Czym jest design? Poznaj krótką historię projektowania [vol.5]

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Racjonalne kuchnie inspirowane funkcjonalnymi kuchniami statków i pociągów powoli odchodzą do lamusa. W Ameryce lat 30. XX wieku w miejsce kuchni przypominającej sterylne laboratorium pojawia się kuchnia, będąca reprezentacyjnym sercem domu. Dodatkową pomoc w codziennych obowiązkach oferuje także elektryczność…

Od gospodyni do pani domu

Międzywojenna kuchnia amerykańska przestała przypominać popularną dotąd kuchnię racjonalną, funkcjonalną, działającą niczym laboratorium, w którym kobieta ubrana w biały fartuch pracuje w ciszy i skupieniu z dala od pozostałych domowników. Zamiast tego, domowe centrum dowodzenia ewoluowało w stronę kolorowego, tętniącego życiem serca domu, w którym atrakcyjna pani domu ubrana w sukienkę lub piękny fartuszek, z uśmiechem serwuje dania, podając je przez okienko wychodzące na jadalnię.
 

Grupa docelowa – amerykańskie panie domu

To właśnie amerykańskie kobiety stały się centrum zainteresowania ówczesnego wzornictwa, które zaczęło produkować z myślą o nich i dla nich. Taśmy produkcyjne opuszczały przede wszystkim urządzenia elektryczne, które reklamowano jako sposób na zaoszczędzenie czasu na domowych obowiązkach. Do urządzeń cieszących się szczególną popularnością wśród amerykańskich pań domu należały:

  • lodówki,
  • ekspresy do kawy,
  • noże elektryczne,
  • odkurzacze (najpopularniejszym modelem był opływowy Model 150 Henry’ego Dreyfussa),
  • miksery kuchenne,
  • żelazka (pierwsze zaprojektowane zostało przez Christiana Barmana w 1936 roku w Anglii i miało opcję regulacji temperatury).
Henry Dreyfuss był jednym z najważniejszych projektantów przemysłowych XX wieku. Wprowadził on do wzornictwa pojęcie antropomorfizacji, czyli ukierunkowania projektowania na człowieka. Dreyfuss mawiał, że masowo produkowane towary powinny być częścią amerykańskiej codzienności, a nie jedynie obiektami muzealnymi. Ciekawym aspektem jego pracy było to, że swym projektom nadawał aerodynamiczne kształty inspirowane środkami transportu, np. pociągami (przykładem jest żelazko zaprojektowane przez Dreyfussa w 1948 roku).

 

Projekty Henry’ego Dreyfussa

Lodówka obiektem pożądania

Rozwój elektryczności znacznie ułatwił amerykańskim gospodyniom domowym codzienne obowiązki. W domach coraz częściej zaczęły pojawiać się wspomniane urządzenia elektryczne, które przyspieszały prace domowe, a często nawet zmieniały cały proces ich wykonywania. Najbardziej zaś pożądanym urządzeniem Ameryki lat 30. stała się lodówka.
 

Lodówka Coldspot – nowy, lepszy model

O ile pierwsze modele lodówek wykonywane były z drewna, o tyle późniejsze ich wersje (powstałe w latach 1923-1933) projektowano z uwzględnieniem zasad wzornictwa przemysłowego – były więc metalowe i bardziej atrakcyjne wizualnie. Najpopularniejszy ówcześnie model lodówki – Coldspot – stał się w latach 30. nie tylko urządzeniem domowym pełniącym praktyczną funkcję, ale także dowodem statusu społecznego i trendem obecnym w każdej modnej kuchni.

Najpopularniejszą amerykańską lodówką początków XX wieku był model Coldspot projektu Raymonda Loewy’ego. Model ten stał się obiektem pożądania amerykańskich pań domu po pierwsze ze względu na opływowe, nowoczesne linie, po drugie zaś przez wzgląd na zwyczaj corocznego udoskonalania lodówki przez producentów o nowe elementy, np. oświetlenie wewnątrz urządzenia.

Lampa przegubowa – innowacja XX wieku

Początki XX wieku przyniosły światu także inne wynalazki – żarówka Thomasa Edisona umożliwiła oświetlanie wnętrz w sposób bardziej kontrolowany, niż pozwalały na to lampy gazowe. Jednak tym, co szczególnie zrewolucjonizowało życie domowe, były projekty pierwszych lamp przegubowych. Pierwsza z nich – Anglepoise – skonstruowana została w 1932 roku przez George’a Cawardine’a. Lampa wyposażona została w system prętów, pozwalających na ruszanie ramieniem zakończonym kloszem z żarówką, i tym samym regulowanie strumienia światła. Anglepoise była symbolem funkcjonalności, wkrótce więc zaczęła pojawiać się nie tylko w gabinetach lekarskich czy biurach, ale także w domach.
 

Lampa Anglepoise została spersonifikowana i wykorzystana w słynnej animacji Pixar Animation.

W kolejnej części cyklu Czym jest design? Poznaj krótką historię projektowania odpowiemy na pytanie, jak zmieniło się wzornictwo po wybuchu II wojny światowej, i czy w świecie ogarniętym wojną pozostało miejsce na osobistą ekspresję bogacących się społeczeństw.

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: