Salon z aneksem kuchennym to temat kontrowersyjny. Są tacy, którzy twierdzą, że aneks kuchenny to wyraz nowoczesności. Jednocześnie dla sporej części inwestorów tego typu rozwiązania we wnętrzach to nic innego, jak sposób deweloperów na oszczędności. Bez względu na to, jaka jest twoja opinia, warto wiedzieć, w jakich wnętrzach aneks kuchenny sprawdza się lepiej, a w jakich gorzej.
Salon z aneksem – do jakiego wnętrza i dla jakich mieszkańców?
Salon z aneksem kuchennym często spotkasz w propozycjach projektów kawalerek (patrz: żółta ramka) czy małych mieszkań wielopokojowych. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się na niewielkich metrażach, jeśli zależy ci na ich optycznym powiększeniu. Bardzo częste są sytuacje, kiedy właściciele kawalerek decydują się otworzyć małą, najczęściej ślepą kuchnię na salon. Dzięki temu kuchnia zostaje doświetlona, a granice między pomieszczeniami zniwelowane, co daje wrażenie przestronności.
Jako że aneks kuchenny zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, nie będzie wygodnym rozwiązaniem dla osób, które lubią kulinarne eksperymenty. Jego otwarcie na salon wymaga także od właścicieli zachowania czystości, tak by uniknąć widoku bałaganu na blatach roboczych. Salon z aneksem jest więc polecany osobom, które dbają o porządek. Jako że hałas dobiegający z kuchni może przeszkadzać osobom spędzającym czas w salonie (i odwrotnie – niektórzy lubią gotować w skupieniu), salon z aneksem nie będzie problemem dla tych, którzy mieszkają sami. W przypadku pary, wieloosobowej rodziny czy grupy współlokatorów – będzie to zależało od osobistych preferencji każdego domownika.
Aneks kuchenny – plusy i minusy
Wrażenie przestronności to cenna zaleta w przypadku małych mieszkań. Jakie są inne najważniejsze zalety i wady salonu z aneksem?
- Kuchnia otwarta na salon integruje domowników czy gospodarzy krzątających się w kuchni z gośćmi przebywającymi w salonie. To ważna zaleta w przypadku matek, które spędzając czas w kuchni mogą mieć na oku bawiące się w salonie pociechy. Taka kuchnia pozwala na gotowanie przy jednoczesnym uczestniczeniu w życiu rodzinnym, które toczy się w salonie.
- Mieszkanie 2-pokojowe z aneksem kuchennym jest tańsze niż mieszkanie 2-pokojowe z osobną kuchnią. Jeśli więc marzy ci się salon z aneksem kuchennym, zakup takiego mieszkania będzie dla ciebie korzystny finansowo.
- Salon z aneksem kuchennym wymaga od domowników zachowania porządku w kuchni. Bałagan na blatach roboczych to nieestetyczny widok, a kuchnia otwarta na salon jeszcze bardziej go eksponuje. Jeśli chcesz ukryć blaty robocze z widoku, możesz zdecydować się na symboliczną granicę salonu i aneksu, np. w postaci barku lub małej wyspy kuchennej. Dobrze, by miały one wysokość ok. 110 cm, czyli taką, która pozwoli zasłonić blaty robocze.
- Pamiętaj, że aneks kuchenny powinien być spójny z wystrojem salonu. Możesz także zdecydować się na bezpieczne rozwiązanie, czyli wybór gładkich, bezuchwytowych frontów szafek kuchennych. Pasują one do niemal każdego wnętrza, nie wprowadzają do niego wizualnego chaosu, a wrażenie dużej, płaskiej powierzchni szafek dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli chodzi o podłogę, dobrze prezentują się inne podłogi w kuchni i salonie, bo stanowią jednocześnie umowną granicę między pomieszczeniami. Jeśli jednak optyczne powiększenie salonu z aneksem jest dla ciebie priorytetem, postaw na to samo wyłożenie podłóg w obu strefach, np. drewnopodobną płytką wodoodporną.
- Salon z aneksem ma ważną wadę – zapachy z kuchni roznoszą się po całym salonie, a po jakimś czasie przenikają do dywanów czy tapicerowanych mebli. Możesz uniknąć tego problemu, montując w kuchni okap z wyciągiem podłączonym do wentylacji. Warto także przemyśleć odizolowanie aneksu od salonu np. przeszkleniem z drzwiami lub przesuwnym parawanem.
Salon z aneksem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Pamiętaj, że mając salon z aneksem kuchennym nie wydzielisz z pokoju dziennego żadnego innego pomieszczenia, np. pokoju dla dziecka czy pokoju gościnnego. Jeśli natomiast będą u ciebie nocować goście, położenie ich w salonie z aneksem sprawi, że nie będą mieli poczucia prywatności, jak miałoby to miejsce w wydzielonym pokoju. Pamiętaj także, że w przypadku salonu z aneksem wilgoć obecna jest w całym pomieszczeniu (zwiększa się ryzyko powstawania pleśni w salonie), dlatego musisz dbać o konserwację nie tylko strefy kuchennej, ale także pokoju dziennego.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego