Dobrze podejmować decyzje mając wiedzę o wszystkich dostępnych możliwościach. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla osób, które stoją przed wyborem brodzika łazienkowego. Zawarta w nim wiedza z pewnością pomoże podjąć świadomą decyzję i wybrać model, który posłuży Ci przez długi czas.
Z jakiego materiału może być wykonany brodzik?
Zdecydowana większość brodzików na rynku to brodziki akrylowe. To nie przypadek! Akryl to materiał lekki, gładki i ciepły w dotyku. Brodziki akrylowe prezentują także satysfakcjonujący stosunek ceny do jakości.
Dobrym przykładem jest firma GROHE, która oferuje kilka modeli estetycznych, niskich brodzików akrylowych, których design pasuje do łazienki w każdym stylu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, są one odporne na uszkodzenia, odkształcenia i odbarwienia. Przy odpowiedniej konserwacji, po latach wyglądają więc niemal tak idealnie, jak w dniu zakupu.
W ofercie znajduje się też wybór akcesoriów niezbędnych do montażu. Dzięki temu podczas jednych zakupów można kupić wszystkie potrzebne elementy i od razu przystąpić do instalacji.
Brodziki akrylowe nie są jednak produktem bez wad. Najtańsze modele można kupić już za nieco ponad 100 zł, jednak trzeba liczyć się z tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Brodziki wykonane z najtańszych materiałów szybko zaczynają trzeszczeć i żółknąć. Łatwo je też zarysować, dlatego szukając rozwiązania na lata, lepiej postawić na sprawdzonego producenta.
Brodziki z innych materiałów
Mniej popularne, ale stosunkowo łatwo dostępne są brodziki stalowe. Charakteryzują się przede wszystkim twardą, emaliowaną powierzchnią, odporną na zarysowania.
Niestety, niskiej jakości emalia jednak lubi odpryskiwać. Z kolei cechami stali, poza trwałością, jest też zimno oraz hałas, jaki powstaje podczas uruchomienia strumienia wody, jeśli brodzik nie został prawidłowo wytłumiony.
Trwałe jak stal i odporne na odpryski są brodziki ceramiczne. Z uwagi na dużą wagę są bardzo stabilne, ale trudniejsze w transporcie i montażu. Brodzik ceramiczny wyróżnia się także ceną, która zdecydowanie mieści się w górnej granicy stawek.
Równie kosztowne, ale bardziej praktyczne są brodziki z konglomeratu. Konglomerat to mieszanina zmielonego na pył marmuru, syntetycznych żywic i barwników. To materiał odporny na uszkodzenia i przebarwienia, ciepły w dotyku i lżejszy od ceramiki.
Co należy wiedzieć o montażu brodzika?
Głębokość brodzików zaczyna się już od kilkudziesięciu milimetrów, a kończy nawet powyżej 40 cm. Teoretycznie możesz więc wybrać taki model, jaki najbardziej Ci się podoba.
W praktyce jednak może okazać się to bardziej skomplikowane. W istniejących już domach i mieszkaniach głębokość, a raczej płytkość brodzika ogranicza wysokość wlotu do rury kanalizacyjnej. Głęboki, czyli jednocześnie wysoki brodzik można zamontować niemal wszędzie, ale płytki bywa problematyczny. Może okazać się, że konieczne będzie przerobienie odcinka instalacji lub zamontowanie brodzika na podwyższeniu.
Brodzik montuje się na nóżkach lub bezpośrednio na wylewce. W pierwszym wariancie konieczne jest zabudowanie go specjalnym panelem lub obłożenie płytkami. Brodziki płytkie nie wymagają takich zabiegów, bo wystają tylko kilka-kilkanaście milimetrów powyżej poziom podłogi.
Przed montażem warto postawić brodzik w docelowym miejscu i zastanowić się, czy rzeczywiście ma tam zostać. Co prawda oddalenie go od wlotu kanalizacji będzie wymagało dodatkowych prac, o tyle Twój komfort prawdopodobnie jest wart dodatkowego kucia i montażu kilku rur.
Jak dobrać odpowiedni brodzik do wnętrza łazienki?
Po pierwsze, ważne są wymiary i kształt. Najczęściej spotykane brodzki są kwadratowe lub przypominające kwadrat z zaokrąglonym jednym z rogów. Zazwyczaj — zwłaszcza te zaokrąglone — montuje się w rogu łazienki. Musisz wiedzieć, że to nie jedyny wybór!
Jeśli Twoja łazienka narzuca konieczność zastosowania bardziej nietypowych rozwiązań, sprawdź, czy będzie pasował tam brodzik prostokątny, w kształcie pięciokąta lub połowy koła.
Pamiętaj też, że brodzik potrzebuje szyby. Jeśli nie ma jej w zestawie, upewnij się, czy bez problemu znajdziesz ścianki o nietypowych wymiarach lub krzywiznach.
Aby swobodnie korzystać z prysznica, przestrzeń przed brodzikiem powinna wynosić przynajmniej 80 × 90 cm. Z kolei komfortowe korzystanie z innych elementów wyposażenia łazienki, jak toaleta, umywalka czy bidet, wymaga zachowania min. 20-30 cm odległości do brodzika. Zwłaszcza w małej łazience rekomendacje te mogą mocno ograniczyć powierzchnię strefy kąpielowej.
Po drugie, istotna jest wspomniana już wcześniej lokalizacja i wysokość wlotu do rury kanalizacyjnej. To parametry, które w dużej mierze narzucają lokalizację oraz głębokość brodzika. Nie ma oczywiście rzeczy niemożliwych i wlot da się zmienić, ale czasem trzeba liczyć się z naprawdę skomplikowanymi pracami.
Po trzecie, liczy się design. Płytkie, niskie brodziki mają tę zaletę, że ich wzornictwo jest uniwersalne, zatem pasują do łazienki w każdym stylu. Im bardziej skomplikowana forma, tym bardziej ograniczona estetyka, w której sprawdzi się dany model. Dlatego im wyższy, głębszy brodzik i bardziej zdefiniowane przeszklenie, tym bardziej trzeba patrzeć na niego w kontekście całej łazienki, a nie pojedynczego urządzenia.
Jak dopasować szybę do brodzika?
Szyba szybie nierówna. Każda ma inne cechy, inne wady i zalety. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, żeby wybrać tę najlepszą.
Zacznijmy od klasycznej, przezroczystej, bezbarwnej szyby. Jej wadą i zaletą jednocześnie jest to, wyraźnie eksponuje wszystko, co się za nią znajduje. Nie zapewnia więc intymności podczas kąpieli, ale za to daje efekt eleganckiej, otwartej przestrzeni w łazience.
Częstym wyborem jest też szkło satynowe. Użytkownicy cenią je m.in. za to, że na półprzejrzystej powierzchni dużo mniej widać osady z wody czy mydła. Satynowa szyba odcina przestrzeń prysznicową od pozostałej części łazienki, więc nie jest najlepszym wyborem w małych pomieszczeniach.
Ciekawym rozwiązaniem jest szyba przezroczysta, ale barwiona. Najczęściej występuje w odcieniach grafitu, brązu, zieleni i granatu, ale z pewnością po dłuższych poszukiwaniach można znaleźć też inne kolory. Plusem takiego szkła jest ciekawy, nietypowy wygląd. Minusem — mocna widoczność osadów, a więc konieczność częstego mycia.
Jeśli zależy Ci na poczuciu intymności pod prysznicem, rozważ szybę ornamentowaną lub grawerowaną. Dzięki wzorom wytłoczonym lub wygrawerowanym na całej powierzchni szyby nie jest ona bardzo przejrzysta, a przy okazji skutecznie maskuje plamki z wody i kosmetyków.
Czas na podjęcie decyzji!
Wybór brodzika z jednej strony ograniczają wyobraźnia i gusta, a z drugiej możliwości, jakie daje dane wnętrze. Na szczęście wybór rozwiązań jest tak różnorodny, że bez trudu można znaleźć funkcjonalne, estetyczne brodziki do nawet najbardziej nietypowych łazienek i dla najbardziej wymagających użytkowników. Po podjęciu decyzji pozostaje jeszcze dobór odpowiedniej armatury, która spełni oczekiwania wszystkich domowników. Ale to już materiał na osobny artykuł…
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego