Baterie podtynkowe – czy znasz tych 5 porad na temat pielęgnacji?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Baterie podtynkowe to minimalistyczne i funkcjonalne rozwiązania do zastosowania w łazience lub kuchni. Jednak by mogły bezawaryjnie służyć latami, należy dbać o ich odpowiednią konserwację. Poznaj 5 porad dotyczących pielęgnacji baterii podtynkowych.

Czym należy pielęgnować baterie podtynkowe?

Do pielęgnacji baterii podtynkowych należy stosować miękkie gąbki i ściereczki, a także łagodne środki czyszczące. Twarde druciaki i silne detergenty mogą zniszczyć delikatną powierzchnię chromu, a w efekcie spowodować usterkę systemu podtynkowego. Przed zastosowaniem detergentu należy więc sprawdzić jego skład i upewnić się, że nie zawiera alkoholu, wybielacza, kwasów czy związków chloru.

Czy specjalistyczne środki czyszczące są bezpieczne?

Producenci armatury łazienkowej nierzadko oferują także środki czyszczące przeznaczone do pielęgnacji baterii kuchennych czy łazienkowych. Zazwyczaj są one łagodne dla powierzchni baterii i przyjazne dla środowiska. Przykładem środka czyszczącego oferowanego przez producenta armatury łazienkowej jest płyn, którego głównym składnikiem jest kwasek cytrynowy (90% składu). Cena płynu to ok. 47zł. Co ciekawe, wiele osób chwali sobie działanie środków do mycia szyb, które odpychają kropelki wody. Warto jednak przetestować najpierw w niewidocznym miejscu, czy taki środek nie wchodzi w reakcję z powłoką baterii.
 

 

Rozwór wody z octem, czyli domowe sposoby pielęgnacyjne

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia baterii podtynkowej silnym detergentem, warto zdecydować się na roztwory wodne „domowej roboty”. To nie tylko rozwiązania bezpieczne, ale także niezwykle skuteczne. Jednym z nich jest roztwór wody z octem (proporcje 1:1), który pomaga pozbyć się osadów wapiennych. Szczególnie dbaj o regularne czyszczenie wodą z octem głowicy baterii.

Płyn do mycia naczyń płynem do czyszczenia baterii

W walce z zabrudzeniami zgromadzonymi na baterii podtynkowej idealnie sprawdzi się natomiast płyn do naczyń – wystarczy przetrzeć armaturę ściereczką z płynem, następnie zmyć mokrą szmatką i przetrzeć do sucha.

System silikonowych gumek dla łatwiejszej pielęgnacji

Jeszcze na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy bateria podtynkowa wyposażona jest w tzw. system silikonowych gumek (system anti-calc). Dzięki silikonowym gumeczkom, umiejscowionym na głowicy, można z łatwością usuwać kamień z jej powierzchni – na przykład poprzez wykruszenie go. Kamień z łatwością usunąć można gąbką, ściereczką lub palcami.
 

 
Odpowiednia konserwacja baterii podtynkowych może z powodzeniem przedłużyć ich żywotność i estetyczny wygląd. Pamiętaj też, że powyższe sposoby idealnie sprawdzą się nie tylko w konserwacji systemów podtynkowych, ale także w pielęgnacji tradycyjnej armatury łazienkowej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: