Jak dbać o armaturę w swoim domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Niewiele jest rzeczy w łazience, które tak cieszą oczy, jak nowa, lśniąca armatura. Jej blask wywołuje uczucie porządku i czystości, jednak nie bierze się on z niczego. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co warto o niej wiedzieć?

Czyszczenie to bułka z masłem… a może nie?

Konserwacja zewnętrznych części baterii nie wymaga wiele wysiłku, ale warto to robić regularnie. Wystarczy nie wycierać jej przez kilka dni, aby zauważyć kamienny osad na jej powierzchni. Im dłużej armatura pozostaje niewyczyszczona, tym grubsza i trudniejsza do usunięcia staje się warstwa kamienia. Ale zaniedbanie to jedno – armaturę można pozbawić pięknego wyglądu nawet, jeśli się o nią dba. Używanie nieodpowiednich produktów może uszkodzić wierzchnią warstwę chromu lub innej powłoki, utworzyć rysy, przebarwienia i niezmywalne plamy. Jak w takim razie czyścić baterię, aby lśniła czystością przez długie lata?

Plama plamie nierówna

W przypadku baterii kuchennych i łazienkowych mamy do czynienia z kilkoma rodzajami zabrudzeń:

  • kamień to nic innego, jak zawarte w wodzie minerały. Są mile widziane w wodzie pitnej, jednak potrafią uprzykrzać życie, gdy po odparowaniu wody przyjmują formę nieestetycznego nalotu;
  • osad z mydła często sprawia problem pod prysznicem, gdzie pokrywa powierzchnię baterii matowymi, trudnymi do zmycia plamami;
  • w kuchni, poza kamieniem, problemem są zabrudzenia pochodzące z produktów spożywczych. Gotując lub myjąc naczynia, często dotyka się baterii brudnymi rękami, pozostawiając na niej tłuste odciski, kawałki lepkiego ciasta czy plamy z warzyw i owoców.

Każde z tych zabrudzeń wymaga użycia właściwego preparatu, aby przywrócić armaturze blask i nie uszkodzić jej powierzchni.

umywalka łazienkowa z armaturą GROHE

Czy środki z supermarketów to na pewno dobry wybór?

Dostępne w marketach środki znanych marek mogą sprawnie poradzić sobie z problemem, dlatego warto wiedzieć, czego szukać.

Po pierwsze, należy zawsze zwrócić uwagę na skład – zwłaszcza w przypadku specyfików określonych przez producenta jako uniwersalne. Mogą one zawierać substancje, których nie powinno stosować się na np. chromowanych powierzchniach.

Po drugie, trzeba uważać na postać substancji. O ile rzadkie płyny w spray’u są na ogół bezpieczne, o tyle mleczka i pasty mogą zawierać drobne granulki, które porysują powierzchnię baterii.

łazienka w bieli w stylu nowoczesnym

A może zrób to sam?

Środek do czyszczenia armatury można przygotować samodzielnie ze składników, które niemal każdy trzyma w kuchni. Chodzi o dwie niepozorne, a jednak niezwykle pomocne substancje – kwasek cytrynowy i ocet.

Obydwie mają stosunkowo mocny kwaśny odczyn pH, dlatego niewskazane jest stosowanie ich w nierozcieńczonej formie – mogą uszkodzić powierzchnię baterii. Jednak wystarczy rozwodnić, aby stworzyć mieszankę do walki z kamieniem i brudem. Wymaga to jednak pewnego wysiłku – przygotowania roztworu o prawidłowych proporcjach czy znalezienia odpowiedniej butelki. Niektórym może też przeszkadzać gryzący zapach.

łazienka z podwójnymi umywalkami

Czy skuteczny, bezpieczny, gotowy środek czyszczący istnieje?

Tak! Skuteczną alternatywą dla wspomnianych wyżej preparatów jest środek czyszczący GROHclean. Formuła GROHclean oparta jest na kwasie cytrynowym – organicznym związku chemicznym, który występuje m.in. w owocach cytrusowych. GROHclean świetnie radzi sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie można spotkać w kuchni i łazience. Bez trudu usuwa osady wapienne, zacieki czy osad z mydła. Świetnie radzi sobie z uporczywymi plamami tłuszczu i różnego pochodzenia brudem.

geroheclean produkt do czyszczenia

Co więcej, GROHclean nadaje się nie tylko do czyszczenia armatury, ale też glazury, ceramiki i kabin prysznicowych. Jeden środek, z którym można posprzątać całą kuchnię i łazienkę. 90% składników GROHclean ulega biodegradacji, co czyni go bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska.

Najwięksi wrogowie armatury

Jest wiele substancji, które nie powinny mieć kontaktu z armaturą. Część z nich może znajdować się w środkach czyszczących, a część np. w kosmetykach, których używamy nad umywalką, nie zdając sobie sprawy, że ich drobiny mogą mieć negatywny wpływ na wygląd baterii. Jakie mogą to być substancje?

  • silne kwasy (solny, fosforowy) – pierwszy można znaleźć w środkach do czyszczenia glazury, drugi – w dezodorantach;
  • alkohol – znajduje się w płynach do szyb i preparatach do dezynfekcji;
  • związki chloru – obecne w preparatach do czyszczenia toalet i odplamiaczach;
  • związki chromu – powszechnie używane w środkach antykorozyjnych;
  • słona woda – znajduje się w środkach na bazie soli morskiej.
łazienka urządzona w szarościach

Odpowiednie metody to klucz do sukcesu

Jak jeszcze – poza doborem odpowiednich preparatów – można zadbać o armaturę?

  • Po każdym umyciu baterii trzeba spłukać ją obficie czystą wodą, a następnie wytrzeć do sucha
  • Szorstką gąbkę i drucianą myjkę lepiej zastąpić miękką ściereczką
  • Po umyciu baterii należy ją dokładnie wytrzeć i wypolerować
  • Aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń, armaturę najlepiej czyścić co 2-3 dni
  • Baterię warto wycierać po każdym użyciu
  • Uciążliwe zabrudzenia można usunąć pozostawiając na nich warstwę preparatu czyszczącego na kilka-kilkanaście minut
bateria umywalkowa

Pamiętajmy, że detale w dużej mierze decydują o wyglądzie całego pomieszczenia. Elegancki wygląd baterii – nie tylko design, ale także ich stan – ma niebagatelne znaczenie dla estetyki kuchni i łazienki. Co więcej, właściwa konserwacja wydłuża żywotność oraz pełną funkcjonalność armatury. Aby o nią zadbać, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni środek czyszczący i poświęcić dosłownie kilka minut tygodniowo. W efekcie przez lata będzie służyć i wyglądać tak, jakby dopiero została zamontowana.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: