Każdy dom ma swój zapach. Ale niektóre domy pachną lepiej od innych… Czasami zlokalizowanie i wyeliminowanie źródła nieprzyjemnej woni jest bardzo proste; na przykład wówczas, gdy domowe zwierze nabrudzi na nasz ulubiony dywan. Innym razem jednak, by znaleźć „winowajcę”, potrzebne jest przeprowadzenie prawdziwego śledztwa. Zobaczcie, gdzie może leżeć przyczyna nieporządanych zapachów w domu i jak w naturalny sposób sprawić, aby wnętrze zawsze pachniało świeżo, czysto i pięknie.
Jak pozbyć się brzydkich zapachów z kuchni?
Zmywarka
Jeżeli w Waszej kuchni znajduje się zmywarka, to właśnie ją powinniście „obwąchać” w pierwszej kolejności. Chociaż urządzenie służy czyszczeniu, samo od czasu do czasu potrzebuje tego samego.
- Zacznijcie od sprawdzenia filtru spustowego w zmywarce – często zostają tu bowiem uwięzione różne drobinki jedzenia. Filtr spustowy zwykle znajduje się na spodzie zmywarki i dostanie się do niego wymaga wyciągnięcia dolnego kosza na naczynia. Kiedy wyjmiecie filtr (co nie powinno nastręczać problemów), umyjcie go ręcznie w zlewie z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń.
- Następnie zerknijcie na ramię spryskujące i wąż spustowy – bardzo możliwe, że zostały one zatkane resztkami pożywienia. Kanały można oczyścić np. przy pomocy wykałaczki.
- Zanim zaczniecie ponownie używać zmywarki do mycia naczyń, przeprowadźcie dwa „puste” cykle. W pierwszym zamiast detergentu użyjcie białego octu. Przed uruchomieniem drugiego spód zmywarki obficie posypcie sodą oczyszczoną. Ważne: nigdy nie używajcie octu i sody jednocześnie!
- Na zakończenie pozwólcie zmywarce trochę „oddychać”. Zostawcie uchylone drzwi zmywarki na kilka godzin i zaczekajcie, aż jej wnętrze dokładnie wyschnie.
Zlewozmywak
Przykry zapach może wydobywać się także z odpływu zlewozmywaka. Najprostszy sposób, by sobie z nim poradzić, to wlanie do odpływu sporej ilości (powiedzmy objętość czajnika) wrzącej wody. Jeżeli to nie pomoże, możecie przygotować specjalny „oczyszczający koktajl”.
- Do pojemnika od blendera wrzućcie około 6 kostek lodu, dodajcie łyżkę sody oczyszczonej, 3 cienkie plasterki cytryny, 1 łyżeczkę wybielacza i ponownie 6 kostek lodu. Włączcie urządzenie i zmielcie wszystko razem. Następnie powoli wlewajcie mieszkankę do kanalizacji – lód pomaga wytrącić cząsteczki jedzenia, soda pochłania zapachy, wybielacz zabija bakterie, a cytryna łagodzi niemiłe zapachy.
Lodówka
Przenieśmy się do lodówki, z której także może dochodzić drażniąca woń. Przede wszystkim sprawdźcie, czy żaden ze znajdujących się w niej produktów się nie zepsuł. Aby wchłonąć resztki nieświeżych zapachów, wstawcie do lodówki małą miseczkę z fusami po kawie, nasączony ekstraktem waniliowym wacik lub pojemnik z sodą oczyszczoną.
Śmieci
Najpowszechniejszym źródłem brzydkich zapachów w kuchni są, oczywiście, kosze na śmieci, w szczególności pojemniki na odpady zmieszane. Wyrzucenie śmieci załatwia sprawę. Ale kiedy kosz jest zapełniony tylko w niewielkim stopniu i nie chcecie jeszcze kursować z nim do kontenera, możecie „kupić sobie trochę czasu”, wrzucając do środka zmielone skórki cytrusowe lub niezastąpioną sodę oczyszczoną.
Wnętrze
Jeżeli chcecie sprawić, aby po całej kuchni rozniósł się cudowny aromat, a akurat nie gotujecie niczego apetycznego, możecie zastosować któryś z tych trików:
- W niskiej temperaturze zapieczcie w piekarniku sproszkowane przyprawy korzenne. W ten sposób nie tylko nadacie wnętrzu pięknych woni, ale także podkręcicie smak przypraw, które później możecie wykorzystać np. do pieczenia ciasta.
- Podgotujcie w rondelku trochę ziół, przypraw (pieprz, mięta, majeranek, goździki) i skórek cytrusów.
Jak pozbyć się brzydkich zapachów z łazienki?
Ręczniki
Częstą przyczyną nieciekawego zapachu w łazience są zawilgocone ręczniki. Badania wykazały, że za specyficzny smrodek odpowiadają w tym przypadku uwielbiające wilgotne środowisko bakterie z rodziny Moraxella osloensis. Pamiętajcie, aby prać ręczniki regularnie, a po prysznicu rozwieszać ja na wieszakach, a nie na haczyku.
Pralka
Kolejną przyczyną nieświeżej atmosfery w łazience może być pralka, zwłaszcza jeśli jest to model ładowany od frontu. Na gumowej uszczelce okalającej otwór do wykładania i wyjmowania pralnia rozwijają się bakterie, które mogą podrażniać oczy, nos, gardło i skórę, a nawet powodować reakcje alergiczne i ataki astmy. Zwróćcie uwagę, aby pomiędzy praniami trzymać otwarte drzwiczki pralki. Nie zaszkodzi także regularne czyszczenie i suszenie uszczelki.
Wentylacja
W łazience może brzydko pachnieć także za sprawą nieefektywnie działającej wentylacji. Koniecznie przyjrzyjcie się wyglądowi swojej kratki wentylacyjnej. Jeśli jest to konieczne, zdemontujcie ją i wyczyścić lub wymieńcie na nową. W przypadku nagminnych problemów ze „złym powietrzem” w łazience wielu kominiarzy sugeruje usuwanie drucianej siatki (zabezpieczającej m.in. przed insektami) z plastikowej kratki, bowiem w znaczący sposób ogranicza ona działanie wyciągu.
Upewnijmy się także, że sami przez swoje nawyki nie odwracamy ciągu i nie zamieniamy kratek wywiewnych w nawiewne. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy rzadko otwieramy okna i zbyt dokładnie je uszczelniamy (co najczęściej ma miejsce zimą).
Czasami przyczyna kłopotów nie leży bezpośrednio po naszej stronie, ale wiąże się z błędami architektonicznymi w całym budynku.. Być może, aby wyeliminować brzydkie zapachy w łazience, konieczne będzie doszczelnienie kanałów wentylacyjnych (np. przez specjalne pompowane rękawy) lub zamontowanie wentylacji mechanicznej na dachu.
Wnętrze
Aby przyjemnie odświeżyć powietrze w łazience, możemy sięgnąć po sposób wykorzystywany często w salonach SPA:
- Na głowicy prysznica zawieście gałązki eukaliptusa. Powstająca podczas kąpieli pod prysznicem para uwolni zwarte w roślinie olejki, a te nadadzą całej łazience miły, kojący zapach.
Jak pozbyć się brzydkich zapachów z pokoju?
Pleśń
Jeżeli w pomieszczeniu czuć zapach pleśni, ale nigdzie jej nie widać, najprawdopodobniej grzyby strzępkowe wytworzyły się w takich miejscach jak: za płytą kartonowo-gipsową, pod boazerią, w ścianie w pobliżu rur odpływowych, pod wykładziną lub podwieszanym sufitem. Gdy uda Wam się ją zlokalizować, raczej nie próbujcie usuwać jej na własną rękę, tylko skontaktujcie się ze specjalistą.
Stęchlizna
Z zapachem stęchlizny w takich miejscach jak szafa czy komoda można poradzić sobie dzięki starym „babcinym: metodom:
- Włóżcie do środka spodeczki ze świeżymi owocami pigwy.
- Wlejcie do spryskiwacza trochę czystej, niesmakowej wódki i rozpylcie ją we wnętrzu szafy lub komody. Spokojnie, zapach alkoholu wyparuje – a wraz z nim także (przynajmniej w jakimś stopniu) zatęchły odór.
Dywany
Mocno tendencję do zatrzymywania zapachów mają dywany. Warto więc co jakiś czas poddawać je rutynowej dezodoryzacji, np. octem lub roztworem na bazie sody oczyszczonej czy szarego mydła i wody.
Odkurzacz
Czasami bywa też tak, że brzydki zapach pojawia się w pokoju po odkurzaniu. Zjawisko to możemy wyeliminować, wkładając do worka wacik z kilkoma kroplami olejków eterycznych.
Żarówki
Źródłem brzydkiego zapachu mogą być także (uwaga!) żarówki. Gromadzące się na nich kurz i tłuszcz pod wpływem ciepła zaczynają wydzielać specyficzną woń, dlatego dobrze jest regularnie przecierać je (gdy są zimne) wilgotną ściereczką.
Ściany
Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, może się okazać, że tym, co śmierdzi w naszym pokoju, są… ściany. Pomalujmy je świeżą farbą. A żaby z kolei nie przeszkadzał nam silny zapach świeżej farby, dodajmy do puszki łyżkę świeżego ekstraktu waniliowego.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego