Aby cieszyć się wymarzonym tarasem wystarczy odrobina czasu, chęci i umiejętności budowlanych. Prosty w wykonaniu taras zakłada zrobienie wylewki lub wyłożenie powierzchni deskami. Sprawdź, jak samodzielnie i niskim kosztem zbudować taras z desek!
Publikacja partnerska
Budowlane ABC, czyli co wiedzieć przed budową tarasu z desek?
Zbudowanie prostego tarasu na gotowym podłożu czy wyłożenie balkonu deskami nie jest aż tak skomplikowaną czynnością, jakby mogłoby się wydawać. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób podejmuje się wykonania tych prac samodzielnie – nie przejmując się brakiem fachowej wiedzy, profesjonalnych narzędzi ani skromnym budżetem. I słusznie, bo stosując się do podstawowych rad można zbudować trwały, pozbawiony mankamentów taras i balkon, który będzie cieszył przez wiele sezonów. Na pytania nurtujące początkujących budowlańców odpowiada Maciej Szymański, ekspert Ultrament.
Taras z desek – sprzęt i materiały niezbędne do budowy
Potrzebne do zbudowania tarasu materiały to przede wszystkim:
- Deski tarasowe, piła do drewna (ukośnica)
- Legary, podkładki dystansowe z tworzywa, poziomica
- Wiertarka i wkręty
- Izolacja pod deski tarasowe, taśma uszczelniająca i paca
- Środek do impregnacji oraz pędzel
Jak wykonać taras z desek?
Gdy są już wszystkie niezbędne materiały, można przystąpić do pracy. Zobacz, jak przygotować się do pracy krok po kroku!
- Sprawdź stan betonowej posadzki, na której powstanie okładzina z desek – powierzchnię należy dokładnie oczyścić, usuwając osady, tłuszcze, stare powłoki malarskie i inne zabrudzenia. Jeżeli posadzka ma ubytki, wypełnij je cementową zaprawą wyrównującą. Sprawdź również, czy posadzka posiada odpowiedni spadek (i wykonaj ją, jeśli jej nie ma).
- Następnie możesz przystąpić do położenia hydroizolacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie betonowej wylewki przed: wodą, wilgocią, szkodliwym działaniem promieniowania UV, mrozami i naturalnymi procesami starzenia. W tym celu najlepiej zastosować izolację typowo przeznaczoną pod deski tarasowe, która stworzy szczelną, bezszwową powłokę chroniącą taras przed degradacją. Jak tłumaczy Maciej Szymański:
Izolacja pod deski tarasowe to paroprzepuszczalny, szybkowiążący i elastyczny produkt, który można aplikować na podłoże bez wcześniejszego gruntowania. Wystarczy lekko zwilżyć powierzchnię wodą, aby uzyskać odpowiednią przyczepność, a następnie wykonać za pomocą pacy tzw. szpachlowanie drapane, które stworzy cienką warstwę pod właściwą aplikację hydroizolacji. Produkt nanosimy w dwóch warstwach, przy czym drugą warstwę aplikujemy po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W przypadku Izolacji pod deski tarasowe można poznać, kiedy powierzchnia jest sucha, ponieważ następuje zmiana barwy z jasno szarej w stanie świeżym na ciemno szarą w stanie suchym.
- Równocześnie należy zadbać o wykonanie obróbki blacharskiej, która zagwarantuje swobodny spływ wdy spod desek, dzięki temu uniknie się przesiąkania wody i spulchnienia drewna.
- Legary (konstrukcję, na której stanie taras) koniecznie układaj na podkładkach dystansowych z tworzywa sztucznego. W przeciwnym razie można uszkodzić położoną wcześniej hydroizolację. Same legary warto układać z odstępami ok. 40-50 cm od siebie, prostopadle do desek. Pamiętaj też, że jeżeli niezbędne okaże się łączenie desek na długości, pod miejscem złączenia także powinien znaleźć się legar.
- Jeszcze zanim zaczniesz kłaść deski, upewnij się czy konstrukcja jest prosta i stabilna. Deski powinny być układane w odstępach równych 4-5 mm i ok. 10 mm od ściany. W przeciwnym razie, nie mając miejsca na naturalną pracę pod wpływem zmiennych temperatur, mogą ulec deformacji.
- Po zakończeniu poprzednich prac, możesz przystąpić do przykręcania desek. W tym celu najpierw nawierć w niej otwory. Rób to mniejszym wiertłem niż wkręt, by nie doszło do pęknięć deski oraz aby główka wkrętu nierdzewnego idealnie schowała się w desce.
Jak zadbać o taras z desek?
W zależności od rodzaju desek (drewnianych lub kompozytowych), pamiętaj o odpowiedniej impregnacji przeznaczonymi do tego środkami .Do desek drewnianych poleca się lakierobejce w kolorze drewna. Natomiast do desek kompozytowych zaleca się bezbarwne impregnaty.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Ultrament.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego