Właściciele małych łazienek często już na wstępie rezygnują z wanny. Zakładając, że nie mają na nią miejsca, decydują się wyłącznie na kabinę prysznicową. A prawda jest taka, że wystarczy dobry projekt i mały kompromis, aby cieszyć się łazienką z wanną i prysznicem jednocześnie.
Bo kompromis w tym przypadku to nie rezygnowanie z jednej rzeczy na rzecz drugiej, tylko sprytne zaaranżowanie przestrzeni tak, aby zmieściły się obie. Rozwiązaniem jest wzbogacenie wanny o funkcję prysznica. Może wydawać się proste, ale czy wiesz, że masz do wyboru aż 5 wariantów? Poznaj je wszystkie!
Opcja nr 1 — wanna z prysznicem w wersji podstawowej
Najczęściej spotykane rozwiązanie to wanna wyposażona w baterię ze słuchawką prysznicową. To opcja pełna zalet — niedroga, z bogatym wachlarzem armatury do wyboru, łatwa w montażu i ogólnodostępna. Poza tym pasuje do każdej wanny, nawet niedużej.
Niestety, wanna ze słuchawką prysznicową nie należy do najwygodniejszych. Aby wziąć szybki prysznic, najlepiej usiąść lub klęknąć i bardzo uważać, aby nie zachlapać podłogi. Problem ten rozwiąże szklany parawan nawannowy lub zasłonka, ale to elementy, które wymagają dodatkowej pracy, wydatku i utrzymywania w czystości. Zwłaszcza zasłonki szybko tracą na estetyce i co jakiś czas należy je wymieniać.
Opcja nr 2 — wanna narożna z prysznicem na drążku
Zwykła wanna ustawiona przy ścianie, jak i wanna narożna z prysznicem mogą być wyposażone w drążek. To większy komfort użytkowania oraz więcej możliwości. To również rozwiązanie na każdą kieszeń z mnóstwem wariantów do wyboru.
Bateria wannowa z klasyczną wylewką służącą do napełniania wanny może być wyposażona w słuchawkę prysznicową i drążek. Drążek sprawia, że możemy zawiesić słuchawkę na odpowiedniej wysokości i korzystać z prysznica na stojąco. W tym wypadku warto rozważyć zakup wanny, która po stronie prysznica będzie szersza. Zapewni to więcej przestrzeni i swobody podczas korzystania z natrysku.
Zestaw prysznicowy z drążkiem można dostać także w wariantach podtynkowych, gdzie element umieszczony w ścianie obsługuje jedno wyjście wody (prysznic, jak w przypadku baterii z serii GROHE Grohtherm SmartControl) lub oba (prysznic i wylewkę wannową, jak to ma miejsce w kolekcji Eurocube).
Jednak podobnie jak w przypadku baterii i prysznica bez drążka, tu również potrzebna jest nam wanna z szybą lub zasłonką, aby kąpiel nie skończyła się zalaniem łazienki.
Opcja nr 3 — kombinacja wannowa
Mała łazienka z wanną i prysznicem potrzebuje sprytnych rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić przestrzeń. Jednym z nich jest kombinacja wannowa, pozwalająca zainstalować baterię na wannie, a nie w ścianie. Przykładem jest 3- lub 4-otworowa bateria wannowa – taka, jaką znaleźć można w linii GROHE Eurocube.
Kombinacja wannowa to z pewnością wybór oryginalny, nietypowy. Poza niestandardowym designem oferuje także możliwość montażu w dowolnym miejscu wanny — montaż ścienny jest ograniczony wcześniej przygotowaną instalacją wodną. Kombinacja wannowa może zawierać baterię z prysznicem lub z prysznicem i wylewką.
Minusem kombinacji wannowej jest niestety konieczność zabudowania wanny, co nie zawsze idzie w parze z naszym wyobrażeniem o łazience. Dobrze też zamontować dodatkowy element odwodnieniowy, który zapobiega podciekaniu wody pod wannę, a to dodatkowe koszty.
Opcja nr 4 — bateria podłogowa
Bateria stojąca z opcją prysznica to absolutnie zachwycające, niebanalne rozwiązanie. Wystarczy spojrzeć na przykład na wolnostojącą baterię wannową GROHE Grandera.
Co, poza zapierającą dech formą, oferuje taka bateria? Po pierwsze, można zamontować ją w dowolnym miejscy na podłodze. Po drugie, nadaje się tak samo do wanny wolnostojącej, jak i wanny umieszczonej przy ścianie. Łączy prysznic z wanną w zupełnie inny, wyrafinowany sposób.
Każdy medal ma dwie strony i nawet najpiękniejsze rozwiązania mają też minusy. Bateria do montażu podłogowego wymaga kucia podłogi, by doprowadzić wodę do odpowiedniego miejsca. W lepszej sytuacji są tu osoby, które dopiero projektują łazienkę i mogą umieścić stosowne zmiany jeszcze przed montażem instalacji.
Decydując się na łazienkę z wanną i prysznicem w tej formie, należy też pamiętać o kosztach. Wymagany jest zakup elementu montażowego, a sama bateria również nie należy do najtańszych.
Opcja nr 5 — system prysznicowy
Wannę i prysznic w jednym można też uzyskać, montując system prysznicowy z baterią wannową. W ofercie GROHE warto przyjrzeć się bliżej m.in. modelom Rainshower SmartActive 310 i Euphoria SmartControl System 260 Mono.
To opcja najbardziej wszechstronna i komfortowa, pozwala korzystać z kąpieli na wiele sposobów. Poza standardowym połączeniem wylewki wannowej i prysznicowej, system umożliwia też zaaranżowanie wanny z deszczownicą.
Musimy wspomnieć też o wyzwaniach, jakie wiążą się z montażem systemy prysznicowego. System zajmuje sporo przestrzeni, co wiąże się z ryzykiem powodzi w łazience po każdym prysznicu — potrzebna jest więc wanna z szybą albo zasłonką. Trzeba spojrzeć także na koszty, bo są wyższe niż w przypadku większości prostszych rozwiązań.
Czy przekonaliśmy Cię, że nie warto rezygnować z wanny nawet w małej łazience? Czujemy, że tak! Wygodna łazienka z wanną i prysznicem jest możliwa, w dodatku na wiele sposobów. Dostępne rozwiązania sprawiają, że każdy znajdzie coś, co pasuje do jego potrzeb, metrażu i budżetu. Wystarczy się rozejrzeć!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego