W dzisiejszej odsłonie cyklu Architekci prezentują zabieramy was na warszawski Mokotów, by razem z architektami studia KAPA urządzić przestronny apartament dla całej rodziny. We wnętrzu znajdziecie mieszankę różnych stylów i motywów. Jesteście ciekawi efektu? Zobaczcie, jak wygląda przepiękna, luksusowa rezydencja!
Publikacja partnerska
Co na początku zwraca naszą uwagę?
Kolorystyka wnętrza! W mieszkaniu dominują subtelne barwy – błękity (szczególnie w formie denimu, czyli przypominającej jeans), a także biele, beże i szarości. Wyjątkowo uroczo prezentuje się błękit na szafce pod telewizor, może również dlatego, że w nowoczesnych wnętrzach ogranicza się liczbę elementów w meblach, jak np. uchwytów, w tym wypadku zaś projektanci zdecydowali się na nieco romantyczną, dekoracyjną szafkę z podłużnymi, opływowymi uchwytami. Subtelne barwy z błękitem na czele zdecydowanie dominują w całym mieszkaniu, a przemycane są nie tylko w meblach, ale także w dodatkach i detalach – we wzorach płytek ceramicznych, na tapicerkach, na tapetach, na roletach, na dywanach, na kloszach lamp czy nawet w kolorach pudełek służących przechowywaniu etc.
Oświetlenie strefowe – funkcjonalność w luksusowej rezydencji
Korzystanie z oświetlenia strefowego przestaje dziwić, jako że staje się oczywistym elementem wyposażania wnętrz. Podobnie jak w mokotowskiej rezydencji – architekci oświetlenie zaplanowali strefowo – w salonie, oprócz trzech głównych lamp nad stolikami kawowymi, znajdują się także lampy nad kanapami, lampa nad stołem w jadalni, a także lampa do czytania stojąca między fotelami. W kuchni natomiast znajdują się dwie wiszące lampy nad barkiem kuchennym oraz główne oświetlenie sufitowe.
„Bóg kryje się w detalu”, a detal… w mokotowskiej rezydencji!
Jak mawiał klasyk designu – Ludwik Mies van der Rohe – „Bóg kryje się w detalu”. W przypadku urządzanego wnętrza powiedzenie to sprawdza się w 100%! To właśnie niuanse sprawiają, że luksusowa rezydencja jest tak wyjątkowa Jakie detale nadają wnętrzu charakteru?
- subtelne, zdobione gałki szafek łazienkowych,
- uroczy rząd książek na półce nad stołem jadalnym,
- drewniana płyta za kanapą łącząca szafkę z zabudową grzejnika, sprawiając jednocześnie wrażenie spójnej i przemyślanej całości,
- szafki kuchenne są geometryczne, ale tworzą niesymetryczną mozaikę, co nadaje wnętrzu dynamizmu i charakteru,
- dekoracyjne gzymsy, które dodają wnętrzu luksusu,
- jedność kolorów i motywów w pomieszczeniach, np. ten sam motyw płytek podłogowych w kuchni i w przedpokoju.
Otwarta na salon kuchnia w marynarskim stylu
Kuchnia mieszkania jest otwarta na salon i połączona z jadalnią. Wyposażona jest w barek kuchenny, obudowany szafkami i półkami, i tworzący granicę między kuchnią, a salonem. Biała kuchnia z szafkami o zdobionych krawędziach przypomina nieco romantyczny styl prowansalski. Jej ściany – pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi – wyłożone są płytkami ceramicznymi w modnym kolorze denim. Absolutną wisienką na torcie w kuchni jest podłoga wyłożona płytkami, które tworzą uroczą i co ważne – nie męczącą oczu mozaikę w marynarskim stylu.
Sypialnia z otwartą na zieleń strefą relaksu
Sypialnia koresponduje stylistycznie z całością rezydencji. Przede wszystkim kolorystycznie, jako że dominują w niej barwy błękitów, szarości, bieli i działającego kojąco beżu. Odmianą błękitu jest motyw jeansu wyraźnie widoczny w zagłówku łóżka, rozciągającym się na całość zabudowy łóżka i ściany. W sypialni zastosowano także obecne w pozostałych pomieszczeniach ciepłe, jasne drewno. Na ścianie nad łóżkiem znajduje się tapeta o wzorze ptaków w locie, sypialnia wyposażona jest także w strefę relaksu – taras z wygodnymi fotelami tarasowymi, które – gdy otworzyć drzwi przesuwne – stają się integralną częścią pokoju.
Przedpokój – wizytówka i zapowiedź wnętrza
W luksusowej rezydencji szczególnie podoba nam się konsekwencja w stosowaniu motywów, przede wszystkim motywu jeansu połączonego z marynarskim sznytem, które realizowane są w salonie, kuchni, sypialni, a także np. w przedpokoju. W tym ostatnim szczególnie doceniamy sprytne systemy przechowywania, czyli szafki, półki i szafy ukryte pod gładkimi frontami wyglądającymi jak ściana. Niezwykle czarownym elementem wyposażenia holu jest wąska, biała szafka z lustrem w komplecie, na której położyć można drobiazgi, jak rękawiczki, klucze czy biżuteria. A co najbardziej podoba nam się w wystroju przedpokoju? Zdecydowanie ogromne lustro umieszczone na ścianie sąsiedniego pomieszczenia! 😉
Łazienka – totalne, ale i perfekcyjne połączenie stylów
Łazienka łączy w sobie wiele stylów, a jednocześnie pozostaje pomieszczeniem spójnym, w którym istnienie każdego elementu jest ściśle uzasadnione. Białe kafle, którymi wyłożone są ściany łazienki przywodzą na myśl styl skandynawski, liczne lustrzenia, mozaika na podłodze i dekoracyjna lampa – styl art déco, uchwyt baterii umywalkowej – styl retro, biała, drewniana szafka pod umywalkę z ozdobną gałką – styl prowansalski, a minimalistyczna armatura łazienkowa wyposażona w bidettę – styl nowoczesny. I podczas gdy mniejsza łazienka to połączenie wielu stylów, w drugim pokoju kąpielowym dominuje jeden motyw – marine style. Naszym zdaniem bomba!
Nasze ulubione elementy realizacji:
- totalne wykorzystanie potencjału przeszklonych drzwi przesuwnych tarasowych – w oknach są tylko delikatne zasłony, co eksponuje zieleń z okna,
- zestaw trzech drewnianych stolików w salonie, wśród których dwa z nich można schować pod jeden największy. Stoliki mogą pełnić szereg funkcji: stolika kawowego, stolika przy którym można jeść posiłek siedząc na podłodze wzorem kultury wschodniej, podnóżka lub siedziska. Takie meble świetnie sprawdzą się podczas imprez, gdy w domu będzie więcej osób, natomiast gdy nie są potrzebne, można je schować pod największy z nich,
- konsekwencja w stosowaniu tych samych motywów w różnych pomieszczeniach (patrz: płytki podłogowe w przedpokoju i w kuchni, zagłówek łóżka w sypialni i obudowa szafy w przedpokoju, szafki wiszące w kuchni i lustro wiszące w holu itp.).
Zobacz więcej zdjęć realizacji luksusowej rezydencji:
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego