Wszystko o grillach ogrodowych i nie tylko, czyli jak wybrać grilla?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Otwieramy sezon grillowy i robimy przegląd grilli! Sprawdzamy co można kupić i podpowiadamy, jaki grill wybrać żeby najlepiej spełniał swoje zadanie!

Pogoda nareszcie dopisuje i można na dobre rozpocząć sezon grillowy! Z tej okazji warto się zastanowić, jaki rodzaj grilla będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Dla jednych najlepsze będą małe, przenośne grille węglowe, dla innych jednorazowe tacki, a jeszcze inni najwięcej skorzystają na postawieniu dużego grilla gazowego lub zakupie grilla elektrycznego. Podpowiadamy na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepszego grilla!

Zacznijmy od podstaw: grill stacjonarny w ogrodzie

Podstawowym kryterium wyboru z pomiędzy wszystkich dostępnych opcji, jest określenie tego, gdzie będziemy grillować. Jeśli dysponujemy własnym ogrodem, odpowiedź jest bardzo prosta – najlepiej zainwestować w postawienie murowanego grilla w strefie rekreacyjnej (np. w pobliżu tarasu). Dzięki niemu oszczędzimy czas potrzebny na rozkładanie grilla za każdym razem gdy przyjdzie piękna pogoda, a dodatkowo odpowiednio dobrany rodzaj konstrukcji może działać też jako wędzarnia. Jeśli jednak nie chcemy budować stałej konstrukcji, a także mamy w planach imprezy z grillem na wiele osób, opcją stacjonarną jest też grill gazowy. Te urządzenia są w stanie grillować jednocześnie jedzenie nawet na kilkanaście osób! Ich zaletą jest też to, że szybko się rozgrzewają i łatwo utrzymują stała temperaturę. Jeśli mamy miejsce w garażu, gdzie grill może zimować oraz podłączenie do gazu w domu, taka opcja jest bardzo wygodna.
 

 

Nie masz ogrodu? Wybierz grill walizkowy lub składany

Innymi kryteriami należy się kierować, jeśli zamierzamy grillować na biwaku, wyjeżdżając w plener za miasto lub na działce rekreacyjnej (np. na ogródkach działkowych). W takim wypadku lepiej jest wybrać grill przenośny. Nie bez znaczenia będzie też częstotliwość, z jaką chcemy grillować oraz to, jakim dysponujemy transportem. Na działce – o ile mamy altankę lub inny schowek – możemy postawić dużego, składanego, tzw. grilla walizkowego. Nie wymaga on dużo czasu i jest dość duży, żeby zaspokoić potrzeby rodzinnego popołudnia. Taki grill walizkowy sprawdzi się też jeśli mamy samochód i planujemy często wyjeżdżać na grilla – jest on stosunkowo duży i ciężki, ale za to jego trwałość jest relatywnie duża. Chcąc grillować tylko od czasu do czasu, możemy wybrać mały, składany grill – tych w sklepach mamy najwięcej. Ich rozkładanie to zwykle tylko kwestia przykręcenia nóżek oraz założenia osłony od wiatru i rusztu. Wadą takiego grilla jest jednak jego trwałość – szanse na to, że przeżyje on więcej niż jeden sezon są właściwie zerowe, ale za to cena jest kusząco niska.
 

 

Bardzo mobilny i bardzo lekki – grill jednorazowy

Nawet podróżujący pieszo lub rowerami mogą zabrać ze sobą grilla! Specjalnie dla takich osób, które nie chcą lub nie mogą nosić ze sobą całej konstrukcji i zapasu węgla, stworzono jednorazowe tacki do grillowania. To nieduże (mniej więcej rozmiaru A4) aluminiowe tacki wypełnione brykietem z podpałką i przykryte rusztem. Są wyjątkowo lekkie i poręczne, nie wymagają żadnego przygotowania, kosztują zaledwie kilka złotych, a po użyciu wystarczy je po prostu wyrzucić (oczywiście wygaszając żar i czekając aż grill ostygnie – bezpieczeństwo przede wszystkim!). Taki jednorazowy grill wystarczy na usmażenie kilku kiełbasek czy szaszłyków, ale warto pamiętać, że z większymi kawałkami mięsa może mieć już trudności.
 

 

Czy można grillować na balkonie? Grill elektryczny

Osobną kategorią są osoby, które chcą grillować w domu lub na balkonie bloku. Ze względu na specyficzne warunki, żaden z wymienionych wcześniej rodzajów grilla się nie sprawdzi. Dlatego specjalnie z myślą o takich osobach wymyślono grille elektryczne! Nie wytwarzają one dymu, więc z powodzeniem można stosować je nawet w zamkniętych pomieszczeniach, a także na balkonach. Warto jednak przed rozłożeniem się z grillem na balkonie sprawdzić czy lokalny regulamin wspólnoty mieszkaniowej nie zabrania grillowania. Teoretycznie prawo traktuje balkon jako integralną część mieszkania, na której możemy robić co nam się podoba, jednak zarządca budynku ma możliwość wprowadzenia własnych ograniczeń, do których mamy obowiązek się zastosować.
 

 

Materiał wykonania – grill stalowy a żeliwny

Kiedy już wybraliśmy rodzaj grilla, warto zwrócić wagę też na materiał jego wykonania. W przypadku grilli przenośnych mamy zawsze do czynienia z konstrukcją metalową. Ale w zależności od typu grilla, może ona być stalowa lub żeliwna. Zwykle składane grille wykonane są ze stali, dzięki czemu są lekkie i poręczne, ale ich trwałość może nie być imponująca (im cieńsza stal, tym mniejsza trwałość). Jednak wśród większych grilli, których składanie polega na rozkręcaniu konstrukcji, mamy też grille żeliwne. Najczęściej żeliwne są grille kuliste, które z powodzeniem sprawdzą się też jako niewielki grill stacjonarny. Mają one ciężką, dużą pokrywę, która sprawia, że łatwo jest utrzymać w nich stałą temperaturę i długo piec duże kawałki mięsa – nawet kurczaka w całości! A ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa i przy odrobinie szczęścia grill żeliwny może nam służyć nawet kilka lat.
 

 

Grill murowany – prosty betonowy i z cegieł dla wymagających

Grille murowane, które stawiamy na działkach rekreacyjnych lub w przydomowych ogrodach również mogą być różne. Najpopularniejsze są te wykonane z gotowych profili betonowych, które składa się niemal jak puzzle. Takie rozwiązanie jest relatywnie tanie i efektywne, ale według niektórych niezbyt estetyczne ze względu na surowość szarego betonu. Alternatywą jest więc faktyczne wymurowanie grilla z cegieł. Możemy sobie wtedy pozwolić na dowolne zaplanowanie kształtu konstrukcji i dopasować ją do naszych potrzeb – np. powiększając palenisko, montując dodatkowy ruszt czy drzwiczki. Z drugiej jednak strony będziemy potrzebowali fachowca do postawienia grilla, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 


 

Ceny, czyli ile kosztuje dobry grill

A skoro już o kosztach mowa, to ile powinien kosztować dobry grill? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od potrzeb. Bardzo częstym błędem jest jednak wybieranie najtańszej możliwej opcji pod wpływem chwili. Kupowanie co parę miesięcy małego grilla składanego za kilkanaście złotych w konsekwencji kosztuje nas znacznie więcej niż zainwestowanie w bardziej trwałego grilla walizkowego czy żeliwnego. A już zupełnie nie ma sensu, gdy grillujemy we własnym ogrodzie. Dlatego tak ważne jest pragmatyczne podejście do zakupu grilla i określenie zawczasu jak często zamierzamy z niego korzystać. Już przy założeniu, że od maja będziemy grillować tylko raz w miesiącu do końca sezonu (koniec września lub początek października), grill walizkowy opłaca się bardziej niż najprostszy składany, który tak często kusi choćby na stacjach benzynowych.

Podsumowanie, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o grillach

Rodzaj grillaMateriał wykonaniaWielkośćTrwałośćMobilnośćGdzie?Cena
elektrycznymetal i plastikśredniwysoka (gwarancja producenta zwykle 2-5 lat)OgraniczonaDom, balkon*, tam gdzie jest dostęp do prąduOd 150 zł
składanystalmałyniska (3-4 użycia)TakBalkon*, ogród, plenerOd 15 zł
walizkowystalśredniśrednia (kilkadziesiąt użyć)TakBalkon*, ogród, plenerOd 60 do 600 zł
kulistyżeliwośredniwysoka (kilka lat)Ograniczona (ciężki i nieporęczny)Balkon*, ogród, plenerOd 150 do 900 zł
jednorazowyaluminiummałyjednorazowyTakBalkon*, ogród, plener6-10 zł
betonowyprofile betonowedużybardzo wysoka (wiele lat – wymieniamy tylko ruszt)NieOgródOd 400 zł
murowanycegładuży/bardzo dużyNieOgródOd 2000 zł
gazowymetale mieszanebardzo dużybardzo wysoka (gwarancja producenta nawet do 25 lat)Nie (ma kółka, ale nie da się go spakować np. do auta)OgródOd 500 zł do kilku tysięcy

*O ile regulamin zarządcy budynku nie przewiduje zakazu grillowania.

Jakie wy macie doświadczenia z kupowaniem grilla? Dajcie nam znać w komentarzach, jakie rozwiązania sprawdziły się u was!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: