Zlewozmywaki – jedna komora czy więcej? Wybierz najpraktyczniejsze rozwiązanie do Twojej kuchni

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Tak, jak różne mamy kuchnie, tak różne mamy zlewozmywaki dopasowane do możliwości pomieszczenia i potrzeb użytkowników. 

Jak sprawdzić, który zlewozmywak sprawdzi się najlepiej? I jak pogodzić swoje potrzeby z ograniczeniami, jakie narzuca na nas wyposażenie kuchni, jej układ i dostępna przestrzeń? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!

Dla kogo zlew jednokomorowy?

Zlewozmywak jednokomorowy wcale nie musi być mały, jednak to właśnie on daje największe możliwości, by oszczędzić w kuchni nieco miejsca. 

Kto będzie zadowolony z jednokomorowego zlewozmywaka? Właściciele małych kuchni oraz osoby, które rzadko gotują w domu. Większa liczba komór może okazać się zbędna także w przypadku, gdy kuchnia wyposażona jest w zmywarkę. Małego zlewozmywaka nie trzeba się obawiać. Będzie funkcjonalny nawet w rozmiarze XS, jeśli zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników.

W zależności od ilości miejsca na blacie i wielkości wybranego zlewu najlepiej pasującą baterią będzie bateria średnia lub wysoka. Wybierz smukły model, który zajmuje niewiele miejsca, a stworzysz satysfakcjonujące, spójne zestawienie.

GROHE

805.97 zł

GROHE K700 – zlewozmywak jednokomorowy
GROHE

910.99 zł

GROHE K700 – zlewozmywak jednokomorowy
GROHE

1446.48 zł

GROHE K400 – zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Wykonany z nierdzewnej stali szlachetnej

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Kompaktowy rozmiar – zaledwie 457 x 406 mm

Kompaktowy rozmiar – zaledwie 540 x 440 mm

Możliwość montażu z prawej lub z lewej strony

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Wygodny ociekacz, zwiększający  funkcjonalność zlewu

Kiedy przydaje się zlew dwukomorowy?

Zlewozmywak dwukomorowy daje maksimum możliwości, jednak w zamian potrzebuje sporo miejsca. Jeśli masz dużą kuchnię i często gotujesz, to najlepszy model dla Ciebie!

Zlew z dwiema komorami sprawdzi się m.in. podczas mycia warzyw na obiad dla całej rodziny, czyszczenia owoców na przetwory czy mycia naczyń – zwłaszcza tych, których gabaryty lub materiał uniemożliwiają mycie w zmywarce.

Duży zlewozmywak pozwala też na większą elastyczność w kwestii doboru baterii. Z pewnością powinna być większa niż ta w modelu jednokomorowym, dlatego spokojnie możesz sobie pozwolić na wysoką baterię o zdecydowanej, solidnej formie.

Świetnym rozwiązaniem będzie także bateria kuchenna z wylewką sprężynową oraz funkcją strumienia prysznicowego. Taka armatura pozwala dokładnie umyć owoce i warzywa – nawet te mocno zabrudzone, szybko napełniać wodą duże naczynia i wyczyścić zlewozmywak na błysk w kilkanaście sekund.

Coś pomiędzy, czyli zlew 1,5-komorowy

Kompromisem między wysoką funkcjonalnością a oszczędnością miejsca jest zlewozmywak 1,5-komorowy. Taki model składa się z jednej komory w standardowym rozmiarze i jednej mniejszej.

Mała komora przydaje się zwłaszcza podczas mycia owoców, warzyw czy niewielkich naczyń – można odkładać do niej to, co już zostało umyte. Możesz też używać jej jako miejsca do rozmrażania żywności, namaczania zaschniętych, brudnych sztućców lub przechowywania gąbki i szczotki.

Jako że taki zlewozmywak ma tylko jedną dużą komorę, raczej nie sprawdzi się z nim bateria z wysoką, sprężynową wylewką. Z kolei niewielka armatura przeznaczona do mniejszych modeli będzie niewygodna – za mała i zbyt niska.

Świetnym rozwiązaniem do zlewu 1,5-komorowego będzie wysoka bateria z wyciąganą, obracaną wylewką, która łączy wygodę użytkownika ze stosunkowo kompaktową formą.

Zlewozmywak z ociekaczem – przydatny w każdej kuchni

Przydatnym dodatkiem do zlewozmywaka jest ociekacz. Ociekacz to płaska powierzchnia połączona ze zlewem i wykonana z tego samego materiału, która służy do odkładania mokrych przedmiotów.

Najczęściej jest miejscem, na którym umieszcza się suszarkę na naczynia, jednak z powodzeniem może ją całkiem zastąpić. Szczególnie jeśli jest dobrze zaprojektowany – umieszczony pod odpowiednim kątem, by woda ściekała, a nie stała w miejscu.

Podobnie, jak mała komora w zlewie 1,5-komorowym może służyć również do rozmrażania żywności i przechowywania akcesoriów do mycia naczyń bez obaw, że woda rozleje się po blacie.

Zlewozmywaki z ociekaczem dostępne są w różnych rozmiarach i z każdą z wymienionych wyżej liczbą komór. To, jaki wybrać, zależy od naszych potrzeb oraz przestrzeni, jaką mamy do wykorzystania.

GROHE

548.98 zł

GROHE K400 – zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem
GROHE

1585.22 zł

GROHE K 400 – zlewozmywak 1,5-komorowy z ociekaczem
GROHE

1691.50 zł

GROHE K400 – zlewozmywak 2-komorowy z ociekaczem

Wykonany z trwałej stali nierdzewnej

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Wykonany z odpornego kompozytu kwarcowego

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Izolacja akustyczna GROHE Whisper

Wyposażony w dodatkowe 0,5 komory dla większej funkcjonalności

Wyposażony w 2 komory dla pełnej funkcjonalności

Orientacja zlewozmywaka, czyli słowo o wygodzie

Po której stronie powinien znajdować się ociekacz lub dodatkowa, mniejsza komora? Wszystko zależy od naszej dominującej ręki i przyzwyczajeń.

Osoby praworęczne najczęściej odkładają przedmioty na prawo, dlatego w ich przypadku główna komora powinna znajdować się po lewej, a ociekacz po prawej stronie. Osobom leworęcznym wygodniej będzie przy odwrotnym ułożeniu.

Dużo zależy również od możliwości, które daje nam kuchnia. Jeśli miejsce na zlewozmywak z ociekaczem jest tylko w niewielkiej odległości od bocznej ściany, komora powinna znaleźć się dalej, a ociekacz bliżej niej. Mycie warzyw i naczyń będzie wygodniejsze, jeśli nie będziesz ocierać się łokciami o ścianę, a przy okazji zmniejszysz ryzyko zachlapania jej.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup modelu, którego orientację można zmieniać. Jeśli nie sprawdzi się w ustawieniu dla praworęcznych, można go zdemontować i zainstalować na odwrót.

Jak widać, wybór zlewozmywaka to nie taka oczywista sprawa. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ale czas poświęcony na rozeznanie zaowocuje zadowoleniem z codziennego przebywania w kuchni. Wiedza z powyższego poradnika pozwoliła Ci poznać dostępne możliwości – mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć właściwą decyzję. Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: