Czy w kwestii porządku w mieszkaniu działa zasada „małe mieszkanie – mały kłopot, duże mieszkanie – duży kłopot”? Niekoniecznie. Mimo iż może wydawać się, że to w dużym mieszkaniu trudno utrzymać porządek i trudniej je sprzątać, to w praktyce małe mieszkania, jedno i dwupokojowe, są najczęściej większym wyzwaniem. Dlaczego? Mamy do dyspozycji mniejszą powierzchnię, a często do zagospodarowania tyle samo rzeczy, ile mielibyśmy w dużym mieszkaniu czy domu. Jak zatem utrzymać porządek w M1 lub M2? Sprawdźmy.

Porządek w małym mieszkaniu, najważniejsza zasada – mniej znaczy więcej
Brzmi banalnie? A jednak! Pierwszą zasadą utrzymania porządku w mieszkaniu jest unikanie nadmiaru. Prawdopodobnie, jeśli dokonasz rewizji swoich rzeczy (i nie mamy na myśli tylko ubrań), może okazać się, że znaczna ich część jest Ci już niepotrzebna. Zrób porządny przegląd swoich dóbr – ubrań, książek, akcesoriów, kosmetyków, nawet zastawy stołowej, szklanek i sztućców. Pozbądź się wszelkich „przydasi”, których od dawna już nie używasz. Oddaj komuś ubrania, które od dawna nie widziały światła dziennego. Sprawdź daty ważności leków i kosmetyków. Na pewno znajdziesz coś, co jest już Ci niepotrzebne, a tylko zabiera miejsce.
Mniej rzeczy, to: mniej sprzątania, więcej wolnej przestrzeni, mniej rzeczy do porządkowania, łatwiejsze i szybsze wybory (zwłaszcza ubraniowe), oszczędność czasu i pieniędzy.
Jedną z najważniejszych zasad utrzymania porządku w mieszkaniu, jest odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Aby jednak było to skuteczne, każdy przedmiot musi mieć wyznaczone miejsce. Podkreślamy – każdy. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli każda rzecz będzie miała swój adres, a Ty będziesz odkładać rzeczy od razu na miejsce, problem porozrzucanych przedmiotów znacznie się zmniejszy. Zaoszczędzisz czas nie tylko na sprzątaniu, ale też na szukaniu tego, czego w danej chwili potrzebujesz.
Przechowywanie małych i większych przedmiotów
Jak utrzymać porządek w mieszkaniu? Przede wszystkim trzeba dobrze zorganizować miejsce do przechowania. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, postaw na dużą szafę, np. do zabudowy. Może być zlokalizowana w przedpokoju, w salonie lub w sypialni (jeśli masz taką możliwość). W dużej szafie ukryjesz bardzo dużo – ubrania, akcesoria, sprzęt, a nawet… toaletkę czy domowe biuro! Po skończonej pracy wystarczy zasunąć drzwi i gotowe – nie musisz codziennie układać rzeczy potrzebnych do pracy, a jednocześnie możesz cieszyć się porządkiem w mieszkaniu.
Bardzo dobrze sprawdzi się też zabudowa pod sam sufit – dzięki niej wykorzystasz także przestrzeń, która zwykle nie jest wykorzystywana. W górnych częściach takiej zabudowy możesz przechowywać np. odzież sezonową czy przedmioty, z których korzystasz rzadko.
Do przechowywania w szafie przydadzą Ci się dodatkowe akcesoria, które ułatwiają utrzymanie porządku, np.: dodatkowe szuflady i kosze, stojaki na buty, wieszaki na krawaty czy torebki, organizery na bieliznę i biżuterię czy dodatkowe haczyki i drążki.

Niemal niezbędne do przechowywania w małych mieszkaniach (choć nie tylko) są pudła i kosze. Ich ogromną zaletą jest mnogość zarówno rozmiarów, jak i wzorów czy materiałów, z których są wykonane. Mogą być praktycznymi skrytkami na dziecięce zabawki, narzędzia, kosmetyki, kable, elektronikę i różnego rodzaju akcesoria, a także sezonową odzież. Pudła i kosze możesz dopasować do wystroju wnętrza i ustawić np. na szafie, we wnęce, obok kanapy czy pod łóżkiem.
Optymalnie wykorzystana przestrzeń
Przyjrzyj się uważnie swojemu mieszkaniu. Zwróć uwagę na każdą wnękę, miejsce pod skosami czy przestrzeń pod sufitem. We wnęce możesz powiesić półki, zamontować szafki lub szafę. Przestrzeń pod skosami możesz zabudować meblami na wymiar. Jeśli Twoje mieszkanie jest wysokie, rozważ montaż antresoli lub postaw na piętrowe łóżko.

Te zasady dotyczą nie tylko salonów, sypialni czy przedpokojów. Jeśli w Twojej łazience lub kuchni znajduje się wnęka, również ją wykorzystaj. Możesz ukryć w niej np. pralkę i kosz na pranie, które zasłonisz przesuwanymi drzwiami.
Jak podzielić przestrzeń?
Jeśli w jednym pokoju śpisz, pracujesz, odpoczywasz i jesz (a do tego suszysz pranie i spędzasz czas z rodziną), mogą przydać Ci się parawany czy mobilne ścianki działowe. Dzięki nim łatwo i szybko oddzielisz np. część „biurową” od wypoczynkowej lub gospodarczą od tej, w której przyjmujesz gości. Parawany pomagają utrzymać wizualny ład w mieszkaniu.

Pamiętaj, że zdecydowanie łatwiej utrzymać ład w mieszkaniu, w którym nie ma zbyt dużo ozdób, bibelotów oraz nadmiaru niepotrzebnych rzeczy. Ogranicz ilość dekoracji i postaw na subtelne ozdoby. Unikaj zbyt dużej ilości „zbieraczy kurzu”, a sprzęty, akcesoria, zabawki i ubrania staraj się ukrywać w szafach, kartonach, koszach i za parawanami.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego