Wanny z hydromasażem jeszcze do niedawna kojarzyły się z ekskluzywnymi hotelami i salonami SPA. Aktualnie na wannę z hydromasażem możesz sobie pozwolić we własnym domu i nie jest to wcale duży wydatek! Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przed jej zakupem.
Dlaczego warto zainteresować się wanną z hydromasażem?
Wanna z hydromasażem to jeden z najlepszych sposobów na ukojenie zmysłów, pozbycie się stresu i oczyszczanie organizmu z toksyn, jakie znajdują się w porach skórnych. Hydromasaż pomaga w leczeniu urazów i boleści stawów, mięśni, a także kręgosłupa. Dobrze sprawdzi się też w przypadku rehabilitacji. Korzystnie wpływa m.in. na reumatyzm, bóle, sztywnienie, nadciśnienie, choroby układu oddechowego, artretyzm, bolesną menstruację czy bezsenność. Jest to również dobry sposób na regenerację organizmu po wysiłku.
Czy w każdym domu można zainstalować jacuzzi?
Wielu osobom wydaje się, że wannę z hydromasażem można zainstalować wyłącznie na dużych metrażach – to nieprawda! Aktualnie na rynku jest tak szeroki wybór tego typu urządzeń, że bez problemu można znaleźć dwuosobową wannę przystosowaną do zainstalowania w średniej wielkości łazience. Nie należy również wykluczać instalacji takiej wanny w mniejszych pomieszczeniach. Jednoosobowe jacuzzi wbrew pozorom nie wymaga wiele miejsca. Co prawda klasyczny model wanny z hydromasażem może zabrać trochę przestrzeni, jednak masz również do wyboru wersje narożne lub klasyczne wolnostojące. Nie będą się one dużo różnić od standardowych wanien, a znacznie zaoszczędzą miejsce w Twojej łazience. Jeśli mimo niewielkiego metrażu zależy ci na klasycznej wannie z hydromasażem, możesz ją sobie sprawić kosztem kabiny prysznicowej lub mebli łazienkowych.
Jakie są dostępne rodzaje masażu?
- wodny
- wodno-powietrzny
- powietrzny
- fale ultradźwiękowe
Masaż wodny polega na działaniu strumienia wody wypływającego przez dysze, które są zainstalowane w ścianach i na dnie wanny. Dysz może być kilka lub kilkanaście, a ich rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania urządzenia. W każdym urządzeniu, które oferuje masaż wodny, jest też regulator manualny lub elektroniczny, dzięki któremu można zwiększać lub zmniejszać siłę masażu. W niektórych dyszach jest również możliwość indywidualnego, ręcznego ustawiania siły oraz kierunku strumienia wody.
Masaż powietrzny, nazywany też masażem perełkowym, polega na wtłaczaniu powietrza przez dmuchawę, która jest napełniona wodą. Tworzące się dzięki temu drobne pęcherzyki masują skórę. Powietrze może być doprowadzone do wanny na dwa różne sposoby:
- przez połączone ze sobą rurki – do dysz powietrznych w dnie wanny,
- do komory powietrznej pod dnem wanny, a stamtąd rozchodzi się ono przez małe otworki w dnie wanny. W zależności od modelu – wanny z masażem powietrznym mają dmuchawę z podgrzewaczem powietrza, regulacją natężenia nadmuchu oraz z możliwością ustawienia masażu pulsującego.
Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator, który zwiększa efektywność masażu powietrznego. Ozonowane powietrze może być przydatne podczas leczenia np. żylaków. Ponadto dotlenia skórę, poprawia jej koloryt oraz wspomaga pracę układu krążenia. Ma również działanie bakteriobójcze, co przekłada się na łatwiejsze utrzymanie wanny z hydromasażem w czystości.
Masaż wodno-powietrzny oprócz standardowego masażu wodnego, wykorzystuje również sprężone powietrze, które produkuje charakterystyczne bąbelki. Oprócz nastroju i klimatu wprowadzają one również większą ilość tlenu, który oddziałuje na skórę. Takie rozwiązanie oferuje delikatny masaż rozluźniający i wyciszający.
Masaż falami ultradźwiękowymi umożliwiają specjalne dysze wodne. Mogą być one nieruchome lub wirujące. Niektóre z nich można również zamykać, co umożliwi punktowe ustawianie masażu. Fale ultradźwiękowe wnikają głęboko do warstw podskórnych i powodują kurczenie się oraz rozszerzanie komórek, co powoduje rozgrzanie tkanek oraz poprawienie ich ukrwienia i elastyczności.
Ile kosztuje wanna z hydromasażem?
Szeroki wachlarz wyboru wanien z hydromasażem wiąże się oczywiście z dużym rozstrzałem cenowym. Jacuzzi kupisz nawet od 2 do 3 tysięcy złotych, jednak wraz ze wzrostem czynników wpływających na instalację takiej wanny, cena oczywiście rośnie. Istotna jest również ilość dysz – możesz wybrać wannę z 4 lub 6 dyszami, ale jeśli Twoje fundusze na to zezwalają – na rynku dostępne są również wanny, które mają zainstalowanych 20 dysz.
Część wanien wyposażona jest również w komputer sterujący. Dzięki niemu możesz automatycznie uruchamiać konkretne programy lub dopasowywać je do własnych preferencji. Niektóre modele wyposażone są również w podświetlenie ledowe czy radio. Oczywiście za każde dodatkowe wyposażenie wanny będziesz musiał odpowiednio więcej zapłacić.
Ile kosztuje utrzymanie takiej wanny w domu?
Decydując się na wannę z hydromasażem, musisz się przygotować na wyższe rachunki. Przeciętne jacuzzi jest zazwyczaj większych rozmiarów niż zwykła wanna, a co za tym idzie – ilość wody, jaką będziesz zużywać, aby ją napełnić, się zwiększy. Średnie modele takiej wanny potrzebują około 200 litrów wody, aby napełnić całe urządzenie. Wzrosną również rachunki nie tylko za pobór wody, ale także za odprowadzanie ścieków. Do tego dochodzą jeszcze koszty pracy samego urządzenia oraz koszty ogrzewania wody. Można szacować, że przy częstym używaniu wanny z hydromasażem Twoje rachunki mogą wzrosnąć o około 100-200 złotych miesięcznie.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego