Jak dobrze powiesić obraz – 5 kroków do sukcesu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wpadł Ci w oko konkretny obraz i chcesz powiesić go w swoim mieszkaniu lub domu? A może dopiero planujesz ozdobić ściany w salonie czy sypialni i szukasz inspiracji? Sprawdź, jakimi zasadami się kierować i jak powiesić obraz, by wyglądał efektownie i stał się ozdobą wnętrza.

Na jakiej wysokości powiesić obraz?

To, gdzie i na jakiej wysokości zawiesić obraz (lub obrazy), zależy od kilku czynników. Aby wybrać optymalne miejsce, skorzystaj z poniższych wskazówek.

  • Jeśli obraz ma być widoczny i przykuwać wzrok, powinien znajdować się na wysokości oczu, czyli mniej więcej 150-160 cm nad podłogą. Ważne, by na tej wysokości umieścić centralny punkt obrazu, a nie jego dolną krawędź.
  • Jeśli wieszasz obraz nad meblem, np. nad kanapą czy komodą, warto trzymać się tzw. zasady 2/3. Oznacza to, że przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią płótna czy ramy a meblem powinna wynosić około 2/3 wysokości obrazu. Jeśli nie możesz lub nie chcesz powiesić obrazu zgodnie z zasadą 2/3 (bo np. obraz jest duży i wisiałby za wysoko), możesz powiesić go niżej. W takiej sytuacji najlepiej zachować minimum 20-30 cm odstępu  między płótnem a meblem.
  • Obraz nie powinien być szerszy niż mebel, nad którym wisi. Ważne też, by ograniczyć ilość ozdób (np. ramek czy bibelotów) poniżej obrazu – nie powinny one przekraczać jego dolnej krawędzi.
Jak powiesić obraz

Jak dobrać wielkość obrazu do pomieszczenia?

Aby obraz na ścianie wyglądał dobrze, warto dobrać jego wielkość do rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie wisieć (i wymiarów samej ściany). Im wnętrze jest mniejsze, tym obrazy czy plakaty w ramach powinny być drobniejsze. Do niewielkich wnętrz pasują płótna czy grafiki o wymiarach około 40 × 60 cm, 50 × 70 cm lub maksymalnie 60 × 90 cm. Jeśli zdecydujesz się na małe obrazy (np. 40 × 60 cm), możesz stworzyć na ścianie małą galerię, składającą się np. z 3 sztuk. Aranżacja 3 ram i powieszenie ich w równych odstępach sprawi, że wnętrze będzie wyglądać nowocześnie, a obrazy nie przytłoczą optycznie małego pomieszczenia.

Na czym powiesić obraz?

Gwoździe lub haczyki powinny być dopasowane do wielkości obrazu oraz możliwości ściany. Jeśli wieszasz mały i lekki obraz na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych, wystarczą zwykłe, niewielkie gwoździe. Jeśli jednak chcesz powiesić duży i ciężki obraz, w dodatku na twardej ścianie, możliwe, że konieczne będzie użycie wiertarki i wkrętów na kołkach – w innym wypadku obraz może spaść ze ściany, a tynk na jej powierzchni ukruszyć się. Próba wbicia cienkich gwoździ w twardą ścianę z cegły może skończyć się także wyginaniem gwoździ i uszkodzeniem ściany.

Jeśli chcesz powiesić większą liczbę obrazów lub nie chcesz zawieszać obrazów na stałe w jednym miejscu, możesz wykorzystać system szyn z linkami. Jest to rozwiązanie kosztowne, jednak daje duże możliwości na zmiany aranżacji obrazów bez konieczności ponownego wbijania gwoździ czy wiercenia otworów. Na czym to polega? Pod sufitem montuje się estetyczne szyny, pasujące do wnętrza, z których wyprowadza się żyłki ze specjalnymi zaczepami. Obrazy można dowolnie przesuwać na boki, a także w łatwy sposób zmieniać ich położenie.

Jak powiesić obraz bez wiercenia

Jak powiesić obraz bez wiercenia lub wbijania gwoździ?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wbijać gwoździ w ścianę (bo np. wynajmujesz mieszkanie albo ściana jest zbyt krucha), skorzystaj z alternatywnych metod wieszania obrazów. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie tzw. przyklejanych gwoździ. Ich dużą zaletą jest możliwość regulowania wysokości haczyków i brak ryzyka uszkodzenia ściany. Kupując takie gwoździe, zwróć jednak uwagę na to, jakie jest ich maksymalne obciążenie.

Do wieszania obrazów możesz też wykorzystać dwustronną taśmę montażową lub, w przypadku małych obrazów, zwykłą taśmę dwustronną. Warto jednak wiedzieć, że zdarza się, iż podczas próby odklejenia takiej taśmy, możesz razem z nią oderwać fragment farby i tynku.

Jak równo powiesić obraz?

Aby równo powiesić obraz, niezbędna będzie poziomica (zwłaszcza do zawieszenia dużego i ciężkiego obrazu, który musi być wsparty na minimum dwóch gwoździach lub haczykach). Przy pomocy poziomicy delikatnie zaznacz na ścianie ołówkiem prostą linię i wyznacz boczne krawędzie obrazu. Będzie to Twój punkt odniesienie do dalszych działań.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsc, w których wbijesz gwoździe lub przykleisz haczyki. Możesz zrobić to na różne sposoby, np.:

  • Sposób nr 1, miarka i ołówek. Jeśli na wewnętrznej stronie obrazu umieszczone są haczyki, odmierz odległość między nimi a górną krawędzią i bokami obrazu. Wartości te przenieś na ścianę i zaznacz miejsca, w które wbijesz gwoździe. Jeśli obraz będzie wisieć na ramie, wyznacz na obrazie miejsca, na których powiesisz płótno. Pamiętaj, by były rozmieszczone symetrycznie – dzięki temu obraz nie będzie się przekrzywiać. Jeśli wieszasz obraz tylko na jednym gwoździu, wyznacz to miejsce równo na środku. Następnie te same odległości odmierz na ścianie i zaznacz punkty ołówkiem.
  • Sposób nr 2, plastelina. Jeśli w ramie obrazu wykonany jest otwór lub przyczepiony jest zaczep na gwóźdź, przyklej do niego kulkę plasteliny, a następnie obraz przyciśnij obraz do ściany. Plastelina odczepi się od ramy i wyznaczy na ścianie miejsce na gwóźdź. Jeśli na ramie nie ma zaczepu, wyznacz miejsca na gwoździe analogicznie do sposobu pierwszego.
Warto wiedzieć! Wieszanie obrazu a krzywe podłogi

Jeśli podłoga nie jest równoległa do sufitu, krawędzie obrazu powinny być równoległe do dolnej krawędzi ściany. Jeśli przy krzywych podłogach użyjesz poziomicy, uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego – obraz może wyglądać, jakby był powieszony krzywo.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: