Jaką baterię wybrać do łazienki? Część 1.

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Przemek Kalinowski

Przemek Kalinowski Architekt Wnętrz

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Nie wiesz jaką dobrać baterię do umywalki? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz co wpływa na wybór baterii.

Jednouchwytową montowaną na umywalce, wysoką stojącą na blacie, a może ścienną podtynkową? Z szerokim uchwytem, z mieszaczem typu joystick czy klasyczną z dwoma pokrętłami? Jak długą ma mieć wylewkę, jak wysoko ma być sitko nad rantem umywalki? Co zatem wybrać przy takim urodzaju możliwości? Jedyna sensowna odpowiedź, jaka przychodzi mi do głowy brzmi – to zależy. W niniejszym artykule postaram się tę błyskotliwą myśl rozwinąć.

Jak wybrać baterię do umywalki?

Współczesna łazienka to miejsce porannej toalety, mycia zębów, robienia makijażu, golenia, brania szybkiego prysznica, długiego wylegiwania się w wannie z pianą albo solą do kąpieli, z ciekawą książką w ręku lub relaksującą muzyką w tle. To przestrzeń do beztroskiej zabawy dzieci w wodzie z pływającymi łódeczkami, stateczkami, gumowymi kaczusz … Dobra, wystarczy. Przecież to jest zwykłe lanie wody.

Zrobiłem to specjalnie. W ten sposób (mam nadzieję, że zabawny i zarazem obawę, że niezbyt) przeszedłem do najważniejszej kwestii.

Bateria umywalkowa ma przede wszystkim porządnie lać wodę. Tak, żeby się nie chlapało, żeby można było wygodnie umyć pod nią dłonie, napełnić kubek, zmoczyć twarz bez pryskania na podłogę. Ma tej wody nie zużywać zbyt dużo. I wraz z upływem lat ma się to nie zmieniać. Czyli innymi słowy ma być funkcjonalna i niezawodna. Oczywiście wygląd też ma znaczenie, ale nawet najdroższa, powalająca wyglądem bateria nie sprawdzi się, jeśli korzystanie z niej nie będzie łatwe i przyjemne.
Pora na konkrety.

Jak dobrać baterię do zwykłej umywalki?

Baterię dobieramy do typu umywalki. Najpopularniejszą opcją jest umywalka z półką i otworem na baterię jednouchwytową bateria jednouchwytową. Taka bateria jest wyposażona jest w tzw. mieszacz (głowicę) z uchwytem, za pomocą którego uruchamia się strumień wody, reguluje jego siłę i temperaturę płynącej wody. Taka armatura montowana w otworze w umywalce (lub blacie) nazywana jest „jednootworową”. Często pojawia się też określenie bateria sztorcowe, bo stoi na sztorc.

Zalety tej opcji to:

  • Łatwość montażu
    Wszystkie prace wykona jeden fachowiec. Położy płytki na ścianie, zawiesi umywalkę, podłączy baterię.
    Każdy przyzwoity wykonawca bez problemu sobie z tym poradzi.
  • Niskie koszty
    Łatwy montaż to stosunkowo niski koszt robocizny
    Ładną i dużą umywalkę wiszącą można kupić już za kilkaset złotych. Ceny dobrej jakości baterii umywalkowych montowanych na umywalce zaczynają się już od około 300zł.
  • Duży wybór
    Każdy producent oferuje najwięcej baterii właśnie do montażu na umywalce, często w kilku wersjach i rozmiarach w każdej z serii.

Na co zwrócić uwagę przy doborze baterii do umywalki na półce:

Sprawdź wymiary baterii i umywalki. Nie dokonuj wyboru na podstawie zdjęcia.

Zweryfikuj długość wylewki, czyli odległość od osi baterii do perlatora (sitka, z którego leci woda). Sprawdź wysokość od podstawy do perlatora, czyli miejsce na ręce. Trudno określić, jakie wymiary będą optymalne bez wybranej umywalki. Ale można założyć, że bateria z wylewką długości od 10 do 15cm i wysokości do sitka 10cm będzie wystarczająco wygodna i sprawdzi się w większości umywalek. Wybierając konkretny model warto odmierzyć sobie miarką te dwie wielkości i wyobrazić sobie, czy nam to odpowiada.
Bardzo ważne, by strumień wody nie sięgał dalej niż połowa niecki umywalki.

  • Przy krótszych wylewkach dobrze jest sprawdzić, jak daleko otwór na baterię odsunięty jest od krawędzi niecki. Za krótka wylewka to częsty problem, przez co woda leci zbyt blisko krawędzi i trudno jest np. wygodnie umyć ręce.
  • Warto tez zwrócić uwagę na kąt nachylenia perlatora, by oszacować zasięg strumienia wody. Im większy kąt nachylenia sitka, tym trudniej przewidzieć, czy woda nie będzie wychlapywać się z umywalki.
  • Perlator z regulowanym kątem nachylenia jest świetnym rozwiązaniem. Umożliwia to dopasowanie kąta padania strumienia do konkretnej umywalki. Tylko niektóre baterie są wyposażone w taki regulowany perlator. Warto jednak ich poszukać.

Pamiętaj o tym, co jest pod umywalką.

Baterie jednouchwytowe sztorcowe wyposażone są w dwa wężyki, które podłącza się do zaworków montowanych na ścianie. Dlatego oprócz baterii musimy kupić 2 zaworki – jeden do zimnej i drugi do gorącej wody. Należy pamiętać, że szafka podumywalkowa wymaga sprawdzenia, czy zaworki wraz z wężykami i syfonem nie będą kolidować z jej elementami.

Zastanów się nad kształtem baterii.

Modele montowane w otworze umywalki mają mieszacz zazwyczaj na górze. To bardzo wygodne, zarówno dla prawo- jak i leworęcznych. Ma jednak pewną wadę. Wyłączając wodę po umyciu rąk, pozostawisz na wylewce i uchwycie krople, które po wyschnięciu zamienią się w wapienny osad.
Jeśli nie masz w zwyczaju wycierać baterii po każdym użyciu lub zwyczajnie będzie Ci to przeszkadzać, wybierz model o miękkich kształtach, na przykład z wylewką w kształcie rurki i uchwytem w formie cienkiego patyczka.

Jeżeli zależy Ci na prostych, kanciastych kształtach, ale nie chcesz ciągle „latać ze szmatką”, wybierz baterię z uchwytem z boku. Niestety takich modeli jest dużo mniej i jest to wersja dla praworęcznych. Wiele takich modeli ma wylewkę umieszczoną dużo wyżej. To pozwala umyć włosy nad umywalką. Ułatwia nalanie wody np. do wysokiego wazonu. Uwaga – to nie są modele do misek umywalkowych stawianych na blacie.

Tradycyjny mieszacz z uchwytem, czy głowica typu joystick?

Bateria jednouchwytowa to bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli chcesz mieć możliwość sterowania wodą jednym ruchem ręki, ale szukasz czegoś bardziej wyszukanego stylistycznie, rozważ armaturę z głowicą typu joystick. Delikatny „patyczek” zgrabnie wystający z korpusu baterii wygląda świetnie. Jednakże ma on inny zakres ruchu niż uchwyt typowego mieszacza. Wymaga większej uwagi, precyzji i delikatności. Niektórzy twierdzą, że takie gesty są zarezerwowane dla popijania espresso w porcelanowej filiżance. Nie każdemu będzie to odpowiadać przy tak prozaicznej czynności, jak korzystanie z umywalki. Ważna rzecz – decydując się na baterię z joystickiem wybieraj tylko produkty renomowanych marek. To rozwiązanie bardziej delikatne i wymaga najwyższej jakości.

Bateria z korkiem czy bez korka?

Bateria z danej serii i o konkretnym rozmiarze występuje zazwyczaj w wersji z zestawem odpływowym (jest to korek do umywalki i cięgło łączące korek z baterią lub dołączony do zestawu korek klik-klak) i w wersji bez niego.

Kiedy bateria z korkiem?

Baterie z zestawem odpływowym stosuj z typowymi umywalkami z przelewem (w razie, gdy przy zamkniętym korku woda nie zostanie wyłączona, nadmiar ucieknie do syfonu właśnie przez przelew, nie zalewając łazienki).

Kiedy bateria bez korka?

Wersję bez zestawu odpływowego wybierz, gdy umywalka ma swój dedykowany korek np. z ceramiczną pokrywą. Lub gdy jest to nietypowy model, np. z odpływem umieszczonym niesymetrycznie, daleko od baterii. Zestaw odpływowy z cięgłem może wtedy nie „sięgnąć” i nie da się go zamontować. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy wybrałeś umywalkę, która występuje tylko bez przelewu, a masz dzieci o trudnych do okiełznania pomysłach. W takim przypadku sprawdzi się korek niezamykany. Zabezpieczysz się w ten sposób przed powodzią.

Kolejne rodzaje umywalek i baterii znajdziesz w drugiej części artykułu. Część trzecia już niedługo na Domolubnych 🙂


Przemek Kalinowski

Autorem tekstu jest Przemek Kalinowski – architekt z wykształcenia, projektant wnętrz z doświadczenia, szkoleniowiec z zamiłowania. Na co dzień rozwija swoją firmę Warsztat Wnętrz, w której wciąż opracowuje nowe warsztaty dla branży wnętrzarskiej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-06-24 20:59:09
magda
super artykuł, Pan Przemek mistrz świata