Jak wykorzystać iluzje optyczne w swoim domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Iluzje optyczne w domu zazwyczaj wykorzystujemy po to, aby wizualnie powiększyć przestrzeń. Sprawdź nasze sposoby na zastosowanie iluzji optycznych, które pomogą ci wizualnie zwiększyć kuchnię i inne pomieszczenia.

Iluzje optyczne wykorzystasz w swoim domu

Iluzje optyczne z powodzeniem możesz wykorzystać w domu. Dzięki prostym trikom sprawisz, że małe pomieszczenia będą wyglądały na większe i przestronniejsze. Najczęściej wykorzystywanym sposobem na wprowadzenie iluzji optycznych w pomieszczeniach jest zastosowanie odpowiednich kolorów, luster lub ujednolicenie powierzchni. Ciekawe iluzje optyczne możesz również uzyskać poprzez użycie fototapet lub podłóg 3D.
 

 

Lustro – optyczne powiększenie przestrzeni

Iluzje optyczne w domu służą temu, aby wizualnie powiększyć przestrzeń. Zastosowanie lustra jako materiału wykończeniowego całej ściany sprawi, że pomieszczenie zatraci jedną ze ścian i zyska zwielokrotnioną przestrzeń, która odbije się w lustrze.
 

Jeśli nie chcesz obudowywać taflą lustrzaną całej ściany, a masz np. ciemny i wąski korytarz, wystarczy, że zawiesisz na przeciwległych ścianach prostokątne lustra i dobrze je oświetlisz. Tafle stworzą iluzję optyczną również przez zwielokrotnione odbicie pomieszczenia.

Jeśli masz małe dzieci i obawiasz się, że ściana z luster będzie wymagała codziennego mycia, zdecyduj się na taflę w kształcie okna! Zawiesisz je wyżej nad ziemią, wykreujesz wspaniałą iluzję optyczną, a przy tym unikniesz uciążliwego mycia. Ponadto nadasz ścianie ciekawe wykończenie. Pamiętaj, że iluzje optyczne łatwo zaadaptujesz do swoich potrzeb.
 

 

Co zrobić, żeby kuchnia stała się większa?

Optyczne powiększanie małych przestrzeni – w tym przypadku kuchni – zasadza się na kilku prostych, przemyślanych trikach, m.in. na stosowaniu jasnych barw, ujednolicaniu faktur i wprowadzaniu minimalizmu dekoracyjnego. Jeśli konsekwentnie zastosujesz iluzje optyczne, wykreujesz w domu dodatkową przestrzeń!
 

Po pierwsze – jasne kolory

Kuchnia w jasnych kolorach sprawi wrażenie większej niż ta sama kuchnia wykończona w czerniach lub brązach. Zadbaj o to, aby jasne były nie tylko ściany, ale również fronty szafek, a także blaty i podłoga. Wszystko to stworzy jasną, świetlistą przestrzeń bez wyraźnych poziomych linii.

Poprzeczne linie dzielą pomieszczenie i sprawiają, że będzie wydawać się jeszcze mniejsze.

Po drugie – faktury odbijające światło

Jasne a dodatkowo gładkie powierzchnie, które odbijają światło to twój sprzymierzeniec w optycznym powiększeniu kuchni. Jednolite powierzchnie bez wyraźnych faktur, proste fronty bez zdobień wprowadzają kompozycyjną harmonię. Co więcej, wykończenie frontów w połysku pięknie odbije światło wpadające do kuchni.
 

 

Więcej o białej kuchni i jej aranżacjach przeczytasz w naszym artykule.

Po trzecie – szczegóły wykończenia

Pozornie mało istotne drobiazgi znacząco wpływają na to, czy przestrzeń wyda się powiększona czy wręcz odwrotnie. O jakie jeszcze iluzje optyczne warto pokusić się w małych pomieszczeniach?

  • Duże płytki na ścianie sprawią, że mała kuchnia wyda się większa.
  • Nie zagracaj przestrzeni na blatach i stole w kuchni. Wszystko, co możesz schowaj do szafek i szuflad, a jeśli masz sprzęty, z których korzystasz na co dzień – mikser, toster czy czajnik elektryczny – postaraj się, aby wszystkie były w jednym kolorze. Ład kolorystyczny również wprowadza harmonię.
  • Właściwe oświetlenie każdej części pomieszczenia. Dobrze doświetl każdy kuchenny kąt i zadbaj o to, aby zarówno blaty robocze, stół czy zlew kuchenny miały osobne źródła światła. Dzięki temu, w każdej chwili możesz doświetlić tę część kuchni, z której aktualnie korzystasz.

Przy niewielkiej przestrzeni każdy detal ma znaczenie, więc zwróć uwagę nawet na to, w którą stronę położysz panele na podłodze. Kładzione wzdłuż wysmuklą pomieszczenie, natomiast kładzione w poprzek sprawią, że optycznie wyda się mniejsze.

Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań do swojej kuchni, sprawdź artykuły o hokerach w kuchni oraz o baterii kuchennej Grohe z wyciąganą wylewką!

Warto wiedzieć!

Jednym z ciekawych zastosowań iluzji optycznych na budynku jest np. ściana restauracji w Bristolu na ulicy St. Michael’s wyłożona czarno-białymi kafelkami. Na tej ścianie wszystkie szare linie są do siebie równolegle, a wydaje się, że właśnie tak nie jest!

Słynną ścianę w kawiarni (zdjęcie poniżej) opisał w 1979 roku Richard L. Gregory i Priscilla Heard.

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: