Płytki łazienkowe – o czym pamiętać przy wyborze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Urządzasz łazienkę i zastanawiasz się, jakie płytki łazienkowe wybrać? Ich rozmiar, kolor, a także wzór zależą od twoich preferencji, mimo to sprawdź, czy wymarzone płytki łazienkowe na pewno sprawdzą się w twojej łazience!

Drewno, beton, a może kamień?

Płytki łazienkowe nie muszą być gładkie! Od jakiegoś czasu niezwykle popularne są panele dekoracyjne, z których ułożysz na łazienkowej ścianie spójny, subtelny wzór. Niezmiennie popularne są także imitacje drewna, kamienia czy betonu. Tego typu płytki łazienkowe nadadzą pomieszczeniu przytulności, elegancji i naturalnego charakteru. Jeśli zaś do wnętrza chcesz wprowadzić nieco odważniejszych akcentów, postaw na płytki… metaliczne!
 

 

Jaki kolor płytek łazienkowych wybrać?

  • Jasne – komponują się z armaturą sanitarną i nie wyróżniają łazienki spośród innych pomieszczeń. W łazience z płytkami o jasnych barwach – beżach, brązach, wanilii – panuje harmonia kolorystyczna, która jest jednocześnie bezpiecznym zestawieniem kolorów. Jego neutralność możesz jednak przełamać kolorowymi akcentami, np. barwionym szkłem lub drewnianymi dodatkami.
  • Ciemne – mroczne, ciemne łazienki stają się coraz bardziej popularne. Nadają łazience atmosferę tajemniczości i nastrojowości, gdzie granice ścian stają się rozmyte, a armatura sanitarna – efektownie wyeksponowana. Wbrew pozorom ciemne ściany nie zawsze (ale najczęściej!) pomniejszają optycznie pomieszczenie. Wyjątkiem jest przypadek wysokiego sufitu – wyłożenie go czarnymi kaflami sprawi, że łazienka będzie wydawała się jeszcze wyższa.
Pamiętaj, że jasne płytki są łatwiejsze w pielęgnacji. Ciemne, błyszczące płytki wymagają częstszego sprzątania niż ich jasne odpowiedniki.
  • Kolorowe – to rozwiązanie dość odważne, ale coraz częściej spotykane, szczególnie do wyznaczania kolorem poszczególnych stref w łazience – prysznica, oprawy lustra, podłogi czy sufitu. W tym sezonie absolutnym hitem są płytki cementowe o orientalnych motywach. Naszym zdaniem wyglądają świetnie, ale w ograniczonych ilościach 😉

Płytki łazienkowe w małej łazience

Jeśli masz małą łazienkę, a dodatkowo niedoświetloną, zastosuj się do kilku wskazówek, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze.

  • Postaw na błyszczące płytki, które odbiją światło i optycznie powiększą przestrzeń.
  • Zdecyduj się na płytki w chłodnych kolorach, które spotęgują wrażenie przestronności.
  • By nadać łazience lekkości, zdecyduj się na ceramikę podwieszaną, czyli montowaną do ściany, a nie do podłogi.
  • Podobnie jak w modzie, tak i we wnętrzach paski mogą poszerzać lub wydłużać powierzchnię (optycznie oczywiście). Jeśli więc chcesz wydłużyć swoją łazienkę, stosuj pionowe dekory na ścianie. Twoja łazienka jest wąska? Wyłóż ściany dekorami poziomymi!
  • Zamiast lustra w ramie, w swojej łazience zamontuj lustro zlicowane z płytkami. Brak granic wyznaczanych przez ramę lustra sprawi, że przestrzeń odbita w lustrze wyda się jeszcze większa.
  • Im mniej elementów w ciasnej łazience, tym lepiej. Staraj się stosować tę zasadę w projekcie łazienki, np. poprzez:
  1. Nieeksponowanie zbyt wielu elementów wyposażenia łazienki. Możesz np. zabudować wszystkie szafki gładkimi frontami (bez gałek czy rączek), dzięki czemu uzyskasz wrażenie jednolitej powierzchni.
  2. Wybór płytek o dużych wymiarach, a jednocześnie cienkich fugach. Dzięki wielkoformatowym płytkom (najlepiej z połyskiem) w łazience, wprowadzisz do pomieszczenia wrażenie gładkiej, jednolitej powierzchni, a przez to – optycznie je powiększysz. Jeszcze lepszy efekt optycznego powiększenia uzyskasz, jeśli podłogę i ściany wyłożysz płytkami o tym samym kolorzetej samej barwy powinna być też fuga, w przeciwnym razie widoczne linie spoin pomniejszą optycznie pomieszczenie.

 

 

W przypadku płytek o dużych wymiarach należy stosować grube fugi. Niemniej szerokie spoiny nie są wskazane w małych pomieszczeniach, bo zaburzają jednolitość powierzchni. W takim wypadku zastosuj tzw. płytki rektyfikowane, które pomimo swoich dużych wymiarów mogą być oddzielone od siebie wąskim paskiem fugi – wystarczy, że spoina będzie miała szerokość 1,5 milimetra.

Czym są płytki łazienkowe rektyfikowane?

Płytki rektyfikowane obcina się mechanicznie, dzięki czemu ich rozmiary są niemal identyczne i różnią się od siebie maksymalnie o 0,2 mm. Kąty między bokami takiej płytki wynoszą dokładnie 90 stopni, a ostre krawędzie nadają jej nowoczesnego charakteru. Ze względu na sposób obróbki, płytki rektyfikowane są droższe od płytek kalibrowanych średnio o 15 zł/m.kw., ale te drugie nie są tak precyzyjnie dopasowane do siebie rozmiarem – dopuszczalna różnica w wymiarach płytek kalibrowanych wynosi aż 3 mm. Dzięki temu, że płytki rektyfikowane są do siebie idealnie dopasowane wymiarami, możliwe jest ich bezspoinowe układanie. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje ryzyko powstawania pęknięć w miejscach styku płytek, dlatego zaleca się, by mimo wszystko spoiny między płytkami rektyfikowanymi wynosiły minimum 1,5 mm. Jest to rozwiązanie wskazane nie tylko ze względów technicznych, ale także przyszłej wygody – łatwiej będzie zdemontować płytki, między którymi znajduje się spoina, niż płytki, które ściśle do siebie przylegają.

Nie zapominaj o parametrach!

Wybór płytek ceramicznych do łazienki to nie tylko kwestia rozmiaru, faktury czy koloru. Charakteryzuje je bowiem szereg parametrów, które określają, jak odporna na wodę czy plamienie jest płytka, a także jak twarda jest jej powierzchnia. W kuchni sprawdzą się płytki szczególnie odporne na plamienie, w garażu – płytki twarde, w łazience zaś liczyć się będzie ich antypoślizgowość.

Płytki łazienkowe często czyszczone są silnymi detergentami, dlatego zwracaj uwagę, by wybierać płytki odporne na zasady i kwasy.

W łazience sprawdzą się płytki:

  • o nasiąkliwości na poziomie 3%,
  • o najwyższej klasie odporności na zabrudzenia,
  • o twardości na poziomie 5 lub 6,
  • o minimalnej klasie ścieralności (jako że w łazience zazwyczaj chodzimy w miękkim obuwiu),
  • antypoślizgowe (im wyżej na skali R9-R13, tym lepiej).

Więcej o parametrach płytek podłogowych, a także ich antypoślizgowych właściwościach przeczytasz tutaj.
 

 

Unikaj stosowania w łazience płytek szkliwionych, jako że w połączeniu z wodą tworzą śliską powierzchnię, na której łatwo się poślizgnąć. Zamiast tego wybieraj spośród płytek, które pokryte zostały impregnatem antypoślizgowym lub płytek o nieregularnej powierzchni, np. z wyżłobieniami.

Jakie fugi w łazience?

Fugi to spoiwa, która chronią brzegi płytek przed uszkodzeniami. Zdarza się bowiem, że w wyniku codziennej eksploatacji sąsiadujące ze sobą płytki zaczną napierać na siebie i pękać. Zdarza się to szczególnie często w przypadku niestandardowych warunków atmosferycznych, panujących np. na przydomowym tarasie, ale do warunków takich zalicza się także np. ogrzewanie podłogowe. Jeśli więc planujesz je w swojej łazience, optymalną szerokością fugi będą 3 mm. W pozostałych przypadkach powinna ona wynosić minimum 1,5 mm. Generalnie możesz przyjąć zasadę, że im większe płytki kładziesz i im większe zmiany wilgotności panują w pomieszczeniu, tym szersze powinny być fugi. Zwracaj także uwagę na właściwości zaprawy, którą wypełniasz spoiny – dobrze, by była odporna na wodę, dawała efekt perlenia, a także charakteryzowała się przeciwdziałaniem rozwojowi pleśni i grzybów.

Nie zapominaj, że fuga pomiędzy płytkami to nie wszystko – w łazience niezbędny jest także silikon (najlepiej o właściwościach grzybobójczych), który stosować należy na styku płytek ze ścianą czy płytek z brodzikiem prysznicowym.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-11-10 14:02:56
BobBudowniczy1992
Jeżeli chodzi o cementówki, to na pewno trzeba je zaimpregnować
2017-12-12 18:05:32
Domolubni
Dziękujemy za radę, BobBudowniczy! ;)