Jak urządzić mieszkanie? 11 porad od światowej sławy projektantów 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Urządzanie mieszkania związane jest z wieloma dylematami. Aby ułatwić Wam podjęcie właściwych decyzji na początkowych etapach pracy, przygotowaliśmy dla Was porcję kilkunastu błyskotliwych porad od ogromnie cenionych architektów wnętrz. 

Jak dobrze urządzić mieszkanie? Bezcenne wskazówki od gwiazd projektowania 

1. Moodboard inny niż wszystkie 

Wiele osób przygodę z urządzaniem wnętrz zaczyna od stworzenia moodboardu i na wirtualnej lub korkowej tablicy umieszcza dziesiątki wynalezionych w sieci inspiracji: meble, kolory, tkaniny itp. To fajny, przydatny patent. Intrygujący pomysł na jego rozwinięcie podpowiada Tara Bernerd. Ekspertka sugeruje, by zabawę moodboardem rozpocząć od umieszczenia na planszy zdjęcia osoby, która najlepiej odzwierciedla to, jak chcielibyście się czuć w danym pomieszczeniu. To może być Carrie Bradshaw z Seksu w Wielkim Mieście, Jordan Belford z Wilka z Wall Street lub ktokolwiek inny. Jeśli centrum Waszej tablicy uczynicie emocję, a nie przedmiot, łatwiej będzie Wam udanie skomponować paletę, wyposażenie i dodatki. Najpierw wymyślcie nastrój, a później dopasowujecie do niego pozostałe elementy. 

2. Smartfony w dłoń 

Kiedy przebywacie w pokoju, możecie mieć trudności z zorientowaniem się, jaki naprawdę on jest i czego mu potrzeba. Noa Santos zachęca do robienia wnętrzom jak największej liczby zdjęć i poszukiwania rozwiązań projektowych w oparciu o to, co przedstawiają. Metoda ta pozwala odpowiednio zdystansować się wobec miejsca – spojrzeć na nie z nowej perspektywy, dostrzec  jego unikalny charakter i poznać osobliwe niuanse. 

3. Komfort nade wszystko

Bethan Gray przekonuje, że „komfort jest kluczem do domu, musi być”. Czasami tak bardzo skupiamy się na estetycznych aspektach wnętrza, że zapominamy o jego funkcjonalności. Urządzanie mieszkania zawsze warto zacząć od wyznaczenie wygodnego miejsca do relaksu czy ustawienia stanowiska pracy tak, aby otwierało się na przyjemny widok. 

Urządzanie mieszkań

4. Konwersacja

Nie wiecie, co powinno być centralnym punktem wymyślonej przez Was aranżacji? Yinka Ilori radzi, aby wyobrazić sobie rozmowę z gościem w gotowym wnętrzu. Zadajcie mu w myślach pytania: Na co w pierwszej kolejności zwrócił uwagę? Jakie wspomnienie zabierze ze sobą? Niech waszym focal point pomieszczenie stanie się to, co odpowiedział Wam wyimaginowany towarzysz. Ta psychologiczna zabawa potrafi przynieść naprawdę świetne rezultaty. 

5. Biel wymaga nauki 

Jua Studhomle uważa, białe ściany zwykle są najwłaściwszym wyborem. Biel ma jednak wiele imion i warto dopasować ją właściwie do stylu wnętrza. Wybierając białą farbę, koniecznie przyjrzycie się dodanym do niej pigmentom. Niebieskawa biel będzie odpowiednia do chłodnych, miejskich przestrzeni w skandynawskim duchu. Czerwona biel stworzy skojarzenia z przytulną cegłą i ciepłym nurtem estetyki loft. Zielone biele dobrze wkomponowują pomieszczenia w otaczający je ogród, a żółtawe nadadzą rustykalny szlif. 

6. Stop izolacji

Lucinda Chambers przestrzega, aby żaden kolor nie był użyty we wnętrzu tylko raz. Powielanie barw – na przykład 3 razy – tworzy wrażenie spójności, ciągłości i przepływu. Jeśli zdecydujecie się na żółtą jadalnie, umieście w przedpokoju obraz z słonecznikami, a w kuchni zawieście dopasowane firanki… 

Jak urządzić mieszkanie?

Jak urządzić mieszkanie? Triki, których warto się trzymać 

7. Klasyka się kłania 

Jeśli nie macie dużego doświadczenia w urządzaniu wnętrz, trzymajcie się najprostszych, najbardziej klasycznych zasad. Jedną z takich reguł jest chociażby stosowanie symetrii. Nie musicie od razu wymyślać „lustrzanych odbić” całych ścian. Ale rozważcie wprowadzenie na przykład dwóch krzeseł, które zrównoważą bryłę sofy, albo pary kinkietów po obu stronach dzieła sztuki, doradza Bryan O’Sullivan.

8. Kontrast kontraatakuje 

Matthew Williamson uwielbia łączenie różu z zielenią i nakłania, by samodzielnie sięgać po podobne rozwiązania. Odrobina kontrastu doda pokojowi wizualnego zainteresowania, ożywi go i zdynamizuje. 

9. Spojrzenie w górę 

Zastanawiacie się, na jaki kolor pomalować sufit? Joa Studholme mknie do Was z odpowiedzią. W niskich pomieszczeniach zastosujcie ten sam kolor, co na ścianach – w wysokich wprowadźcie kontrast. 

Urządzanie mieszkań. Porady

10. Spojrzenie w dół 

W podążaniu za trendami nie ma niczego złego. Gdy spodoba Wam się najmodniejszy w tym sezonie fotel i będzie on dla Was wygodny, po prostu go sobie sprawcie. Russell Sage wskazuje jednak, by podobnymi impulsami nie kierować się przy wyborze podłogi. Meble czy dodatki można stosunkowo szybko wymienić, a podłoga zostanie z Wami aż do następnego generalnego remontu, a może nawet do końca Waszego zamieszkiwania w danym miejscu. Dlatego klasyczna jodełka czy szachownica to niemal zawsze trafny wybór. 

11. DIY robi, co trzeba 

Sebastian Cox lubi mawiać, że „wszyscy jesteśmy twórcami”. Choćby symboliczne zaangażowanie w prace wykonawcze, na przykład pomalowanie ściany, wzmacnia poczucie więzi z przestrzenią i pozwala skuteczniej działać w sferze doboru detali. 

Jak urządzić mieszkanie? Teraz powinno być łatwiej!

Jak urządzić mieszkanie

Cytaty i pomysły za: https://www.livingetc.com/ideas/interior-design

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: