Grzejniki łazienkowe – wybieramy kaloryfer do łazienki!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Temperatura w łazience ma dla nas szczególne znaczenie. Grzejniki łazienkowe powinny utrzymywać ją na poziomie 24 stopni Celsjusza – nikt nie lubi przecież marznąć, ale nie chcemy też marnować energii, kiedy nie ma nas w pomieszczeniu. Jak wybrać kaloryfer do łazienki, by był estetyczny i spełniał swoją funkcję?

Grzejniki łazienkowe – co powinieneś wiedzieć jeszcze przed zakupem?

Zanim zaczniemy porównywać wygląd i ceny grzejników do łazienki, warto zastanowić się, jakiego rodzaju urządzania tak naprawdę potrzebujemy. Wpływ na to ma kilka czynników:
 

Metraż łazienki a moc grzejnika

Duża powierzchnia wymaga wyboru grzejnika o większej mocy. Jeżeli w łazience są okna lub mamy do czynienia z pomieszczeniem skrajnym, warto rozważyć ogrzewanie podłogowe.

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym daje nam ogromny komfort użytkowania. Nie musimy się martwić o wiecznie zawilgocone chodniczki, ale ogrzewanie podłogowe nie wysuszy naszych ręczników tak dobrze, jak tradycyjny grzejnik ścienny czy suszarka, dlatego przy większych pomieszczeniach, warto zastosować obydwa rozwiązania.

Aby grzejnik zapewnił odpowiednią temperaturę w naszej łazience, powinien mieć od 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi. Jeżeli planujemy, by nasza łazienka pełniła także rolę suszarki, powinniśmy doliczyć 10-20% zapas mocy.
 

 

Rodzaje grzejników łazienkowych

Jeśli chodzi o grzejniki do łazienki, to mamy do wyboru 3 rodzaje:

  • wodne
  • elektryczne
  • wodno-elektryczne

Grzejniki wodne do łazienki

To sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, by ogrzać łazienkę w mieszkaniu lub domu. Jeżeli nasza łazienka nie ma więcej niż kilka metrów kwadratowych, jeden grzejnik w zupełności wystarczy by ogrzać pomieszczenie i wysuszyć pranie.

Grzejniki wodne mogą być wykonane ze stali lub miedzi. Zbudowane są z dwóch pionów (kolektorów) doprowadzających i odprowadzających wodę, połączonych poziomymi rurkami. W zależności od wielkości i budowy grzejnika, możemy ruszyć pranie bezpośrednio na nim lub w pobliżu.

Wodny grzejnik łazienkowy jest połączony z centralnym ogrzewaniem, dlatego nie skorzystamy z niego poza sezonem grzewczym. Jeżeli potrzebujesz, aby Twój grzejnik łazienkowy pełnił funkcję suszarki przez cały rok, rozważ grzejnik elektryczny lub wodno-elektryczny.
 

Grzejniki łazienkowe elektryczne

Elektryczne grzejniki łazienkowe mają niewielką moc i nie nadają się do ogrzewania pomieszczenia przez cały rok, ale świetnie dogrzeją łazienkę poza sezonem lub wysuszą pranie. Mogą być uzupełnieniem ogrzewania podłogowego.

Nowoczesne grzejniki elektryczne do łazienki mogą być wyposażone w najróżniejsze funkcje, takie jak zegary czy czujniki temperatury.
 

Wodno-elektryczne grzejniki łazienkowe

To połączenie dwóch, omówionych powyżej rozwiązań. Grzejnik wodno-elektryczny w sezonie grzewczym korzysta z zasilania sieciowego. Latem zaś możemy używać go do dogrzania pomieszczenia lub w charakterze suszarki na pranie. Wystarczy kupić grzejnik z grzałką elektryczną, której moc będzie proporcjonalnie mniejsza do mocy grzejnika. Proporcja powinna wynosić od 50 do 70% mocy grzejnika.

Przykładawo: jeżeli kupujemy grzejnik o mocy 500 W, moc grzałki elektrycznej powinna wynosić ok. 250-350 W.

Grzałkę możemy kupić z grzejnikiem lub osobno.
 

 

Grzejniki łazienkowe – ile kosztują?

Ceny grzejników łazienkowych zaczynają się od około 200 zł. Najtańsze grzejniki elektryczne możemy kupić nawet taniej, ale musimy pamiętać, że nie jest to kompleksowe, całoroczne rozwiązanie.

Ceny grzejników wodnych zaczynają się od około 300 zł, a górna granica cen sięga kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego, jak dużego grzejnika potrzebujemy i jak bardzo zależy nam na oryginalnym designie. Designerskie grzejniki do łazienki w kolorach na zamówienie mogą być nawet  20-30% droższe, ale mogą stanowić również wyjątkową ozdobę łazienki.

Warto dobrze przemyśleć to, jaki grzejnik do łazienki wybierzemy, bowiem dobrze dobrane urządzenie może pełnić swoją funkcję długimi latami.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: