Płytki drewnopodobne – jak wybrać najlepsze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Szukasz alternatywy dla tradycyjnego drewna? Zobacz, dlaczego płytki drewnopodobne są idealne dla ciebie. Dowiedz się również, jakie parametry są najważniejsze w wyborze płytek!

Dlaczego warto sięgnąć po płytki drewnopodobne?

Rynek oferuje wiele rodzajów płytek drewnopodobnych, które doskonale imitują panele podłogowe czy parkiety. Poszczególne płytki mogą odtwarzać tradycyjne gatunki drewna, również te bardziej egzotyczne. Płytki najczęściej wyprodukowane są z gresu lub porcelany gdyż są one odporne na ścieranie i zabrudzenia. Materiał ten wdzięcznie prezentuje się wewnątrz pomieszczeń, jak i na tarasie. Można go bezpiecznie kłaść na zewnątrz domu, gdyż większość gresowych płytek jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Gres może również być szkliwiony, dzięki czemu jest on bardziej odporny na działanie wody.

Gdzie stosować ten materiał?

Płytki drewnopodobne są najlepszym wyborem do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Zwykłe drewno mogłoby zacząć w takich wnętrzach pęcznieć, z kolei grys zachowuje swoją formę. Płytki mogą także być różnorako wykończone – we wnętrzach o skandynawskiej konwencji sprawdzą się popielate płytki, natomiast w rustykalnej aranżacji lepiej będą prezentować się płytki imitujące postarzany parkiet.
 

 

Dobieranie wymiarów płytek do różnych pomieszczeń

Najczęściej można spotkać płytki o podłużnych kształtach, przypominających panele. Dostępne są różne wymiary, zaczynające się od 15×60 cm, a kończące się na 30×120 cm. Możesz wybrać również niestandardowe wymiary o kwadratowym kształcie, jak np. 45×45 cm.

 
Warto przy tym pamiętać, że położenie większych płytek wymaga mniejszych nakładów pracy niż drobnych odpowiedników. Duże płytki polecane są osobom, które chcą optycznie powiększyć swoje wnętrze. Z kolei małe płytki drewnopodobne idealnie sprawdzą się w roli parkietu w klasycznej aranżacji.

Rektyfikowane płytki drewnopodobne – czym są i czy musisz je mieć?

Płytki drewnopodobne w wyniku obróbki mogą różnić się od siebie rozmiarem. Po wypalaniu są one sortowane wg podobnej wielkości, jednak różnica wciąż może być zauważalna – zwłaszcza przy większych płytkach. Płytki rektyfikowane są poddawane specjalnej procedurze, która ujednolica ich wielkość i sprawia, że ich brzegi są regularne. Różnica cenowa między płytkami rektyfikowanymi a nierektyfikowanymi może wynosić nawet 30 zł za 1 m2.

Proces rektyfikacji pozwala otrzymać rozmiary płytek rozmiarem zbliżonym do 0,2 mm. Kąty między kolejnymi krawędziami wynoszą dokładnie 90 stopni, a same krawędzie są ostre.

Jak wybrać płytki, które nie będą się ścierać?

Klasa ścieralności danych płytek jest podana w wartościach PEI mieszczących się w skali 1 do 5. Płytki o wartościach 1 i 2 ze względu na swoją niewielką odporność nadają się bardziej na ściany niż podłogę. Dlatego lepiej jest sięgnąć po materiał oznaczony powyżej 3. PEI 3 sprawdzi się w sypialni i salonie, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu. Płytki PEI 4 są doskonałe do wnętrz, w których jest większe natężenie ruchu, jak kuchnia i korytarz. Najwyższa klasa (PEI 5) może być korzystana w każdym wnętrzu, a także w miejscach publicznych.
 

 

Jak mierzyć antypoślizgowość?

Antypoślizgowe płytki drewnopodobne są świetnym wyborem do łazienki. Co ciekawe, część płytek możesz również zamontować pod prysznicem. Jak sprawdzić czy dany materiał jest odpowiedni? Płytki drewnopodobne mają określaną swoją antypoślizgowość pod symbolem R. Im wyższą mają wartość (w zakresie R9-R13), tym bardziej są antypoślizgowe. Uważa się, że taką właściwość mają płytki o parametrze R10 i wyższym.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: