Deszczownica – najczęściej zadawane pytania

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Montaż deszczownicy to coraz bardziej popularny wybór, jednak wciąż wiele osób miewa co do niego sceptyczne podejście. Całkiem niepotrzebnie — deszczownica to bezpieczne, oszczędne i niezwykle wygodne wyposażenie łazienki. Niniejszym artykułem mamy zamiar rozwiać najczęściej spotykane wątpliwości! Gotowi?

Dlaczego warto zainstalować deszczownicę?

Montaż deszczownicy nad wanną lub w kabinie prysznicowej przenosi codzienne kąpiele na całkowicie nowy poziom.

Deszczownica daje obszerniejszy strumień wody niż tradycyjna słuchawka. Dzięki temu prysznic jest dużo bardziej komfortowy i relaksujący. Woda obejmuje całe ciało jednocześnie, otulając je i dokładnie spłukując pianę z kosmetyków.

Umieszczona na stałe na uchwycie nie wymaga trzymania, zapewniając użytkownikowi wolne ręce. A jeśli jest wyposażona w więcej niż jeden rodzaj strumienia, można dopasować ją do potrzeb każdego domownika.

Jeśli zastanawiasz się, jak użytkowanie i montaż deszczownicy wyglądają w praktyce, czytaj dalej.

deszczownica GROHE

Pytanie 1: Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?

Na jakiej wysokości powinna być deszczownica? Przyjmuje się, że optymalna wysokość montażu deszczownicy to 20-30 cm powyżej wzrostu najwyższej osoby, która będzie z niej korzystała.

Istotne, żeby wysokość tę wyznaczać od miejsca, w którym będziemy stać, biorąc prysznic. W kabinach typu walk-in należy mierzyć ją od podłogi, ale jeśli pod natryskiem jest wanna lub brodzik, wtedy punktem początkowym pomiaru będzie ich dno.

Jeżeli zdecydujecie się na montaż całego systemu prysznicowego, wysokość na jakiej znajdzie się deszczownica będzie ograniczona przez długość drążka, którego zwieńczeniem jest ramię prysznicowe. Warto sprawdzić, czy wybrany model oferuje możliwość regulacji, żeby dostosować ją do swoich potrzeb. 

W przypadku instalacji deszczownicy na ramieniu wystającym ze ściany, wysokość montażu jest w pełni dowolna. Pamiętajcie jednak, żeby wziąć pod uwagę zakrzywienie ramienia i grubość deszczownicy podczas obliczania wysokości, na jakiej znajdzie się tarcza natrysku.

Inaczej wygląda kwestia montażu deszczownicy sufitowej. Tutaj ograniczeniem wysokości jest wyłącznie sufit. Nie oznacza to jednak, że tarcza deszczownicy musi być w niego wbudowana! Jeśli chcecie, by tarcza natrysku „wychodziła” z sufitu ale znajdowała się niżej od niego, możecie zdecydować się na wykorzystanie przepustu stropowego.

deszczownica GROHE

Pytanie 2: Jak zamontować deszczownicę?

Sposób montażu zależy od modelu deszczownicy.

Pierwszy wariant to klasyczny drążek montowany na ścianie, nazywany też ramieniem deszczownicy. Sam system prysznicowy wyposażony w drążek również może mieć dwa sposoby montażu — natynkowy i podtynkowy.

Montaż deszczownicy natynkowej wymaga jedynie nawiercenia dziur w ścianie i przykręcenia do niej drążka oraz instalacji baterii na wyjściach wody. To proste i szybkie rozwiązanie, jednak wymaga przygotowania otworów w ścianie. Jeżeli więc chcecie zmienić stary system prysznicowy z deszczownicą na nowy, warto szukać modeli, które wyposażono w regulowane uchwyty, których rozstaw dopasujesz do już wywierconych otworów.

Montaż deszczownicy podtynkowej ogranicza do minimum liczbę wystających elementów, dlatego uważany jest za bardziej estetyczny. Niestety, w gotowych łazienkach wymaga kucia ściany i większego zakresu prac niż opcja natynkowa. W remontowanych lub nowo powstających pomieszczeniach jest nieco łatwiej, jeśli decyzja o jego instalacji zapadnie jeszcze na etapie projektu.

Drugi wariant podtynkowy to montaż deszczownicy w suficie lub na przepuście stropowym. W pierwszym przypadku tarcza natrysku będzie umieszczona na jednej płaszczyźnie z kafelkami lub tynkiem. W montażu za pomocą przepustu deszczownica jest zainstalowana na krótkiej rurce wystającej z sufitu, która pozwoli obniżyć ją w stronę użytkownika.

Zarówno instalacja podtynkowa jak i sufitowa wymagają kucia ściany i sufitu lub montażu fałszywej ścianki, za którą ukryty będzie cały mechanizm – warto o tym pamiętać planując prace remontowe!

Pytanie 3: Jak wyczyścić deszczownicę?

Wiele osób rezygnuje z deszczownicy do kabiny w obawie, że jej czyszczenie jest niewygodne i niebezpieczne. Wyobrażają sobie szorowanie tarczy, stojąc na podnóżku w śliskim brodziku — ta wizja ma jednak niewiele wspólnego z prawdą.

Łatwość utrzymania w czystości w dużej mierze zależy od wybranego modelu. Kupując baterię z deszczownicą do wanny lub prysznica, warto zdecydować się na taką, której dysze wykonane są z silikonu — jak w przypadku deszczownic GROHE z technologią SpeedClean. Dzięki temu otwory nie „zarastają” kamieniem — aby go usunąć, wystarczy jedynie przetrzeć powierzchnię ręką.

Szybkie przetarcie deszczownicy kilka razy w tygodniu oszczędzi szorowania i frustracji w przyszłości. Zamiast agresywnej chemii domowej, która może uszkodzić chromowaną powierzchnię, najlepiej sięgnąć po szmatkę z mikrofibry i delikatne środki czyszczące. Może to być np. Grohclean lub woda wymieszana pół na pół ze zwyczajnym octem.

deszczownica GROHE

Pytanie 4: Ile wody zużywa deszczownica?

Zużycie wody zależy od jej ciśnienia i zastosowanych w armaturze rozwiązań technologicznych, jakim jest m.in. ogranicznik przepływu.

Zgodnie z polskimi przepisami, ciśnienie w instalacji wodociągowej powinno wynosić od 0,5 bara do 6 barów. To obszerny zakres, który uniemożliwia stworzenie jednego, uniwersalnego rozwiązania. Dlatego przed zakupem deszczownicy trzeba sprawdzić parametry swojej instalacji.

Im wyższe ciśnienie w instalacji wodociągowej, tym bardziej opłaca się zakup armatury z ogranicznikiem przepływu. Ile pomoże zaoszczędzić? Nawet do 400 PLN! 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, ile można zaoszczędzić korzystając z natrysków wyposażonych w eko-technologie, zajrzyjcie tutaj.

deszczownica GROHE

Pytanie 5: Czy można zamontować deszczownicę do wanny?

Wanna z deszczownicą to wszechstronne i komfortowe połączenie, które pozwala korzystać z kąpieli na wiele sposobów. Nie trzeba przy nim rezygnować z niczego — deszczownica z baterią wannową i słuchawką prysznicową to powszechnie dostępny wariant.

Trzeba jednak pamiętać o wyzwaniach, jakie wiążą się z montażem deszczownicy w wannie. Taki system zajmuje sporo miejsca, co wiąże się z ryzykiem powodzi w łazience po kąpieli — potrzebna jest więc szyba lub zasłonka. 

Po więcej informacji na temat tego, jak można połączyć wannę z deszczownicą zapraszamy tutaj.

Jak widać, montaż deszczownicy nie jest tak skomplikowany, jak może się to wydawać. A zalety, które oferuje to urządzenie, bez dwóch zdań warte są pracy poświęconej na jego instalację. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, deszczownica zostanie odczarowana i znajdziecie na nią miejsce w swojej łazience!

deszczownica GROHE

Chcecie wiedzieć więcej o działaniu deszczownicy? Koniecznie obejrzyjcie ten materiał GROHE. Zasubsrybujcie kanał, by zyskać dostęp do innych cennych poradników i inspiracji

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: