Zlewozmywak kuchenny i bateria to ważny duet, o którym koniecznie trzeba pomyśleć podczas projektowania kuchni. Przez długie lata elementy te będą stanowić centrum wszelkich kuchennych prac, dlatego uwagę należy zwrócić nie tylko na ich wygląd. Istnieje szereg parametrów, jakie warto uwzględnić, by finalnie cieszyć się satysfakcjonującym, funkcjonalnym zestawem. Jak więc stworzyć połączenie na miarę twoich potrzeb?

Na co zwrócić uwagę, wybierając zlewozmywak kuchenny?
Już na etapie projektowania kuchni powinieneś mieć na względzie, jaki zlewozmywak kuchenny umieścisz w pomieszczeniu. Aby wybrać właściwy, należy przemyśleć kilka aspektów związanych z codziennym użytkowaniem kuchni.
Jak duża jest twoja kuchnia?
W małej kuchni raczej nie zmieści się duży zlewozmywak z dwiema komorami. Na szczęście często nie ma potrzeby instalowania tak dużego modelu. W niewielkiej przestrzeni dobrze sprawdzi się np. kompaktowy, okrągły zlewozmywak kuchenny GROHE K200 — do wyboru są modele ze stali nierdzewnej oraz z kompozytu.


Pamiętaj, że w przestronnej kuchni zbyt mały zlewozmywak może zaburzać harmonię projektu i wyglądać nieproporcjonalnie.
Poza rozmiarem i liczbą komór warto zwrócić uwagę na sposób montażu — może być nad- lub podblatowy. Poszukiwacze wyjątkowego stylu zachwycają się podblatowym modelem z kolekcji GROHE K700 — dużym, jednokomorowym, który z jednej strony oferuje minimalistyczny wygląd, a z drugiej jest dostępny w bogatej palecie oryginalnych kolorów.

Jak często gotujesz?
Jeśli kuchnia należy do miłośnika gotowania lub rodziny, w której przy obiedzie zasiada kilka osób, należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę użytkowania. Przygotowywanie posiłków jest frajdą, gdy wszystko idzie po twojej myśli. Dobrze więc ułatwić sobie zadanie i zdecydować się na pojemny zlewozmywak kuchenny, który umożliwi szybkie napełnienie nawet największych garnków.
Duży rozmiar bez trudu pomieści też wszystkie talerze po rodzinnej uczcie, dzięki czemu zmywanie będzie przebiegało o wiele sprawniej. Tutaj warto rozważyć model z kolekcji GROHE K1000 — przestronny, z niewielkim ociekaczem.

Natomiast jeśli kuchnia jest nieduża, optymalnym wyborem będzie zlewozmywak 1,5-komorowy — z jedną główną i jedną małą komorą, jak podblatowy zlewozmywak GROHE K700.
Czy używasz zlewozmywaka do mycia?
Jeśli nie korzystasz ze zmywarki, dobrym rozwiązaniem będzie dwukomorowy, duży zlewozmywak, który umożliwi wygodne mycie i płukanie naczyń — np. GROHE K800. Dobrym wyborem będzie także model wyposażony dodatkowo w spory ociekacz — jak GROHE K400.

Jak wybrać najlepszy zlewozmywak?
Gdy ustalisz, co najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni, możesz przystąpić do poszukiwań wymarzonego egzemplarza. Szczególną uwagę należy wtedy zwrócić na:
- Materiał. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się kompozyt, który znany jest ze swojej wytrzymałości. Jest również dostępny w wielu odcieniach, co ułatwia dopasowanie zlewozmywaka kuchennego do wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest także stal nierdzewna, która swoim blaskiem potrafi dodać elegancji każdej kuchni. W ofercie GROHE znajdują się modele nie tylko w klasycznym kolorze chromu, lecz również złote i miedziane.
- Liczba komór i ociekacz. Jeśli nie gotujesz zbyt często, w zupełności wystarczy niewielki, jednokomorowy model. Dwie komory przydadzą się w sytuacji, gdy domowe obiady pojawiają się na wspólnym stole niemal codziennie, a zlewozmywak z ociekaczem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie korzystają ze zmywarki.
- Liczba otworów na baterię. Im więcej ich jest, tym większa swoboda w usytuowaniu baterii. Nie oznacza to jednak, że po montażu zostaniesz z dziurawym zlewozmywakiem! Miejsca, w których można stworzyć otwór na baterię, są jedynie wyprofilowane, co ułatwia ich wybicie. Pozostałe, niewykorzystane, pozostają niewidoczne.
- Sposób instalacji. Komora po prawej czy po lewej stronie? Należy wybrać taki sposób instalacji, który zapewni nam komfortowe korzystanie ze zlewozmywaka.
Wisienka na torcie — doskonała bateria kuchenna
Jeśli chcesz stworzyć kuchnię, która będzie odpowiadać na twoje potrzeby, nie obejdzie się bez wygodnej, dobrze zaprojektowanej baterii. Czyli jakiej?
Pierwszy ważny aspekt to wysokość wylewki. Im wyższa, tym wygodniejsze będzie napełnianie dużych naczyń. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są baterie w kształcie odwróconej litery C — jak te z kolekcji GROHE Minta czy GROHE Concetto.


Druga kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to rodzaj wylewki. W kuchni przydadzą się te do zadań specjalnych. Wyciągana wylewka lub wylewka sprężynowa (jak w modelu GROHE K7) ułatwiają napełnianie naczyń dzięki większemu zasięgowi, a końcówka ze strumieniem prysznicowym — np. w modelach z kolekcji GROHE Zedra — umożliwia szybkie i dokładne mycie oraz płukanie warzyw.


Ostatnią ważną rzeczą jest zapoznanie się z dostępnymi opcjami dodatkowymi. W nowoczesnych bateriach kuchennych GROHE możesz znaleźć takie rozwiązania, jak technologia Foot Control, która umożliwia uruchomienie strumienia przez dotknięcie stopą czujnika pod szafką. Przepływ wody można włączyć także dzięki technologii EasyTouch — bateria w nią wyposażona włącza się po dotknięciu powierzchni wylewki.

Mogłoby się wydawać, że wybór zlewozmywaka i baterii kuchennej to prosta sprawa. W rzeczywistości wymaga zapoznania się z szeregiem dostępnych możliwości — w tym często z rozwiązaniami, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Czas poświęcony na szczegółowe rozeznanie zwróci się w postaci komfortowej, ergonomicznie urządzonej kuchni, z której korzystanie będzie czystą przyjemnością.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego