Uchwyt czy drążek – co lepiej sprawdzi się w Twojej łazience?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Prysznic to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. To najbardziej powszechne rozwiązanie kąpielowe, stosowane tak w małych, blokowych łazienkach, jak i w luksusowych, domowych salonach SPA. Jego popularność nikogo nie dziwi. Pozwala wygodnie posługiwać się strumieniem wody, jest dostępny w wielu wariantach i zmieści się w nawet najmniejszym pomieszczeniu. 

Prysznic to jednak dużo więcej niż sama słuchawka. To również akcesoria, które pozwalają wygodnie zamontować go na ścianie. Służą do tego uchwyt prysznicowy i drążek. Który wybrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Drążek prysznicowy – wygoda i elastyczność

Samodzielny drążek, niebędący częścią systemu prysznicowego, to proste rozwiązania pod prysznic i do wanny. Na rynku najpowszechniejsze są 2 długości drążków — 600 i 900 mm

Im wyższy drążek, tym większy zakres regulacji.

Zalety słuchawki prysznicowej na drążku

Drążek można zainstalować w kabinie prysznicowej lub obok wanny, jest więc rozwiązaniem uniwersalnym. Bez przeszkód można zamocować go także nad baterią lub obok niej — odległość ogranicza jedynie długość węża prysznicowego.

Co więcej, drążek prysznicowy regulowany z powodzeniem zastąpi deszczownicę. Uchwyt prysznicowy mocowany na drążku, tzw. ślizgacz, można przesuwać wraz ze słuchawką z góry na dół, zawsze wybierając odpowiednią wysokość, z której ma spadać woda. Znacznie zwiększy on komfort prysznica również w wannie, pozwalając kąpać się w pozycji stojącej.

Kolejną zaletą drążka prysznicowego jest możliwość regulowania kąta nachylenia słuchawki, co dodatkowo poprawia komfort użytkowania. 

Co istotne, drążek prysznicowy zapewnia także wolne ręce w czasie kąpieli. Słuchawka jest umieszczona w miejscu, w którym najbardziej nam odpowiada, a użytkownik może swobodnie umyć włosy czy zetrzeć dłońmi pianę z ciała.

Na koniec detal, który ułatwia życie: na drążku można zamontować półeczkę na kosmetyki i nie wiercić na nią dodatkowych otworów w ścianie.

Wady słuchawki prysznicowej na drążku

Drążek co prawda zapewnia nam swobodę kąpieli na stojąco, jednak jeśli chcemy kąpać się w ten sposób w wannie, konieczna będzie zasłonka lub szklana ścianka. To dodatkowy wydatek, który jednak uchroni nas o notorycznego zachlapywania łazienki.

Trzeba też pamiętać, że montaż drążka prysznicowego wymaga wywiercenia otworów, na których mocuje się uchwyty. A to zawsze ryzyko pęknięcia płytek. Dobrze, jeśli mamy już otwory po starym drążku — wtedy można dokupić nowy, którego rozstaw uchwytów będzie do nich pasował.

Można też wybrać drążek prysznicowy o regulowanym rozstawie, co również rozwiąże problem. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać model, który całkowicie zakryje nieestetyczne otwory w ścianie.

Grohe

785.50 zł

Grohe Euphoria Cube – drążek prysznicowy 60 cm
Grohe

216.63 zł

Grohe Euphoria – drążek prysznicowy 90 cm
Grohe

859.23 zł

Grohe Rainshower SmartActive – drążek prysznicowy 90 cm

Wygoda użycia dzięki obracanemu uchwytowi na słuchawkę prysznicową

Wygoda użycia dzięki obracanemu uchwytowi na słuchawkę prysznicową

Wygoda użycia dzięki obracanemu uchwytowi na słuchawkę prysznicową

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Wytrzymała, odporna na zarysowania powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise

Regulowany rozstaw uchwytów ściennych, umożliwiający montaż na istniejących otworach

Regulowany rozstaw uchwytów ściennych, umożliwiający montaż na istniejących otworach

Uchwyt do słuchawki prysznicowej – prostota i funkcjonalność

Podobnie jak drążek, uchwyt pozwala unieruchomić słuchawkę na czas kąpieli, a potem zawiesić ją, by nie obijała się o ścianę ani wannę. Ciekawym rozwiązaniem jest uchwyt do słuchawki prysznicowej połączony z kolankiem przyłączeniowym, przeznaczony do baterii podtynkowych. Pozwala na wystającym ze ściany elemencie zarówno zamocować wąż prysznicowy, jak i zawiesić słuchawkę.

Zalety uchwytu do słuchawki prysznicowej

Największą zaletą uchwytu prysznicowego są jego prostota i wynikająca z niej niska cena. Montaż jest łatwy i szybki — wymaga użycia jedynie dwóch śrub. Ewentualna wymiana uchwytu nie nastręcza więc żadnych problemów i zdecydowanie nie wymaga wzywania fachowca.

Uchwyt to funkcjonalny drobiazg. Umieszczona w nim słuchawka jest stabilna, więc można wygodnie spłukać włosy czy umyć twarz. Aby tę funkcjonalność zwiększyć, najlepiej wybrać wariant z regulowanym kątem nachylenia.

Uchwyt do słuchawki prysznicowej zajmuje niewiele miejsca, co istotne szczególnie w przypadku niewielkich łazienek.

Wady uchwytu do słuchawki prysznicowej

Niestety uchwyt prysznicowy, regulowany czy nie, ma też swoje wady. Największą z nich jest dużo mniejsza swoboda niż w przypadku drążka. Nawet jeśli ma regulowany kąt nachylenia, wciąż pozostaje umieszczony na stałe w ścianie. Nie można zmieniać jego wysokości, a jeśli jest taka potrzeba, należy go po prostu trzymać w ręce.

I mimo że uchwyt do słuchawki prysznicowej wymaga wywiercenia tylko dwóch otworów, nikt nie daje gwarancji, że w trakcie wiercenia nie pęknie kafelek.

Grohe

104.67 zł

Grohe Euphoria Cube uchwyt prysznicowy ścienny
Grohe

182.95 zł

Grohe Rainshower uchwyt prysznicowy ścienny
GROHE

117.66 zł

GROHE Relexa – przyłącze kątowe z uchwytem ściennym

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Wygoda użycia dzięki obracanemu uchwytowi na słuchawkę prysznicową

Oszczędność miejsca dzięki połączeniu funkcji kolanka i uchwytu

Co wybrać — drążek prysznicowy czy uchwyt?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Drążek daje większą wygodę i możliwość dopasowania wysokości słuchawki do każdego z domowników, ale nie nadaje się do montażu w każdej łazience. Uchwyt jest prosty, tani i łatwy w instalacji, lecz ogranicza komfort korzystania ze słuchawki.

Trzeba uświadomić sobie, jakie mamy potrzeby w stosunku do strefy kąpielowej w naszej łazience i zestawić to z tym, jaką ilością miejsca dysponujemy. Przeanalizować wady każdego z wariantów i zastanowić się, czy nie będą nam w dużym stopniu uprzykrzać korzystania z prysznica.

W każdym przypadku trzeba iść na kompromis, bo w życiu już tak jest, że nie można mieć wszystkiego. Jednak dobrze przemyślana decyzja uchroni nas od frustracji i zapewni wygodne rozwiązanie na miarę naszych potrzeb.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: