Zasłony okienne. Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut 10 stycznia 2023

Zasłony okienne pełnią ważną rolę dekoracyjną – nadają pomieszczeniom teksturę, głębię i charakter – oraz praktyczną – zaciemniają wnętrze i zapewniają intymność. Jak dobrać zasłony do stylu aranżacyjnego i funkcji pokoju? O jakich zasadach warto pamiętać podczas kupowania i wieszania zasłon? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika! 

Jaki materiał na zasłony okienne wybrać? 

Zasłony poliestrowe 

Poliester to jeden z najpopularnieszych i najszerzej dostępnych materiałów na zasłony. Sztuczne tkaniny są niedrogie, trwałe i wytrzymałe; łatwe w pielęgnacji, odporne na marszczenie, kurczenie i rozciąganie. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z zasłonami (na przykład przeprowadzacie się do pierwszego własnego mieszkania), na pewno jest to opcja dla Was. Poliestrowe zasłony nadają się zarówno do salonu, jak i sypialni. Unikajcie jednak wieszania ich w kuchni. Po pierwsze, jest to materiał łatwopalny. Po drugie, silnie pochłania zapachy. A po trzecie, ogranicza cyrkulację powietrza. Jeśli macie małe dzieci lub okna w miejscu o dużym natężeniu ruchu, postawcie na zasłony w ciemniejszych kolorach, bo usunięcie plam z poliestru bywa problematyczne. 

Poliestrowe zasłony okienne

Zasłony lniane 

Lniane zasłony prezentują się czysto i świeżo. Ładnie się układają i tylko w niewielkim stopniu blokują słońce, pozwalając, by naturalne światło łagodnie wypełniało przestrzeń. Zasłony z lnu nadają się do utrzymanej w swobodnym stylu jadalni, nowoczesnego salonu lub przestronnej sypialni. Pamiętajcie jednak, że len zwykle czyści się tylko chemicznie i zasłony z tego materiały należy powiesić natychmiast po praniu, aby uniknąć pomarszczenia. 

Lniane zasłony okienne

Zasłony bawełniane 

Bawełniane zasłony są bardzo uniwersalne — dobrze się układają i są łatwe w pielęgnacji. Zapewniają przyjemny, ale wyrazisty wygląd i świetnie pasują tak do tradycyjnych, jak i nowoczesnych stylizacji. Zasłony z bawełny rzucają delikatnie przefiltrowane światło, czyniąc pokój lekkim i przewiewnym. Jeżeli chcecie zablokować światło słoneczne w jasnej sypialni lub zapewnić sobie większą prywatność w salonie, wybierzecie zasłony o gęstym splocie lub sięgnijcie po bawełniany panel z podszewką. 

Zasłony jedwabne 

Jedwabne zasłony są cięższe od swoich odpowiedników, dzięki czemu pięknie się układają i zapewniają wyjątkowo romantyczny wygląd, idealny do sypialni lub formalnych jadalni. Jedwab jest bardzo podatny na uszkodzenia pod wpływem słońca. Dlatego w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach zaleca się chronienie zasłon przez jednoczesne zaciąganie rolet lub wszycie podszewki w jaśniejszym od zasłon kolorze. Jedwabne zasłony można czyścić wyłącznie chemicznie. 

Zasłony aksamitne 

Aksamitne zasłony są grube i ciężkie, dzięki czemu zapewniają nie tylko niezwykle szykowny wygląd, ale także dobrze chronią przed zimnem i blokują dźwięki. W domach z nieszczelnymi oknami mogą pełnić wręcz funkcję dodatkowego izolatora. Zasłony z aksamitu gwarantują najwyższą prywatność, dobrze blokują światło i dobrze się układają, ale są trudne w utrzymaniu. Stanowią cudowną dekorację formalnych jadalni i urządzonych w iście królewskim stylu sypialni. Ale w mniejszych pomieszczeniach mogą tworzyć nieco zbyt przytłaczające wrażenie. 

Aksamitne zasłony okienne

Zasłony koronkowe 

Koronka jest bardzo przezroczystą tkaniną, wiec wykonane z tego materiału zasłony rozpraszają naturalne światło i czynią wnętrze przewiewnym i swobodnym. Zasłony z koronki zwykle dostępne są w naturalnych odcieniach: biel, kość słoniowa, ecru. Pozwala to łatwo wkomponować je w dowolną kolorystykę pokoju. Świetnie sprawdzają się jako romantyczne akcenty w tradycyjnie urządzonej jadalni. 

Koronkowa zasłona okienna

Zasłony termiczne 

Termiczne zasłony wykonane są z kilku warstw ciężkich materiałów, takich jak poliester czy bawełna. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie uciekającego z pomieszczenia ciepła zimą i zapobieganie nagrzewaniu się wnętrz latem. Wyróżniamy kilka rodzajów zasłon termicznych, m.in.: 

  • Balonowe (z zagłębieniem u podstawy)
  • Hobbledowe (inaczej kubełkowe).

Zasłony typu blackout 

Jak sama nazwa wskazuję, zasłony tego rodzaju powstały z myślą o kompletnym zablokowaniu światła słonecznego i całkowitym zaciemnieniu pokoju. Zasłony zaciemniające wykonane są z nieprzezroczystej tkaniny i wewnętrznej warstwy pianki. Stosuje się je niemal wyłącznie w sypialniach. 

Na czym powiesić zasłony okienne? 

Sztancowanie 

Sztancowanie to współcześnie najpowszechniejsza metoda wieszania zasłon okiennych. Wszystko sprowadza się tutaj do tego, że w materiał zasłony w równych odstępach wbite są metalowe koła (najczęściej srebrne lub czarne), które nawleka się na drążek. Wieszanie zasłon staje się dzięki temu mało czasochłonne i banalnie proste. A rozsuwanie i zsuwanie materiału przebiega gładko i płynnie. Zasłony na metalowych kołach pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim. 

Zasłony na kółkach

Żabki 

Zasłony na „żabkach” mogą kojarzyć się z latami 90, i karniszami o bardzo wątpliwej prezencji. Aktualnie nie jest to szczególnie popularny sposób wieszania zasłon. I to pomimo tego, że zarówno klamerki, jak i karnisze zdecydowanie zmieniły swoją formę i wygląd. Zamaskowana listwą szyna karnisza i zasłony na żabkach będą odpowiednie dla wnętrz w stylu tradycyjnym, przejściowym i modern classic. 

Szelki

Szelki, czyli wykonane z materiału uszy, które bardzo łatwo zapina się na drążku, zapewniają finezyjne falbany i łatwość poruszania luźno puszczoną zasłoną. Na szelkach zwykle wiesza się zasłony wykonane z lekkich materiałów (np. lniane). A dekoracja znakomicie uzupełnia wnętrza urządzone w stylu boho czy rustykalnym. 

Zasłony okienne na szelkach

Taśma marszcząca 

Taśmy systemowe – wszyte w górną część zasłony po jej niewidocznej stronie – pozwalają na tzw. udrapowanie zasłony na karniszu w stosunui 3:1 lub 2:1. Jest to aktualnie bardzo chętnie wykorzystywany sposób wieszania i układania zasłon, który szczególnie dobrze pasuje do wdzięcznych, ale eleganckich aranżacji. 

Zasłony okienne fleksy

Przeszycie tunelowe 

Naciągnięcie zasłony na drążek przez specjalne przeszycie ma dwie istotne zalety. Raz, że drążek znajduje się wewnątrz zasłony, co pozwala na całkowite jej rozciągnięcie, aż stworzy jednolitą, gładką powierzchnię. A dwa – umożliwia wykreowanie wyjątkowo gęstego marszczenia, gdy zasłona jest zsunięte. Zwróćcie uwagę, że niewłaściwie dobrany tunel, a więc najczęściej zbyt ciasny, utrudni Wam manewrowanie zasłoną. 

Mikrofleks lub fleks 

Mikrofleksy lub fleksy – czyli małe kawałki plastiku wszyte w utworzone z materiału zakładki (dwie lub trzy) – pozwalają na trwałe pofalowanie zasłon. Dzięki regulowanym haczykom, które wiesza się na różnego rodzaju kołkach, zasłona może całkowicie zasłonić lub odsłonić karnisz. Zasłony z systemem mikrofleks wyglądają najefektowniej w dużych pomieszczeniach i na dużych oknach. 

Zasłona na fleksach

Jak wieszać zasłony okienne?

Wysokość 

Zasłony okienne warto wieszać najwyżej, jak to możliwe, tak aby fałdy materiału prowadziły wzrok ku górze i optycznie nie spłaszczały pomieszczenia. Karnisz umieszczajcie w połowie lub do dwóch trzecich odległości między górną krawędzią ramy okiennej a sufitem. 

Szerokość 

Panele zasłon powinny mieść szerokość od dwóch do trzech razy większą niż szerokość okna. Tylko w ten sposób zapewnicie okazałe, równomierne pokrycie przy gustownych podwójnych lub potrójnych marszczeniach

Długość 

W klasycznych i przestronnych wnętrzach, aby uzyskać spektakularny, elegancki, odrobinę wręcz pałacowy efekt, pozwólcie zasłonom rozlewać się małą kałużą po podłodze i wybierzcie zasłony dłuższe o 10-20 centymetrów niż wysokość od karnisza do posadzki. W bardziej nowoczesnych aranżacjach i mniejszych pokojach, krawędź zasłony może kończyć się mniej więcej jeden centymetr nad podłogą.

Zasłony okienne. Czy wiesz już, jakie zawisną u Ciebie?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: