Narożne okna coraz częściej pojawiają się w domach. Doświetlają wnętrza i stanowią jego oprawę. Wiele projektów przewiduje tego typu okna właśnie w kuchni. W trakcie aranżacji domownicy stają przed nie lada wyzwaniem. Jak sprawić, by kuchnia z narożnym oknem była w pełni funkcjonalna?
Okna narożne – co warto o nich wiedzieć?
Okna narożne pojawiają się przede wszystkim w domach z dużymi przeszkleniami. Nadają one bryle lekkości, dobrze doświetlają wnętrza i pozwalają zupełnie inaczej zorganizować przestrzeń. Stawiane są one w dwóch technologiach – z profilem narożnym lub ze stepem. Mogą się one różnić także konstrukcją. Wyróżnia się okna: plastikowe, drewniane, drewniano-aluminiowe i aluminiowe. Warto, by taka kuchnia z narożnym oknem była dobrze ustawiona pod względem stron świata. O tym, jak ustawić bryłę pisaliśmy tutaj.
Meble do kuchni narożnym oknem, czyli o funkcjonalnym przechowywaniu
Dobór mebli do kuchni narożnym oknem jest stosunkowo dowolny. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie rodzaju mebli do kształtu i wymiaru kuchni. Często w takich kuchniach wydłuża się blat kuchenny i zabudowuje szafą narożną. Narożne szafki kuchenne mogą występować w kilku wariantach, np. półki mogą być na wysuwanym stelażu lub pojawiać się pod postacią obrotowych koszy. Zamiast szafki można zdecydować się na narożne szuflady. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań wykorzystujących narożne zlewozmywaki czy płyty grzewcze. Wszystko to sprawia, że kuchnia z narożnym blatem jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Zlewozmywak pod oknem
Często pod oknem narożnym umieszcza się zlewozmywak, by jak najlepiej korzystać z naturalnego oświetlenia. W tym przypadku istotny jest wybór baterii kuchennej – nie może ona blokować możliwości otwierania okna. Co więcej, nie będzie można zamontować ociekacza nad zlewozmywakiem, więc w projekcie kuchni powinien pojawić się odpowiednio długi blat lub na zlewozmywak z dużym ociekaczem. Aby zmywanie było komfortowe niezależnie od pory dnia, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu roboczych stref kuchennych.
Trójkąt roboczy w kuchni – pamiętaj o nim projektując swoje wnętrze
Całość oczywiście musi być zgodna z zasadą trójkąta roboczego, który jest podstawą do stworzenia funkcjonalnej kuchni. Według tej zasady zlew, lodówka i kuchenka powinny być oparte na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu na przestrzeni kuchennej sprzęty są bardziej pod ręką i łatwiej się pracuje. Omawiany trójkąt powinien zachowywać odległości – 2,7 m między kuchenką a lodówką i 2,1 m między zlewozmywakiem a lodówką.
Mała kuchnia z narożnym oknem – jakie są jej możliwości aranżacyjne?
Jeśli jesteś na etapie planowania domu i dopiero adaptujesz projekt, możesz pomyśleć o wyburzeniu ścianki działowej i otworzeniu przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza u rodzin wielodzietnych, które chcą spędzać razem czas i integrować się nawet przy obowiązkach domowych. Poszczególne strefy możesz rozdzielić wyspą lub jadalnianym stołem.
W przypadku małych zamkniętych kuchni z oknem narożnym warto wziąć pod uwagę kupno mebli na wymiar. Pozwoli to dokładnie wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni, bez zbędnego zagracenia. A gdy w twojej kuchni będzie naprawdę mało miejsca do przechowywania, możesz zamocować półkę wiszącą nad oknem, w której schowasz sprzęty, które są rzadko potrzebne.
Jadalnia od kuchni
W dużej kuchni przy oknie narożnym można umieścić stół. Będzie on ważnym elementem aranżacji, który wiele zyska, dzięki dopływowi promieni światła słonecznego. W zależności od stylu kuchni i ilości członków rodziny, możesz zdecydować się na stół prostokątny, kwadratowy lub okrągły.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego