Styl industrialny przybył do nas znad oceanu i rozgościł się we wnętrzach. Nic w tym dziwnego, oferuje on wiele przestrzeni, opartej na minimalizmie. Tym samym buduje on niepowtarzalny klimat. Najwięcej dylematów w stylu industrialnym budzą dodatki. Jak zatem dobierać meble w stylu industrialnym, by podkreślały loftowość wnętrza, bez zbędnego zbytku?
Publikacja partnerska
Prostota w aranżacji, czyli podstawy aranżowania w stylu industrialnym
Jedną z największych zalet stylu industrialnego jest prostota formy, skupianie się na detalach, które nawiązują do starych fabryk. Jednym z najważniejszych założeń stylu industrialnego jest wprowadzanie, jak najmniejszej liczby podziałów – ściany nie powinny oddzielać strefy dziennej od np. kuchennej.
Dodatkowo, wzorem okien w fabrykach, w aranżacji powinien być zapewniony stały dostęp do światła dziennego. Nie zaleca się zatem używania grubych, tradycyjnych firan. Aby osłonić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, można sięgnąć po lekkie, ażurowe rolety. A gdy słońce już zajdzie, przydadzą się odpowiednio dobrane lampy – najlepiej, by były one wykonane z metalu lub aluminium. Ich osadzenie również musi być dokładnie przemyślane, warto dołożyć wszelkich starań, by lampy dodatkowo powiększyły optycznie dostępną przestrzeń.
Czasami wystarczy wprowadzenie kilku elementów, by móc stworzyć w domu specyficzny klimat. Styl industrialny najlepiej sprawdzi się w kuchni lub salonie. Dedykowane mu kolory to zdecydowanie wszelkiego rodzaju szarości. Dzieje się tak nie bez powodu – loftowe wnętrza są pełne metalowych gadżetów. Chcąc poczuć klimat dawnych lat, warto zdecydować się na udekorowania salonu industrialnymi zegarami. Zegar wiszący z półką i haczykami Mauro Ferretti Caldron swoim wyglądem przypomina jedno z fabrycznych urządzeń z czasów, gdy nie było jeszcze automatycznych taśm produkcyjnych czy robotów. Natomiast zegar stołowy Mauro Ferrett Bilancia stylizowany jest na postarzaną czerwoną wagę – podpowiada ekspert klubu zakupowego Bonami.pl, Marta Kmošenová.
Mniej znaczy więcej, czyli meble w stylu industrialnym
Minimalistyczne formy przeważają w aranżacji w stylu industrialnym. Jest to widoczne zwłaszcza wśród doboru mebli, w których dominują masywne, geometryczne kształty. Pojawiają się one zwykle w dużych, pojemnych szafach. Natomiast reszta mebli w stylu industrialnym może być wykończona metalowymi elementami, których prosta forma optycznie otwiera pomieszczenie.
Pofabryczne dodatki, jak je dobierać?
Często do ożywienia aranżacji, wystarczy wykorzystać niewielki, wyróżniający się element. Wśród dominującej bieli i szarości, sprawdzą się dodatki w odcieniach turkusu, żółci lub czerwieni. Może być to na przykład taboret z drewna sosnowego, lustro w czarnej i ozdobnej ramie. Wybierając dodatki należy się kierować rozsądkiem i ograniczyć ich ilość do minimum. Warto, by były one intrygujące w swojej formie, może być to zatem stara maszyna do szycia, zegar z kukułką lub metalowa rzeźba. Wybrane meble w stylu industrialnym i dodatki mogą stworzyć niepowtarzalny klimat, który będzie stworzony z form użytkowych połączonych z domową przytulnością.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Bonami.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego