Na jaki kolor pomalować sypialnię lub salon, by mieszkało się w nim najlepiej? Co może nam dać dobranie odpowiedniego koloru? Zobacz, jak ważne jest znaczenie kolorów w twoim mieszkaniu!
Kolory mają na nas niezaprzeczalny wpływ – jedne poprawiają nastrój, inne wprawiają w rozdrażenienie. Dlatego decydując się na urządzanie mieszkania, powinniśmy o nich co nieco wiedzieć.
Co znaczą poszczególne kolory i w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?
Kolor biały
To kolor kojarzący się z czystością, równowagą i energią. Dobrze rozświetla małe pomieszczenia i dodaje im elegancji. W nadmiarze może jednak prawić, że wnętrze będzie zimne i mało przytulne.
- Gdzie używać? W kuchni i łazience
- Gdzie unikać? W jadalni i pokoju dziecka
Kolor czarny
Dodaje wyrazistości i głębi, ale nie nadaje się do stosowania w dużych ilościach. Gdy jest go za dużo, przytłacza, przygnębia i dodaje zbytniego dystansu
- Gdzie używać? Jako akcent w jasnych wnętrzach
- Gdzie unikać? W dziecięcym, salonie i gabinecie
Kolor czerwony
Pobudza zmysły i rozjaśnia wnętrza. Intensywna czerwień jednocześnie ożywia i przytłacza, więc warto stosować ją z umiarem. Czerwone pomieszczenia wydają się mniejsze, a stojące w nich sprzęty – większe.
- Gdzie używać? Jako akcenty w salonie lub gabinecie
- Gdzie unikać? W jadalni i kuchni
Kolor pomarańczowy
Kolor energetyzujący, symbolizujący inteligencję i koncentrację. Z jednej strony podobno sprzyja dobrej komunikacji, z drugiej przywodzi na myśl bunt i ekstrawagancję. Dobrze stosować go z umiarem, aby nie dominował.
- Gdzie używać? W jadalni i salonie
- Gdzie unikać? W sypialni i małych pomieszczeniach
Kolor żółty
Paleta żółtych barw doda pomieszczeniom ciepła i przytulności. Żółcienie symbolizują optymizm, ale także upór. W dużej ilości mogą zdominować pomieszczenie, dlatego dobrze jest pomalować na żółto tylko jedną ścianę i dobrać żółte dodatki.
- Gdzie używać? W kuchni
- Gdzie unikać? W łazience i pomieszczeniach bez okna
Kolor zielony
Kolor kojarzony ze spokojem, harmonią, równowagą i relaksem. Zielenie wyciszają i pomagają opanować nerwy, jednak jeśli są w zimnej tonacji i w dużej ilości, mogą wywoływać apatię.
- Gdzie używać? W łazience i pomieszczeniach o charakterze terapeutycznym
- Gdzie unikać? W salonie i jadalni
Kolor niebieski
Uspokaja, uduchawia i dodaje tajemniczości. Może też jednak przyprawiać o melancholię, szczególnie w pomieszczeniach o niedużym dostępie do światła słonecznego. W małych wnętrzach lepiej sprawiają się jasne odcienie, które optycznie powiększają przestrzeń.
- Gdzie używać? W sypialni i łazience
- Gdzie unikać? W gabinecie, pomieszczeniu do pracy
Kolor fioletowy
Intensywny fiolet to doskonała barwa do nocnego wypoczynku. Ten kolor pobudza motywację, dzięki czemu sprawdzi się na czas zbierania myśli i wrażeń po długim dniu, ale też rozpala namiętność. W niektórych przypadkach może jednak być przyczyną impulsywności i smutku, szczególnie w ciemniejszych, wyrazistych odcieniach.
- Gdzie używać? W sypialni
- Gdzie unikać? W kuchni i łazience
Kolor różowy
Jako jeden z niewielu kolorów, uznawany jest za barwę pozbawioną cech negatywnych. Symbolizuje miłość, ciepło i szczęście. W cieplejszych odcieniach, takich jak łososiowy, pobudza trawienie.
- Gdzie używać? W sypialni i jadalni
- Gdzie unikać? W kuchni i łazience
Kolor brązowy
Symboliczne znaczenie brązów wiąże się z elegancją, stabilnością, trwałością i bezpieczeństwem. We wnętrzach mają mało zastosowań jako kolor ścian, bo robią dość ponure wrażenie i mogą kojarzyć się ze starością lub depresją, dlatego częściej widzimy brązowe, drewniane meble, niż ściany. Dobrze jest też równoważyć je lekkimi, intensywnymi barwami (np. czerwienią lub pomarańczem).
- Gdzie używać? W gabinetach
- Gdzie unikać? W sypialni i łazience
Wszystkie kolory można śmiało łączyć z bielą, czernią i szarościami, niezależnie od typu wnętrza. Kolory te są neutralne, a co za tym idzie – pasują do wszystkich innych. Dlatego wiele osób stawia na biało-szare ściany i dodatki w kolorach pasujących do danego pomieszczenia. Dzięki temu zyskują prostą spójność we wszystkich pomieszczeniach, choć nie są one identyczne kolorystycznie.
A jak wyglądają wasze kuchnie, salony i inne pokoje?
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego