Kwiaty do łazienki bez okna i z oknem – wszystko, co musisz wiedzieć, by urządzić zieloną łazienkę

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Rośliny dodają uroku każdemu wnętrzu. Mogą być ozdobą salonu, sypialni, kuchni czy biura. Ale czy kwiaty odnajdą się także w łazience, z ograniczoną ilością światła i dużą wilgotnością powietrza? Sprawdź, jak dbać o rośliny w łazience i jakie kwiaty do łazienki bez okna i z oknem będą najlepsze.

BHP dla kwiatów w łazience – podstawowe zasady uprawy roślin doniczkowych

Jeśli marzysz o zielonej łazience, ale nie wiesz, jakich zasad przestrzegać, żeby Twoje kwiaty żyły długo i szczęśliwie, koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa hodowli kwiatów:

  • Wybieraj gatunki, które lubią wilgoć – bez względu na to, czy Twoja łazienka jest widna, czy ciemna (bez okna).
  • Nie ustawiaj roślin doniczkowych blisko środków chemicznych – ich opary mogą działać niekorzystnie na rozwój kwiatów, a nawet być dla nich zabójcze.
  • Często wietrz łazienkę – wilgoć co prawda korzystnie wpływa na niektóre gatunki, jednak w zbyt wilgotnym pomieszczeniu rośliny mogą gorzej się rozwijać. Wilgoć sprzyja też rozwojowi chorób grzybiczych – nawet u tych gatunków, które lubią wilgotne środowisko.
  • Ogranicz podlewanie kwiatów – oczywiście wszystko jest uzależnione od specyfiki danego gatunku oraz wilgotności powietrza w łazience, ale im wilgotność jest większa, tym kwiaty wolniej parują i tym rzadziej trzeba je podlewać.
  • Nie stawiaj kwiatów na słonecznym parapecie – rośliny, które lubią wilgoć, zwykle nie tolerują mocnego słońca. Oczywiście większość gatunków do życia potrzebuje światła, więc nie możesz zamknąć roślin w zupełnej ciemności (o tym, jak zapewnić kwiatom odpowiednią ilość światła, przeczytasz za chwilę).
  • Ustaw doniczki w takim miejscu, by kwiaty nie były potrącane przez domowników, np. wychodzących spod prysznica czy korzystających z umywalki i toalety.
  • Zabezpiecz rośliny przed bezpośrednim kontaktem z wodą – mimo iż para wodna i wilgoć są lubiane przez wiele gatunków roślin, to pryskająca z kranu czy spod prysznica woda, padająca bezpośrednio na liście, może być dla wielu roślin zabójcza.

Kwiaty do łazienki bez okna i z oknem – jak zazielenić ciemną i jasną łazienkę?

W domach i mieszkaniach często powietrze jest suche, zwłaszcza w okresie grzewczym – nie sprzyja to niestety hodowaniu wielu gatunków roślin tropikalnych. W takim środowisku ich liście brązowieją i zasychają. Ratunkiem może być dla nich przeniesienie ich do łazienki – zwłaszcza, jeśli masz łazienkę z oknem. Widna łazienka jest wymarzonym miejscem dla gatunków tropikalnych (i nie tylko). Jak jednak poradzić sobie z kwiatami w ciemnej łazience? Jest na to sposób.

Rośliny, nawet te najbardziej cieniolubne, potrzebują do życia światła. W blokach czy kamienicach trudno jednak o łazienkę z oknem. Jeśli więc chcesz zazielenić łazienkę, w której nie ma okna, musisz zapewnić roślinie sztuczne doświetlenie. Żeby nie zbankrutować i przy okazji wykazać się troską o środowisko, postaw na lampy z energooszczędnymi diodami LED, których promienie będą padać bezpośrednio na Twoje rośliny z góry, z odległości do pół metra. Lampy powinny być włączone przez 10-14 godzin na dobę. Niektóre sklepy oferują specjalistyczne lampy przeznaczone do hodowli roślin, które emitują światło zbliżone do naturalnego. O intensywności naświetlania decyduje specyfika danego gatunku.

Innym sposobem jest wystawianie co kilka dni kwiatów z łazienki do salonu, sypialni czy innego, nasłonecznionego pomieszczenia. Warto jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszystkie gatunki roślin są odporne na częste zmiany miejsca.

Kwiaty do łazienki

Jakie kwiaty do łazienki wybrać?

Przejdźmy do konkretów – jakie gatunki roślin do łazienki wybrać? Oto kwiaty, które lubią wilgotne i zacienione stanowiska:

  • Skrzydłokwiat – potrzebuje stale wilgotnego podłoża i rozproszonego światła,
  • Dracena – dostępnych jest wiele gatunków i podmian draceny, ale wszystkie są mało wymagające w uprawie. Dobrze rozwijają się w półcieniu i z lekko wilgotnym podłożem.
  • Epipremnum – to kwiat, który zniesie naprawdę wiele. Wytrzyma nawet nieregularne podlewanie, dobrze odnajdzie się w półcieniu i nie ma prawie żadnych wymagań.
  • Palma Waszyngtona – gatunek, który sprawdzi się w łazience, ale będzie potrzebować dużo światła i umiarkowanie wilgotnego podłoża.
  • Cibora – kwiat uwielbiający półcień i bardzo mokre podłoże.
  • Anturium – idealne warunki dla tego gatunku to rozproszone światło i stale wilgotne podłoże.
  • Paproć nefrolepis –dobrze odnajduje się w świetle rozproszonym i ze stale wilgotnym podłożem. Kwiat ten jest jednak stały w uczuciach i nie lubi przestawiania.
  • Difenbachia – lubi półcień i najlepiej czuje się z próchniczym, stale i umiarkowanie wilgotnym podłożem.
  • Zamiokulkas – nie potrzebuje częstego podlewania i nawożenia. Bardzo dobrze radzi sobie z okresową suszą i niedoborem światła. Jest odporna na choroby i szkodniki.

Pamiętaj też, by zapoznać się dokładnie ze specyfiką danego gatunku i z możliwościami Twojej łazienki, zanim zdecydujesz się na konkretną roślinę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: