Ogrzewanie podłogowe elektryczne to tzw. ogrzewanie płaszczyznowe – cała powierzchnia podłogi jest powierzchnią grzewczą. Cieszy się popularnością przede wszystkim w łazienkach – dzięki niemu po kąpieli możemy stąpać bosymi stopami po przyjemnie ciepłej posadzce. Jest to jednoczenie ogrzewanie niskotemperaturowe – podłoga może osiągnąć maksymalną temperaturę około 26-34°C. Rodzajów ogrzewania podłogowego jest kilka (m.in. wodne czy powietrzne). My jednak skupimy się na ogrzewaniu elektrycznym. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
ABC elektrycznego ogrzewania podłogowego
Czym charakteryzuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe?
- Zapewnia równomierne grzanie w całym pomieszczeniu – ciepło unosi się przez podłogę ku górze i równomiernie rozchodzi się po wnętrzu.
- Nie powoduje unoszenia się kurzu, różnic temperatur w pomieszczeniu i wysuszania powietrza (m.in. dzięki temu, że jest ogrzewaniem niskotemperaturowym).
- Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego jest stosunkowo łatwy i ekonomiczny – nie wymaga kucia posadzki i dużych nakładów pieniędzy.
- Daje możliwość dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych.
- Jest niemal bezobsługowe, nie wymaga częstych konserwacji czy przeglądów instalacji. Charakteryzuje się niską awaryjnością, a wielu producentów takiego ogrzewania udziela na nie wieloletnich gwarancji.
- Ogrzewanie elektryczne, ze względu na źródło energii, uznawane jest za rozwiązanie przyjazne środowisku – znacznie bardziej niż np. węgiel.
Kiedy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej?
Między innymi w domach letniskowych i używanych sezonowo, a także w łazienkach i pomieszczeniach, które chcemy dogrzać. Poza tym to dobre rozwiązanie także dla osób, którym zależy na bezobsługowym źródle ciepła, nie mają możliwości wykonania przyłącza gazowego lub nie mogą bądź nie chcą zdecydować się na gaz płynny czy olej opałowy. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie izolacja cieplna jest na dobrym poziomie.
Kiedy lepiej rozważyć inne rodzaje ogrzewania?
Między innymi w starszym budownictwie i wszędzie tam, gdzie występują duże straty ciepła (spowodowane niewystarczającą ochroną cieplną). W kamienicach, starych blokach czy domach o słabej izolacyjności termicznej elektryczne ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczająco wydajne. Jeśli sciany się są docieplone, a okna nieszczelne, ogrzewanie podłogowe nie zapewni komfortu cieplnego, a równocześnie będzie generować koszty. W starszych budynkach ogrzewanie podłogowe może służyć jako ogrzewanie dodatkowe.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe a wybór posadzki
To, jak wydajne będzie ogrzewanie podłogowe, zależy nie tylko od izolacyjności termicznej budynku czy powierzchni grzewczej, ale też od rodzaju posadzki. Z ogrzewaniem podłogowym najlepiej współpracują:
- Płytki ceramiczne lub gresowe,
- Kamień naturalny,
- Deski warstwowe,
- Parkiet klejony do podłoża,
- Laminowane panele,
- Wykładzina dywanowa o grubości maksymalnie 15 mm (włącznie z podkładką),
- Wykładzina PVC.
Ważne! Oprócz gresu i płytek ceramicznych każda z wymienionych posadzek musi mieć atest producenta, który poświadczy, że dany materiał można położyć na kable lub maty grzewcze.
Ogrzewanie podłogowe bez kucia posadzki – kable i maty grzewcze
Jak już wspomnieliśmy, instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego nie wymaga kucia posadzki. Bezpośrednio na podłodze (pod jej wierzchnią warstwą) wykłada się specjalne kable lub maty grzewcze. Sprawdź, czym różnią się od siebie oba rozwiązania:
- Kable grzejne, inaczej przewody grzejne, układa się je w wylewce betonowej na etapie budowy lub na etapie prac wykończeniowych. W drugim przypadku montowane są najczęściej kable ultra cienkie, przystosowane do montażu pod deskami czy panelami. Jeśli kable nie są montowane w wylewce, należy przytwierdzić je do podłogi. Zawsze trzeba też stosować się do instrukcji producenta i układać kable w odpowiedniej odległości od siebie.
- Elektryczne maty do ogrzewanie podłogowego to maty wykonane z tworzywa sztucznego, w które wplecione są cienkie przewody grzejne. Montuje się je na etapie prac wykończeniowych w warstwie elastycznego kleju lub w samopoziomującej wylewce, na wylewce betonowej, bezpośrednio pod posadzką. Dostępne są też maty pokryte warstwą folii aluminiowej, która ma pełnić funkcję ochronnego ekranu przewodu grzejnego. Maty z foliami montuje się w warstwie wyrównującej pod panelami podłogowymi lub deskami warstwowymi.
Montaż mat grzejnych uchodzi za łatwiejszy niż montaż przewodów – nie trzeba przytwierdzać ich dodatkowymi materiałami do podłoża, ponieważ najczęściej siatki mają właściwości samoklejące.
Co wybrać – kable czy maty do ogrzewania podłogowego?
Maty sprawdzają się częściej jako dodatkowe źródło ciepła i sposób na podniesienie temperatury podłogi. Zwłaszcza podczas renowacji starych podłóg, gdy nie ma możliwości podniesienia poziomu podłogi, a także jako ogrzewanie tylko jednego pomieszczenia. Przewody grzejne natomiast stosuje się zwykle jako ogrzewanie podstawowe – wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła, a także w dużych pomieszczeniach.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego