Tynk mozaikowy jest dekoracyjną odmianą tynku, którą warto wykorzystać przy pracach wykończeniowych domu. Położysz go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Przeczytaj, gdzie dokładnie i zapoznaj się z poradami, które na pewno przydadzą ci się podczas kładzenia tynku mozaikowego.
Co to jest tynk mozaikowy?
Tynk mozaikowy to rodzaj dekoracyjnego tynku, który składa się z wysokogatunkowej żywicy epoksydowej i drobnego, barwionego piasku kwarcowego.
Tynk mozaikowy nazwany jest również tynkiem kamyczkowym, żywicznym lub marmolitem. Jest on o wiele bardziej elastyczny od innych tynków dekoracyjnych, a przy tym bardzo wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych.
Gdzie stosować tynk mozaikowy?
Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, tynk mozaikowy może być stosowany wszędzie tam, gdzie ściany i inne powierzchnie (np. betonowe ogrodzenia lub cokoły rzeźb) narażone są na uszkodzenia. Co więcej, tynk mozaikowy może być kładziony zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz domu.
Wykorzystanie na zewnątrz
Tynk mozaikowy jest odporny na działanie słońca, deszczu i mrozu. Zawartość żywicy epoksydowej zapobiega osadzaniu się mchów i porostów na tynku. Przez wzgląd na swoją wysoką cenę, tynk ten wykorzystuje się przeważnie tylko na fragmentach powierzchni, a nie na całych ścianach.
Zewnętrznie kładziony jest np. na:
- cokoły,
- podmurówki,
- parkany,
- filary,
- ościeże okienne,
- wiatrołapy.
Kolory tynku mozaikowego
Tynk mozaikowy jest rodzajem tynku dekoracyjnego i występuje w bogatej palecie barw. Dzięki temu, że zawiera drobne kamyczki kwarcowe, przybiera naprawdę piękne odcienie. Dobierając go sugeruj się np. kolorem elewacji i parapetów w swoim domu. Jeśli parapety masz zrobione z ceglanych płytek, zastosuj np. kolor tynku mozaikowego z kwarcem czerwonym i czarnym. Oprócz czerwieni, tynk mozaikowy występuje również w odcieniach beżowych, miodowych, brązowych, szarych, grafitowych, a nawet w przełamanym odcieniu czerni i delikatnej bieli.
Wykorzystanie wewnątrz
Tynk mozaikowy z powodzeniem można stosować wewnątrz pomieszczeń, jego faktura jest gładka i nie nasiąka wodą. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym na szorowanie. Sprawdzi się zatem jako okładzina w pomieszczeniach użytkowych, np. w:
- poczekalniach,
- korytarzach,
- klatkach schodowych.
Przez wzgląd na dosyć wysoką cenę, tynk nie musi być kładziony na całej powierzchni ściany, wystarczy, że położysz go na ścianie w formie lamperii.
Wydajność i cena tynku mozaikowego
Przed zakupem tynku mozaikowego policz dokładnie, ile m² masz do otynkowania, żeby nie było potrzeby dokupywania tynku w trakcie pracy. W tym przypadku lepiej kupić więcej produktu, gdyż tynk mozaikowy musi być kładziony metodą mokre na mokre. Gdy warstwa wyschnie w trakcie pracy, będzie znacznie trudniej uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię całości.
O czym należy pamiętać przy kładzeniu tynku mozaikowego?
Jeśli masz wprawę w kładzeniu tynków, to położenie tynku mozaikowego nie powinno przysporzyć ci większych trudności. Pamiętaj jednak, że przy pracy z tym tynkiem liczy się wprawna ręka – do położenia równomiernej warstwy, a także dobre tempo pracy – aby nie dopuścić do zaschnięcia materiału, na którym pracujesz. Planując pracę, pamiętaj o tym, że:
- tynkowane podłoże musi być jednorodne, bez ubytków i spękań;
- jeśli zastosujesz beton, tynk cementowy lub cementowo-wapienny jako warstwę bazową, musisz odczekać minimum 4 tygodnie zanim położysz na to tynk mozaikowy;
- ściana pod tynk mozaikowy powinna być zagruntowana (grunt schnie min. 24 godziny);
- temperatura otoczenia przy tynkowaniu musi wynosić od 10°C do 25°C;
- masę w wiaderku trzeba dokładnie przemieszać wolnoobrotowym mieszadłem koszykowym;
- tynk nakłada się pacą stalową – warstwa powinna mieć grubość kruszywa kwarcowego zawartego w masie;
- tynk szybko wysycha. Pilnuj tego, aby kolejne warstwy nakładać zgodnie z zasadą mokre na mokre;
- wygładzenie tynku powinno odbywać się w jednym kierunku;
- tynk musi całkowicie wyschnąć, by uzyskać właściwy kolor.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego