Umywalka z szafką to dobry wybór do łazienki przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Pozwala mieć wszystkie kosmetyki pod ręką i co więcej, szafka tworzy z umywalką jeden mebel, zajmując tym samym mniej miejsca w pomieszczeniu. Zobacz, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na szafkę pod umywalką!
Kiedy zrezygnować z szafki pod umywalką?
Jeśli planujesz postawienie w łazience umywalki stojącej lub wolnostojącej, szafka pod umywalką stanie się nie tylko niewskazana, ale wręcz niemożliwa do zamontowania. Umywalki wolnostojące są bowiem eleganckie, najczęściej wykonane z najlepszej jakości materiałów, a ich istotą jest wyeksponowanie oryginalnego kształtu armatury czy faktury materiału, z jakiego została wykonana.
Jeśli masz dużą łazienkę i planujesz w niej np. zabudowanie pralki, szafki, półki i schowki możesz zorganizować właśnie pod blatem roboczym, pod którym schowasz pralkę. Dzięki temu to właśnie tam umieścisz wszystkie niezbędne kosmetyki i odciążysz tym samym umywalkę z konieczności obudowania jej szafką. Oczywiście pamiętaj o ergonomii – najważniejsze kosmetyki powinny znajdować się pod ręką, dlatego jeśli szafki znajdą się zbyt daleko od umywalki, lepiej będzie powrócić do pomysłu zorganizowania szafki pod umywalką.
Jaki rodzaj szafki pod umywalkę wybrać?
Przede wszystkim zdecyduj, czy pod umywalką wolisz mieć szafki czy szuflady, a także czy chcesz, by szafka była stojąca czy podwieszana. Spośród wszystkich możliwości warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa skrajne rozwiązania, czyli:
umywalkę z szafką podwieszaną z szufladami – szuflady są wygodne w użyciu, bo całą ich zawartość widać z góry i ma się na wyciągnięcie ręki. Łatwo utrzymać czystość pod szafką wiszącą, można ją także wieszać na każdej wysokości. Stojąc przed szafką nie ma ryzyka, że uderzysz o nią palcami stóp. Pamiętaj także, że górna szuflada jest mniej pojemna od dolnej, bo zazwyczaj ma wycięcie na odpływ.
umywalkę z szafką stojącą z półkami – jest pojemniejsza od szafki podwieszanej, ale ciężko korzysta się z głębi mebla. Zazwyczaj ma standardową wysokość, więc nie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób bardzo niskich. Trudniej utrzymać pod nią czystość, a nóżki narażone są na kontakt z wodą.
Umywalka z szafką – jaką umywalkę wybrać?
Wszystko zależy od rodzaju umywalki, na jaki się zdecydujesz. Możesz wybrać na przykład:
- umywalkę nasadzaną na szafkę lub wpuszczaną w blat tak, że szafka nie wystaje poza krawędzie umywalki – zaoszczędza to miejsce wokół umywalki, ale jednocześnie nie pozostawia miejsca użytkowego na blacie. Umywalki wpuszczane w blat są bardzo łatwe w pielęgnacji, bo większość armatury schowana jest w szafce. Będzie to więc estetyczne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz,
- umywalkę nablatową, która po prostu stoi na blacie szafki. Dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń wokół blatu możesz wykorzystać i postawić na niej najczęściej używane kosmetyki. Pamiętaj jednak, że umywalki nablatowe często wykonane są z ciężkich surowców, dlatego może zdarzyć się tak, że twoja szafka wymagać będzie dodatkowego podparcia blatu. Zwróć także uwagę na to, czy cała misa umywalki jest szkliwiona – zdarza się, że tyły modeli nablatowych są nieszkliwione, bo producenci zakładają, że umywalki te będą montowane do ściany.
Jakie wymiary szafki pod umywalką?
Jeśli planujesz szafkę z szufladami, ich optymalna głębokość powinna wynosić minimum 50-60 cm. Jeśli natomiast decydujesz się na szafkę z półkami, 40 cm głębokości w zupełności wystarczy. Pamiętaj też, by szafki stojące nie sięgały do samej podłogi, tak by można było wygodnie stanąć przy nich, nie uderzając stopami we front. Możesz także wybrać model sięgający podłogi, ale z cofniętymi o 10-15 cm frontami na wysokości stóp.
Umywalka z szafką – jak dbać o mebel?
Nie jest aż tak istotne czy twoja szafka wykonana będzie z płyty wiórowej, czy MDF. Ważniejszą kwestią jest odpowiednia pielęgnacja szafki łazienkowej, tak by mebel nie odkształcił się w wyniku eksploatacji. Szafka powinna być zalakierowana, a do jej pielęgnacji nie powinno się używać proszków czy środków z wybielaczem, a także szorować jej frontów ostrymi gąbkami czy druciakami.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego