dosłowne kopiowanie stylów historycznych (tu: pałacowego) jest ryzykowne. Bardzo łatwo o kicz i zatracenie granicy. Jeśli już podejmujemy taką decyzję, musi być przemyślana i poparta odpowiednim projektem oraz budżetem. Każde pójście na skróty lub kompromis będą bardzo widoczne i zniszczy efekt.
Jakie materiały do łazienki w stylu glamour?
Jakich materiałów użyć, urządzając łazienkę w stylu glamour? Styl rządzi się jasnymi regułami, ale oferuje wiele do wyboru!
Na ścianach i podłogach dobrze jest umieścić marmur, onyks, granit lub kwarcyt, a nawet trawertyn, ale w wersji maksymalnie oszlifowanej. Trzeba przy tym uważać, aby nie przesadzić i nie przekształcić wnętrza w kamienną klatkę lub jaskinię. Dobrze jest podzielić ściany na te wyłożone kamieniem (jedna lub dwie) i te wyłożone tapetą lub po prostu pomalowane.
Kamień mogą zastąpić płytki czarne, białe albo pastelowe, koniecznie o wzornictwie w stylu retro – geometryczne lub lekko wypukłe, imitujące buduarowe pikowanie (tzw. tufted lub capitoné).
Wspomnieliśmy o tapetach – nie zapominajmy o tym wspaniałym rozwiązaniu. Warunkiem jest znalezienia odpowiedniej do wilgotnego pomieszczenia. Wystarczy skonsultować się z fachowcem lub doradcą w sklepie. Wzory tapet powinny nawiązywać do art. deco lub stylu pałacowego. Świetnie też wygląda chinoiserie, czyli nawiązania do kultury chińskiej, szczególnie te z motywami zaczerpniętymi z przyrody. Innym rozwiązaniem jest toile de Jouy, czyli sielskie scenki rodzajowe. Ten bardzo lubiany na dworze Marii Antoniny motyw doskonale wygląda w zestawieniu z bielą. Oba rodzaje wzorów świetnie wyglądają również na tkaninach obiciowych.
W takie wnętrze idealnie wkomponują się także gipsowe sztukaterie, mile widziane są lamperie.
Akcesoria, dekoracje i elementy wykończeniowe to okazja do skorzystania z lśniących metali, kryształu i szkła. Można zastosować tworzywa sztuczne (np. pleksi), ale trzeba przy tym bardzo uważać na ich jakość i spójność z wnętrzem. Glamour niezbyt dobrze przyjmuje przypadkowe elementy.
Jeżeli łazienka glamour z drewnem, to lakierowanym lub zdobionym farbą imitującą metale (złoto, srebro).
Meble w łazience glamour są wręcz pożądane. W większej – fotel lub nawet szezlong, obite np. welurem. W mniejszej – choćby malutki stolik, najlepiej szklany lub chromowany. W wersji dla maksymalistów przewidziana jest kotara przy oknie.
Jakie kolory w łazience glamour?
Po pierwsze – kolory metali w swoich najbardziej lśniących wariantach. Złoto (również różowe) i srebro w ciepłych i chłodnych odcieniach są obecne w dużych ilościach. Innym rozwiązaniem jest lśnienie chromu. Mogą pokrywać armaturę, wieszaki na ręczniki i papier toaletowy, wszelkie uchwyty, klamki, ramę lustra.
Po drugie – pastele. Wszystkie kolory rozmyte dodatkiem bieli świetnie sprawdzają się zarówno jako dodatki, jak i barwy dominujące. Doskonale wyglądają w zestawieniu z ciemnymi barwami, np. głęboką zielenią, tajemniczym granatem lub dramatycznym bordo.
Po trzecie – czerń i biel. Razem lub osobno. Świetnie będą wyglądać zarówno kontrastowe, geometryczne wzory w stylu art deco, jak i monochromatyczny wystrój, jedynie przełamany akcentami w innych barwach.
Po czwarte – barwy głębokie, królewskie, nasycone. Te jednak nie powinny dominować, a pojawiać się na dodatkach lub elementach typu meble lub kotary (o ile łazienka ma okno). Glamour może i jest teatralny, ale musi błyszczeć.
Jak urządzić łazienkę w wybranej kolorystyce?
Łazienka glamour złota: Wnętrze zdominowane przez złoto będzie przypominać zamek króla Midasa, dlatego lepiej zrównoważyć ten kolor innym, subtelniejszym, np. beżem lub bielą. Barwy te powinny znaleźć się na dużych powierzchniach, złoto – na detalach. Dla kontrastu można posłużyć się meblem z obiciem w wybijającym się kolorze (tzw. efekt pop-up), którego intensywność złagodzi welurowe, a przy tym będzie stanowił wyraźny akcent.
Łazienka biało-czarna glamour: Klasyk. Dwa najbardziej oddalone od siebie kolory razem potrafią stworzyć stylowe połączenie. W wersji glamour może pojawić się jako mozaika na podłodze, kafelki na ścianach oraz dekoracje. Świetnie wyglądają tu elementy przezroczyste, np. meble z pleksi, szklane pojemniki, kryształowa rama lustra, etc.
Biała łazienka glamour: Lekkie, świeże wnętrze, do którego pasuje mnóstwo innych barw. Biała łazienka w stylu glamour to m.in. jasny marmur poprzecinany złotymi lub różowymi nitkami, białe płytki na wysoki połysk i gipsowe sztukaterie. Pięknie komponuje się z detalami w kolorach pastelowych, np. lamperią, ręcznikami, flakonami na kosmetyki. Bardzo stylowo wyglądają tu elementy złote lub srebrne.
Oświetlenie nowoczesnej łazienki glamour
Glamour to błysk i blask, więc oświetlenie pełni tu zasadniczą rolę.
W łazienkach jasnych i przestronnych raczej nie będzie to problem. Sprawę załatwi kryształowy żyrandol wyposażony w żarówki o naturalnym, dziennym świetle oraz dodatkowe oświetlenie przy lustrze.
Jeśli chcesz mieć możliwość stworzenia romantycznego nastroju, zapal świeczki w wytwornych kandelabrach lub dodatkowo zamocuj kinkiety o cieplejszym odcieniu i mniejszym natężeniu światła.
Im łazienka ciemniejsza, tym aranżacja świetlenia wymaga większej uwagi. Dobrze jest wówczas poszukać fachowej porady u projektanta wnętrz lub konsultanta w sklepie.
Na pewno trzeba pamiętać, że światło musi być zaprojektowane „warstwowo”, tzn. oprócz centralnego punktu ważne są źródła światła przeznaczone dla poszczególnych obszarów lub elementów łazienki.
Wystrój łazienki glamour, czyli meble i dodatki
Meble w łazience glamour powinny mieć w sobie szczyptę vintage, czyli nawiązywać do kształtów historycznych, jak brak kantów, zdobione nogi oraz kuliste, niewielkie uchwyty. Paradoksalnie, możliwe są też meble nowoczesne, m. in. z pleksi, szkła lub chromowane. Wówczas należy je zrównoważyć np. tapetami lub akcesoriami o historycznych konotacjach.
W obu przypadkach – koniecznie wysoki połysk!
Dobrze w tym stylu wygląda ogromne lustro – w widocznej, ozdobnej ramie lub promieniste – wystarczające w sumie za całą dekorację ściany. Jednak przygotujmy się wówczas na ciemniejszą stronę tego rozwiązania: szczególnie w tym stylu lustro musi być nieskazitelnie czyste, co w łazience stanowi wyzwanie.
Wszystkie łazienkowe drobiazgi, jak wieszaki, haczyki, uchwyty, klamki, też powinny być srebrne, złote lub kryształowe (pięknie tu wyglądają kryształowe klamki lub gałki w srebrnej oprawie). Ręczniki raczej powinny harmonizować ze ścianą lub dominującym kolorem. Najlepszym kompromisem jest – jak zawsze – biel lub czerń. Lub: w białej łazience mogą być pastelowe, a w czarnej lub czarno-białej – o nasyconej barwie.
W łazience w stylu glamour warto zadbać o dekoracje. Mogą to być kryształowe i ceramiczne akcesoria łazienkowe. Ale też całkiem „niepraktyczne” figurki, a nawet obraz, np. reprodukcja Tamary Łempickiej lub francuskiego malarstwa XVIII wieku.
Co ciekawe, na rynku sporo jest dekoracji humorystycznie traktujących tradycję. To zabawne i lekkie rozwiązanie, trzeba jednak bardzo się pilnować, by nie wpaść w sidła kiczu.
Armatura i ceramika do łazienki glamour
Wolnostojąca wanna pasuje tutaj, jak nigdzie indziej. Powinna mieć zaokrąglone, klasyczne linie, może stać na zdobionych nóżkach lub bezpośrednio na podłodze. Obok niej powinna znaleźć się efektowna i stylowa bateria wolnostojąca.
Całość ceramiki w łazienkach w stylu glamour powinna charakteryzować się miękkimi kształtami. Najlepiej postawić na jedną barwę i kolekcję, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą. To także miejsce dla szklanych umywalek, a przy ułańskiej fantazji i sporym budżecie – szklanych wanien.
Podobna zasada dotyczy armatury: najlepiej sprawdzą się cylindryczne, owalne kształty i cały asortyment z jednej kolekcji. Nie trzeba stronić od zdobień i „fikuśnych” detali. Co do kolorów, dobrze sięgnąć po klasyczny chrom albo złoto, w ciepłym lub zimnym odcieniu.
2647.94 zł
GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria bidetowa
2367.75 zł
GROHE Atrio – jednouchwytowa bateria umywalkowa
9169.65 zł
GROHE Atrio – jednouchawytowa bateria wannowa do montażu podłogowego
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze lśniącego złota
Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze lśniącego złota
Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze lśniącego złota
Wygoda obsługi zapewniona przez perlator umieszczony na przegubie kulowym
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia prysznica dzięki technologii GROHE EcoJoy
Łazienka glamour – nowoczesna, wyrafinowana i elegancka, ale daleka od minimalizmu i z pewnością nie dla każdego. Można urządzić ją na wiele sposobów, a przy tym naprawdę dobrze się bawić, szukając inspiracji i czerpiąc z minionych epok. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym wnętrzu, może to właśnie ten styl jest odpowiedzią?
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego