Stelaż podtynkowy do WC to dla wielu z nas po prostu element codzienności. Odkryjcie jak powstawało to rozwiązanie i czemu tak szybko zastąpiło wcześniejszy typ stelaży w naszych łazienkach.
To nie będzie kolejny tekst o zaletach zabudowy na bazie stelażu podtynkowego. Zwiększona przestronność łazienki, estetyka i możliwości aranżacyjne oraz łatwość utrzymania higieny… O tym wszystkim napisano już wiele i wiele na pewno się jeszcze napisze. Ten artykuł kierujemy do dociekliwych i lubiących wiedzieć,” kiedy, z czego i jak”, Domolubnych czytelników. Licząca ponad 50 lat historia spłuczek podtynkowych jest ciekawsza, niż można by przypuszczać. To modelowy wręcz przykład tego, jak wzajemnie na siebie wpływają i przenikają się: zmiany społeczne, rozwój technologii i design.
Rozwiązania podtynkowe do łazienek – kartka z kalendarza
Spłuczki podtynkowe zawitały do Polski – jak wiele innych zachodnich wynalazków – dopiero w połowie lat 90. I jak wiele innych znanych już w Europie rozwiązań dość długo miały u nas status produktów luksusowych, przeznaczonych dla rozkręcających właśnie swoje biznesy inwestorów. Tymczasem nie dość, że pomysł ten narodził się blisko 30 lat wcześniej, to jeszcze powstał raczej z myślą o masowym odbiorcy i niewielkich łazienkach, typowych dla ówczesnej modernistycznej architektury mieszkaniowej.
Pojawienie się stelaży podtynkowych do WC poprzedza inny wynalazek – plastikowa spłuczka, którą po raz pierwszy zastosowano w 1952 roku. Prawdziwy szał na tworzywa sztuczne zaczyna się w latach 60. W podnoszącej się po wojnie Europie Zachodniej zaczyna się czas stosunkowego dobrobytu, a tzw. niższe klasy społeczne aspirują do wygodnego życia i po prostu ładnych mieszkań. Plastik, obok np. sklejki, dawał możliwość szybkiej i taniej produkcji estetycznych i trwałych odpowiedników dla znacznie droższy materiałów – litego drewna czy ceramiki. Lekkość i możliwość formowania dowolnych kształtów otwierały zaś furtkę do rozwoju sztuki użytkowej na niespotykaną wcześniej skalę. Kiedy w polskich toaletach dominowały spłuczki podwieszone wysoko pod sufitem, uruchamiane przez pociągniecie długiego sznura lub łańcucha, na Zachodzie zaczyna się obsesja na punkcie łazienkowego (i każdego innego) funkcjonalizmu. Europejscy projektanci z lat 60. dążą więc do połączenia piękna z maksymalną użytecznością. Pojawiają się wielofunkcyjne meble, chowane w ścianach łóżka i inne schowki czy wyposażenie modułowe. Łazienki muszą być proste, bardzo ergonomiczne, wygodne i ułatwiające zachowanie czystości. A do tego oczywiście miłe dla oka, bo zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaczynają spędzać w nich znacznie więcej czasu. I tak w 1964 roku szwajcarska firma specjalizująca się produkcji spłuczek toaletowych wprowadza pierwszy stelaż podtynkowy do WC.
Grohe wchodzi do gry!
Swoje pierwsze podtynkowe patenty Grohe prezentuje raptem 7 lat później! W 1971 do sprzedaży trafia zbiornik spłukujący Perfekt, z zaworem napełniającym z funkcją hydraulicznego zamknięcia. Kolejne rozwiązania potwierdzają pozycję firmy jako jednego z największych innowatorów w branży:
- Podtynkowy zbiornik spłukujący 9 litrów, pierwszy zawór spłukujący typu Serio dla łatwiejszego spłukiwania.
- Pierwszy element DAL-Rapid przeznaczony do suchej zabudowy.
- Rapid „S” z funkcją dwuobjętościowego spłukiwania 6/9l; pierwszy zbiornik spłukujący z małym otworem rewizyjnym
- Wprowadzenie Uniset.
- Nowy zawór spłukujący AV1; pneumatyczny system z tylko jednym wężem.
- Grohe Fresh.
- Ulepszona wersja Rapid SL; nowe mocowanie ścienne; montaż przyłącza wody i wału rewizyjnego bez użycia narzędzi.
- Rapid SL WC do małych, wąskich łazienek.
Jak działa spłuczka podtynkowa WC?
Cały zestaw podtynkowy do toalety obejmuje część ukrytą w ścianie:
- stelaż, (stabilna, stalowa, lakierowana rama) z elementami mocującymi, sworzeniami do zawieszania ceramiki, zbiornikiem, system spłukiwania, przyłączami i zestawem dopływowym i odpływowym.
Oraz części widoczne:
- miskę WC;
- przycisk spłukujący.
O rodzajach i montażu stelaży przeczytasz tutaj. A o designie przycisków spłukujących w tym artykule.
Przyciski spłukujące to jednak nie tylko „wygląd”, ale także określony mechanizm działania, o którym warto wiedzieć więcej, kiedy decydujemy się na wybór konkretnego systemu do zabudowy. Jak zatem działa spłuczka podtynkowa?
Systemy spłukiwania w spłuczkach podtynkowych można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: mechaniczne, pneumatyczne i elektroniczne.
Przyciski mechaniczne funkcjonują jak w standardowej toalecie – naciśnięcie przycisku działa jak dźwignia, która otwiera przepływ wody.
Systemy elektroniczne posiadają płytkę z czujnikiem na podczerwień, który wykrywa obecność użytkownika. Po jego odejściu daje sygnał do spłukania. Po otrzymaniu sygnału siłownik unosi zawór i dochodzi do spłukania.
Przyciski pneumatyczne – które znajdziemy w systemach Grohe – działają zaś w ten sposób:
Sprężone w przycisku powietrze wężykiem pneumatycznym przekazywane jest do mieszka w zaworze spłukującym. Wtedy następuje uniesienie zaworu i uruchomienie spłukania. Do 2007 roku przyciski dwudzielne – do małego i dużego spłukiwania wody – miały w systemach Grohe osobne wężyki pneumatczzne. Obecnie stosowane jest nowocześniejsze rozwiązanie z tylko jednym elastycznym wężykiem, a wewnętrzny mechanizm zaworu rozpoznaje typ spłukiwania w zależności od ilości wtłoczonego powietrza.
Przyciski pneumatyczne są wygodne i ergonomiczne. Charakteryzują się cichym, płynnym i łagodnym działaniem. Do ich naciśnięcia nie potrzeba dużej siły, nigdy się nie zawieszają i są mało awaryjne.
Spłuczki podtynkowe – rozwiązanie przyszłości?
Stelaże podtynkowe do WC na zawsze zmieniły aranżację łazienek. Chociaż sam pomysł liczy już kilkadziesiąt lat, wciąż wzbogacany jest o nowe technologie i patenty. Na przykład:
- Napełnianie spłuczki staje się coraz cichsze. Produkty Grohe generują hałas tylko na poziomie od 14 do 21 dB, co można porównać do szeptu lub odległego szumu strumienia.
- Ilość spłukiwanej wody można swobodnie regulować i dopasowywać ją do rodzaju miski.
- Systemy Grohe Fresh pozwalają wsunąć kostkę czyszczącą do zbiornika przez specjalną klapkę.
- Miskę WC można wymienić bez demontażu całej konstrukcji.
- Przez stelaż można poprowadzić instalacje elektryczną do misek myjących.
- Pełny dostęp do systemu spłukiwania bez żadnych narzędzi.
Zobaczcie, jak przebiega instalacja stelaża podtynkowego GROHE Rapid SL.
Zasubskrybujcie kanał, by zyskać dostęp do innych cennych poradników.
Rozwiązanie podtynkowe pozwalają ukryć to, czego pokazywać nie warto – instalację sanitarną. I wyeksponować rzeczy, na których nam zależy – subtelną elegancję ceramiki i minimalistyczne piękno przycisków spłukujących. Ale to właśnie to, czego nie widać, najbardziej być może wpływa na jakość i wygodę tego, jak mieszkamy i żyjemy na co dzień.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego