Łazienka w stylu retro to z pewnością ciekawy wybór, ale stanowiący wyzwanie ze względu na bardzo charakterystyczną aranżację. Aby się na to zdecydować, trzeba być prawdziwym miłośnikiem niedalekiej przeszłości, ponieważ styl ten w najmniejszym stopniu nie jest neutralny. To coś dla miłośników kolorowych lub wzorzystych powierzchni, elementów z tworzyw sztucznych, a przy tym – klasycznych armatur.
Styl retro jest oparty na rozwiązaniach estetycznych, które w powszechnym rozumieniu przeszły do lamusa lub są kojarzone z kiczem, ponieważ odwołują się do czasów, które niektórzy z nas mogą jeszcze pamiętać, na przykład lata 80. A niesłusznie! To doskonała odskocznia dla wszystkich tych, którzy są już zmęczeni minimalizmem, wszechobecną bielą, czystymi liniami, naturalnymi materiałami, z surowym drewnem i gładkimi marmurami na czele. Lub dla osób uważających, że glamour to jednak za dużo, a i styl rustykalny to zbyt radykalny kierunek.
Oto kilka podpowiedzi, jak sprawić, by dzięki stylowi retro łazienka była oryginalna i po prostu… ładna. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zaaranżować takie wnętrze u siebie!
Różnica między łazienką retro a vintage
Na początek wyjaśnijmy, czy łazienka w stylu vintage i łazienka retro to synonimy. Nie, te pojęcia – choć obydwa odwołują się do przeszłości – oznaczają coś innego. Różnicę między vintage a retro wyznacza czas, w którym powstały dane przedmioty.
Retro to rzeczy wykonane współcześnie. Są stylizowane na oryginały z minionych epok wiernie albo jedynie nieco je przypominają. O ile nie kupujemy u sprawdzonego sprzedawcy, bądźmy ostrożni, bo łatwo tu o pułapkę tandety.
Vintage z kolei to autentyczne „starocie”, wyprodukowane przynajmniej 30 lat temu. Przyjmuje się, że to, co dziś uznajemy za vintage, powstawało mniej więcej w latach 20.-90. XX wieku. Bardzo często takie obiekty są droższe od współczesnych, ale nie zawsze. Bywa, że element vintage jest od współczesnych produktów o wiele tańszy, mino swej niepowtarzalności.
Od razu zaznaczamy, że buszowanie po targach staroci nie jest konieczne. W ofercie producentów łatwo znaleźć meble, dodatki, armaturę i ceramikę, które doskonale wpasują się w ten styl. Co więcej, rozejrzyj się wśród rodziny lub znajomych; z pewnością ktoś ma w schowku lub piwnicy rzeczy z „poprzedniej epoki”, sprzed remontu. Jeśli nie, poszukaj na aukcjach internetowych. Te potrafią naprawdę zaskoczyć.
Łazienka w stylu retro, czyli jaka?
Łazienka retro to mniej lub bardziej współczesna interpretacja przeszłości. Można pokusić się o absolutny autentyzm, ale można zręcznie wpleść retro elementy w nowoczesne wnętrze. To zależy, jak bardzo chcemy być „retro” – dosłownie czy jedynie zaznaczyć swoją sympatię dla nostalgii lub wspomnień.
Mimo tej swobody jest kilka elementów, których obecność pozwoli jasno stwierdzić, czy łazienka jest retro. To m.in. stylizowana armatura i ceramika (najczęściej w kolorze innym niż biały), frezowania i lamperie, charakterystyczne detale i dekoracje. Wszystko skomponowane tak, by tworzyć bardzo przyjemny wehikuł czasu.
Styl retro czerpie z ostatnich stu lat, ale zdecydowanie najczęściej – z dekad powojennych XX wieku, czyli czasów, gdy moda zmieniała się dość szybko, nadążając za postępem technologicznym. Jest dzięki temu bardzo pojemny, a sama łazienka może być tak klasyczna, jak awangardowa czy eklektyczna.
Materiały w łazience w stylu retro
Estetyka, którą inspiruje się styl retro, to najczęściej czasy rosnącej popularności tworzyw sztucznych i ówcześnie awangardowych rozwiązań w projektowaniu, które krok po kroku wkradały się do pomieszczeń wykończonych tradycyjnie. Tę różnorodność widać w retro łazienkach, ponieważ znajdzie się tam miejsce dla prawie każdego materiału: plastiku, ceramiki (ale szkliwionej), szkła, metalu i różnorodnych tkanin.
Meble mogą być z drewna albo pokryte drewnopodobną okleiną lub grubą warstwą błyszczącej farby. W takiej łazience raczej nie ma mebli do siedzenia, ale na upartego można wstawić fotel lub krzesło obite skórą naturalną lub sztuczną, albo w całości wykonane z plastiku. To zależy od słabości do konkretnej stylistyki.
Podłoga łazienki w stylu retro w zasadzie powinna być pokryta płytkami, nie drewnem, choć przecież to zależy tylko od nas; najwyżej położy się na nim dywanik. Jeśli jednak płytki, to preferowane są mniejsze, mozaikowe i – co istotne – inne niż białe. A jeśli białe, to połączone w szachownicę z innymi kolorem, najczęściej czarnym.
Do łask – nie tylko w stylu retro – wraca terazzo, czyli „sztuczny kamień”, znany nam wcześniej jako lastryko. To bardzo wyraźne nawiązanie do lat 80.
Kolory i wzory w retro łazience
Łazienka w stylu retro jest kolorowa, Jeśli jest w niej obecna biel, to najczęściej połączona z innymi barwami. Istotne w doborze kolorów jest to, do której dekady chcemy się odwołać. Najwięcej bieli będzie w łazienkach w duchu lat 50. i 60. Nie była tam jedynym kolorem, a raczej zajmowała największą powierzchnię.
Lata 70. przyniosły żywe kolory, najczęściej zieleń, żółć, a nawet – czerwień. Świetnie pokazują to projekty Luigiego Colaniego. To klasyka gatunku.
Lata 80. to z kolei barwy nieco łagodniejsze, pojawiło się sporo pasteli, przede wszystkim – różowy, który dotrwał do wczesnych lat 90. Kolory te występowały i na ceramice, i na płytkach podłogowo-ściennych. To już chyba pamięta wielu z nas.
Jeśli kolorowa umywalka to jednak zbyt duże wyzwanie, obudujmy ją drewnem, wpuśćmy w szafkę lub blat, co stanowczo złagodzi jej „awangardowy” wygląd.
Idąc w pastele, można wybrać jednolite desenie lub romantyczne kwiaty. Czarno-biała kolorystyka lepiej prezentuje się w wariancie geometrycznym, na przykład pod postacią podłogi ułożonej na wzór szachownicy lub pionowych pasów na tapecie. Dla złagodzenia kontrastu można posłużyć się beżami i ciemnymi brązami. Dobrze też zrównoważyć go ścianami innymi niż białe.
Idealnym uzupełnieniem każdej z wymienionych palet są kolory metaliczne: złoty, srebrny, miedziany, niklowy. Ich miejsce jest na armaturze, wieszakach, bibelotach, ramie lustra.
Co więcej, każdy kolor może pojawić się w wersji postarzonej, czyli szczotkowanej, przecieranej czy przydymionej.
Wzory retro to geometria, z reguły w powtarzającym się rytmie. Dobrym przykładem są projekty Marimekko i kultowy wzór Kaivo stworzony w połowie lat 60. przez Maiję Isolę. Obecnie bardzo popularne są projekty Orly Kiely, cudownie oddający ducha retro.
Wzory w łazience retro to również inspiracja pop-artem, geometrią w bardzo żywych, nawet neonowych kolorach. To także mocno wzorzyste ściany z wykorzystaniem lastryko, zabawnych tapet i plakatów.
Oświetlenie łazienki w stylu retro
Z sufitu łazienki retro może zwisać zarówno kryształowy żyrandol, jak i lampa z tworzywa. Ważne, aby wybór pasował do całej reszty wnętrza. Na ścianach może znaleźć się miejsce na kilka kinkietów.
Jeśli w łazience jest okno, wykorzystajmy je do dekoracji w stylu retro! Powieśmy zasłonki drukowane w odpowiednie wzory lub w kolorze, który dopełni resztę aranżacji. Dla tych, którzy lubią nastrój, rozwiązaniem jest welurowa zasłona.
Można pokusić się również o lustro w ramie stylizowanej na garderoby gwiazd Hollywood. Szereg małych żarówek o naturalnej barwie ułatwi codzienną pielęgnację twarzy czy robienie makijażu. W stylistykę retro wpisują się też ramy nawiązujące do art déco– proste, metalowe, z zaokrąglonymi rogami.
Łazienka retro: meble i dodatki
Styl retro obejmuje kilka dekad, więc i bogactwo dodatków jest naprawdę duże – od lamperii i frezowań, przez sztukaterie i masywne ramy, po geometryczne faktury i wzory.
Mała łazienka w stylu retro może jednak być przytłaczająca, jeśli upchniemy w niej zbyt dużo dekoracji. W takim przypadku dobrze wybrać 2-3 elementy, które będą zdecydowanie widoczne w całym wnętrzu.
A w jakie meble i dekoracje można się zaopatrzyć? Mogą to być na przykład bogato zdobiony, żeliwny grzejnik, a zamiast szafki pod umywalkę – oryginalna komoda z PRL lub Czechosłowacji. Do tego ornamentowane klamki i uchwyty do mebli, haftowane ręczniki i jakiś nietuzinkowy bibelot, postawiony na półce. To właśnie takie detale stanowią o charakterze łazienki jako całości. Dobrze wyglądają obiekty z pleksi, nadają ton retrofuturystyczny.
Armatura i ceramika do retro łazienki
Pamiętajmy, że w stylu retro dominują raczej łagodne, organiczne kształty; mało jest ostrych krawędzi. Taka też powinna być ceramika łazienkowa.
Wanna najczęściej jest obudowana, obudowa zaś – obłożona kolorowymi kafelkami; wzór i kolor zależą od okresu, do którego się odwołujemy. Oczywiście, wanna wolnostojąca też jest możliwa. W obu wypadkach jednak armatura powinna być bardzo klasyczna, zrezygnujmy z bardzo współczesnej stylistyki.
Łazienka retro z prysznicem również jest dobrą opcją. Warto umieścić tam deszczownicę i baterię o kształcie nawiązującym do retro-futuro, czyli klasykę nieco fantazyjną, przerysowaną lub przeskalowaną. Jeśli wanna lub kabina mają być wyposażone w słuchawkę, można rozejrzeć się za taką w kształcie telefonu, do której będzie świetnie pasowała armatura z uchwytami krzyżakowymi.
Ceramika może być biała, ale powinna być kolorowa, jeśli zależy nam na wrażeniu retro. Co do kształtu, można poszukać prostokątnych form o zaokrąglonych rogach, koniecznie z dekoracyjnym frezowaniem wzdłuż krawędzi. Inny świetnym wyborem będą formy organiczne (właśnie takie projektował wcześniej wspomniany Luigi Colani).
Co do koloru armatury, panuje tu duża dowolność. Jest miejsce na klasyczny chrom i odcienie stali, ale też pole do popisu na maksymalistów. W ofercie GROHE można znaleźć baterie w kolorach Hard Graphite, Nickel, Warm Sunset i Cool Sunrise. Każdy w wariancie matowym i lśniącym, każdy pasujący do retro wystroju.
899.00 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
1132.52 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
1171.58 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki wytrzymałej ceramicznej głowicy
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Hard Graphite
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Warm Sunset
Łazienka w stylu retro to miejsce nostalgiczne i niebanalne. Kto będzie się dobrze czuł w takim wnętrzu? Z pewnością osoby, które darzą sentymentem minione epoki, artystyczne dusze i ci, którzy lubią urządzać swoje wnętrza inaczej niż wszyscy. Design dawnych lat ma wiele do zaoferowania i każdy, niezależnie od gustu, może znaleźć w nim elementy, które skradną jego serce.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego