Ciemna łazienka jest stylowa, elegancka, gustowna, nastrojowa i nieco dramatyczna. Potrafi wywierać oszałamiające wrażenie. Ale bywa także zbyt ciężka, duszna i przytłaczająca. Zobaczcie, jak urządzić czarną, szarą czy granatową łazienkę, by z ciemnej palety kolorystycznej wydobyć tylko to, co najlepsze.
Jak urządzić ciemną łazienkę?
1. Połącz ze sobą dwa ciemne odcienie
Ciemna łazienka nie musi być monochromatyczna. Wspaniałe efekty przynosi połączenie ze sobą dwóch kolorów o tej samej głębi. Możemy zestawić ze sobą na przykład grafitową szarość i zieleń malachitową, butelkową, oliwkową albo khaki. Ciemna zieleń wspaniale sprawdzi się także w duecie z brązem w odcieniu drewna wiśniowego, mahoniu czy orzecha. Innym niezwykle interesującym połączeniem jest dwugłos czerni lub ciemnej szarości i koloru bakłażanowego lub śliwkowego. Pamiętajmy tylko, aby zachować równowagę między obydwoma kolorami, tak aby wzajemnie one ze sobą współpracowały.
2. Dodaj metalicznego blasku
Aby rozświetlić ciemną łazienkę, postaw na armaturę i dodatki w kolorze złota lub mosiądzu. Mosiądz i złoto to najlepsze opcje dla ciemnej łazienki, ponieważ (w przeciwieństwie np. do chromu) dodają ciepła, co zwykle jest pożądane w tego typu aranżacji.
3. Wprowadź trochę teatralnych efektów
Ciemne łazienki stanowią przestrzeń, w której warto nieco zaryzykować i poeksperymentować z nieoczywistymi rozwiązaniami. Dobrze sprawdzą się tutaj lustra w ozdobnych ramach, przypominających oprawy dzieł sztuki z najwspanialszych muzeów. Lub lustra z efektownym podświetleniem od spodu. A także meble łazienkowe w stylu vintage, często wyjęte z pierwotnego kontekstu i występujące w zupełnie nowej dla siebie roli. Szukajmy detali i dodatków: klamek, uchwytów czy kinkietów, które przydadzą łazience klimatu niczym z najpiękniejszych barokowych obrazów
4. Baw się wzorami płytek
Jak sprawić, żeby ciemna łazienka nie była nudna? Co zrobić, aby pomieszczenie nie przypominało mrocznej jaskini? Najprostszy sposób: wybierzmy odważne płytki ścienne. Doskonale w ciemnej łazience wyglądają płytki ułożone w tzw. jodełkę lub literę „V”. Nie gorzej wieekofrmoatowe płytki z efektem marmuru lub lastryko. Nie obawiajmy się różnego rodzaju żłobień i ryflowań – sprawią one, że ciemna łazienka nabierze przestrzennej głębi i niepowtarzalnego charakteru.
5. Dorzuć więcej światła
Ciemna łazienka może potrzebować więcej źródeł światła niż ta urządzona w standardowych kolorach. W projekcie warto uwzględnić aż trzy warstwy oświetleniowe: światło ogólne (sufitowe), zadaniowe (oświetlenie lustra) i akcentujące. Ciekawym i lubianym przez projektantów zabiegiem dekoracyjnym w ciemnej łazience jest doświetlenie półek przy pomocy taśmy LED. Tworzy to efekt, jakby unoszenia się w powietrzu, a cała aranżacja nabiera w ten sposób wdzięku i lekkości.
Myślisz, że ciemna paleta kolorów sprawdzi się tylko w dużych łazienkach? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej ekspertów poleca sięganie po ciemne kolory także wówczas, gdy do dyspozycji mamy bardzo mało miejsca. Dlaczego, dowiesz się z tego artykułu.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego