Mały brodzik prysznicowy. Brodzik do małej łazienki – pomagamy wybrać! 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Mały brodzik prysznicowy to zwykle jedyne rozwiązanie, na jakie pozwala metraż łazienek w starych blokach lub w mikrokawalerkach z rynku pierwotnego. Korzystanie z niewielkiej kabiny raczej nie przyniesie wrażeń rodem z domowego SPA, ale nie musi być też tak zupełnie niewygodne. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania brodzika prysznicowego do małej i bardzo małej łazienki. 

Mały brodzik prysznicowy – co to właściwie znaczy? 

Najpopularniejsze w Polsce brodziki – zarówno półokrągłe, jak i kwadratowe – mają wymiar 90X90 centymetrów. Jest to pewnego rodzaju standard: rozsądny kompromis między zajmowanym miejscem a swobodą kąpieli. Brodziki 90X90 mieszczą się w większości łazienek i powinny być naszym priorytetem, nawet jeśli oznacza to miniaturyzację innych elementów wyposażenia, na przykład umywalki czy pralki. Wyżej znajdziemy brodziki w rozmiarach: 100X80, 100X100, 120X80 i wiele innych, a niżej głównie 80X80 i 70X70. Te ostatnie powinny zwrócić naszą uwagę tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że łazienka nie pomieści czegoś większego.

Najmniejsze brodziki prysznicowe pozwalają stworzyć w pełni funkcjonalną łazienkę już na powierzchni poniżej 3m2. Ale musimy pamiętać, że o ile w brodzikach 80×80 i 70X70 bez większych problemów wykapie się drobna osoba, o tyle postawniejsi domownicy mogą mieć już trudności z obróceniem się o 360 stopni bez obcierania się o drzwi kabiny lub płytki na ścianie. 

Półokrągły czy kwadratowy – jaki brodzik do małej łazienki? 

Brodziki półokrągłe nieco ułatwiają poruszanie się po małej łazience – niwelują ryzyko zawadzania o ostry kant. Brodziki kwadratowe wyglądają jednak bardziej elegancko i nowocześnie oraz przynoszą ciut więcej komfortu podczas samej kąpieli. Ostateczna decyzja powinna być podyktowana ogólną koncepcją projektową. Zwróćcie uwagę, jakie formy (w obrębie ceramiki, armatury czy dodatków) dominują w Waszej przestrzeni i starajcie się je konsekwentnie powielać. Spójność aranżacji jest w małych łazienkach niezwykle istotna, bo optyczny chaos i bałagan sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. 

Mały brodzik prysznicowy

Mały brodzik prysznicowy – na jakie drzwi prysznicowe postawić?

Zacznijmy od drzwi prysznicowych, które niestety trzeba od razu odrzucić. Po pierwsze, będą to drzwi składane (nazywane także łamanymi lub tramwajowymi), gdyż zamknięcie wciskającej się do wnętrza kabiny harmonijki będzie kłopotliwe od środka. Po drugie, drzwi skrzydłowe, gdyż niewielki metraż łazienki raczej nie pozwoli na ich pełne rozwarcie i wygodne dostanie się pod prysznic. Po trzecie, drzwi wahadłowe, bo generują one oba powyższe problemy.

Pozostają zatem najbardziej klasyczne drzwi przesuwne lub zupełna z nich rezygnacja, czyli stworzenie kabiny typu walk-in. Kabiny walk-in, a więc półotwarta strefa kąpielowa – taka, gdzie przed rozchlapywaniem wody chroni tylko jedna, zamontowana na stałe szyba – nierzadko okazują się najlepszym patentem dla małych łazienek. Brak typowych drzwi prysznicowych znacznie ułatwia wchodzenie i wychodzenie spod prysznica w mikrołazience, zwiększa powierzchnię kąpielową i sprawia, że wizualnie wnętrze robi się lżejsze, czystsze, lepiej doświetlone. Do stworzenia kabiny prysznicowej walk-in możecie wykorzystać niski, płaski brodzik lub zastosować odpływ liniowy i w ogóle brodzika nie montować.

Nieruchoma ścianka prysznicowa pozwala na ciekawe, nieszablonowe eksperymenty i optymalizację przestrzeni. Możecie na przykład zamontować ją pod kątem (a nie prostopadle do ściany), tak aby kabina miała kształt połowy trapezu. Możecie postawić konstrukcję bezramową, aby prysznic praktycznie wtopił się w łazienkę. 

Mały brodzik prysznicowy – bateria może być kluczem! 

Bateria prysznicowa do małego brodzika to często całkowicie lekceważona kwestia. Tymczasem właściwie wybrana, może mieć ogromny wpływ na jakość spędzonego pod prysznicem czasu. Przede wszystkim warto postawić na baterię podtynkową, bez wystających i odbierających tak cenne miejsce korpusu i uchwytu.

Świetnie w miniaturowych brodzikach sprawdzi się na przykład bateria GROHE SmartControl o smukłym, minimalistycznym designie. Głębokość części podtynkowej to tutaj tylko 43 mm, wysięg pokrętła startującego – 10 mm, a rozmiar panelu – 158 mm. 

Grohe SmartControl
Grohe SmartControl

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: