Białe wnętrza. Inspiracje i porady 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Białe wnętrza nigdy nie wychodzą z mody – są lekkie, czyste, świeże i przestronne. Jednak połączenie białych ścian, białych mebli i białych dodatków możne tworzyć nieco sterylne czy wręcz „szpitalne” wrażenie. Dlatego dominującą w pomieszczeniach biel warto przełamać jakimś kolorem akcentującym. Jakie barwy sprawdzą się tutaj najlepiej? Zobaczmy, co na ten temat mają do powiedzenia projektanci i architekci wnętrz

Białe wnętrza. Jakie kolory dobrać do białych ścian?

Zacznijmy od przypomnienia sobie dotyczącej łączenia kolorów teorii. Kompozycje kolorystyczne można budować na trzy podstawowe sposoby: 

  • na zasadzie pokrewieństwa; 
  • na zasadzie kontrastu; 
  • lub monochromatycznie.

Ogromnie pomocnym przy łączeniu kolorów narzędziem – niezależnie od wybranego schematu – jest koło barw. Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w kolorach pokrewnych, wybieramy barwy znajdujące się na kole barw obok siebie (rysunek 1.) Gdy podobają nam się kontrasty, mieszamy kolory umieszczone po przeciwnych stronach koła barw (rysunek 2.). A gdy celujemy we wnętrze monochromatyczne, sięgamy po jeden kolor, ale w kilku odcieniach, aby aranżacja nie była zbyt ciężka i przytłaczająca (rysunek 3.).

Rysunek 1
Rysunek 2.
Rysunek 3

Zapytacie teraz, całkiem zresztą słusznie, gdzie na kole barw znajduje się biel… Odpowiedź będzie tyleż oczywista, co niełatwa do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka. Kolor biały to centrum koła barw. Biel to bowiem kolor neutralny, czyli taki, który odzwierciedla wszystkie długości światła. Oznacza to, że technicznie biel pasuje do dowolnego innego koloru. Wszechstronność bieli otwiera przed urządzającymi mieszkanie mnóstwo możliwości, ale jednocześnie rodzi adekwatną liczbę dylematów. Włączając do białej palety mieszkania dodatkowy kolor, warto przede wszystkim skupić się na wrażeniu, jakie chcemy uzyskać. Profesjonaliści wskazują, że wzbogacenie białego tła o wybrany akcent kolorystyczny będzie owocowało wykreowaniem zupełnie innej atmosfery. 

Białe wnętrza. Jakie kolory pasują do białych ścian?

Biel + niebieski 

Dodatek koloru niebieskiego to bardzo popularny wybór. Połączenie natychmiast przywołuje skojarzenia ze stylami nadmorskimi, na przykład Hamptons. Zestawienie z jasnych odcieniem niebieskiego działa relaksująco i uspokajająco. Ciemniejsze odcienie (w stronę granatu) oferują bardziej nowoczesny i ostry wygląd. 

Białe wnętrza. Jakie kolory mebli
Jakie kolory do białych ścian
Niebieska kuchnia

Biel + zieleń 

Zieleń to również łagodny, kojący kolor. O ile jednak niebieskie akcenty przydają pomieszczeniu pewnego rodzaju eteryczności, zielone bardziej uziemiają, zakotwiczają wnętrze. 

Biel i zieleń w mieszkaniu
Białe wnętrza. Inspiracje
Białe ściany, jakie meble

Biel + pomarańczowy 

Pomarańczowy to zabawny, żywy kolor. W zestawieniu z bielą tworzy ekscytującą i energetyzującą mieszkankę. Wybierzcie ten odcień, jeśli chcecie ocieplić białe wnętrze i przydać mu odrobinę słonecznych wibracji. 

Pomarańczowa sofa

Biel + beż 

Połączenie bieli i beżu to klasyczna, elegancka i wyrafinowana kompozycja. Zestaw ten jest charakterystyczny dla wnętrz, w których dochodzi do dialogu między tym, co stare, i tym co nowe, na przykład Modern Classic. 

Biało-beżowe mieszkanie

Biel + brąz 

Brąz obok bieli tworzy bardzo naturalny, rustykalny klimat. Drewniane podłogii, stoły czy rzeźby na tle białych płaszczyzn zawsze wyglądają bezpretensjonalnie i kojarzą się z poczuciem komfortu i bezpieczeństwa. 

Białe wnętrza

Biel + róż 

Wprowadzenie różu do białego wnętrza może przynieść bardzo odmienne, ale bardzo ciekawe wibracje. Delikatne, pastelowe róże kreują wdzięczną, romantyczną aurę. Głębokie, ciemnoróżowe odcienie tworzą szczególną, zmysłową atmosferę. A jaskraworóżowe, niemalże neonowe akcenty sprawiają, że w nowoczesnym wnętrzu czuć funkowe tony. 

Biel plus róż

Biel + fiolet 

Zestawienie bieli i fioletu to sposób na wykreowanie luksusowego, królewskiego wnętrza. 

Fioletowa sofa
Fioletowa sofa
Białe i fioletowe wnętrza

Biel + złoto 

Złote dodatki w białym pokoju to synonim bogactwa. Ale zachowując umiar i dobierając mniej nachalne odcienie, z powodzeniem można tu uniknąć pułapki przepychu i świadectwa złego gustu. 

Biel plus zieleń w mieszkaniu

Białe wnętrza. Tych kolorów do białych ścian lepiej unikać 

Biel + czerwień 

Współistnienie bieli i czerwieni we wnętrzu to klasyczne, wykorzystywane w wielu stylistykach połączenie. Teoretycznie w parze tej nie ma niczego złego, a czerwony dywan w białym pokoju może wyglądać intrygująco. Ale w Polsce na taką kompozycję nakładają się konotacje kulturowe w postaci naszych narodowych barw, przez co całość może wyglądać trochę niezręcznie.  

Biel + żółty 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego tak jest, ale biel często nie wygląda dobrze razem z kolorem żółtym. Biel w sąsiedztwie żółtych elementów zaczyna prezentować się jak kolor wypłowiały, sprany i zużyty. 

Biel + czerń

Połączenie bieli i czerni to Święty Graal projektowania i na pewno nie można tej pary tak po prostu odrzucić. Praktyka pokazuje jednak, że do dobrego operowania tym kontrastem potrzebne są naprawę wysokiej próby umiejętności dekoratorskie i świadomość estetyczna. W większości przypadków urządzone w tym schemacie mieszkania wyglądają surowo, nieprzyjaźnie, a czasami także tanio. 

Biel + jasna szarość 

Kolor ciemnoszary i biel żyją ze sobą w przyjaźni i wnętrza zaaranżowane w takiej palecie potrafią prezentować się doskonale. Problemy rodzą jednak jasne odcienie szarości – powodują, że pomieszczenie traci głębokie; staje się płaskie i jakby matowe. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-06-19 16:41:27
Paula
Bardzo podobają mi się białe wnętrza. Widziałam takie na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/architekt-wnetrz-cena-za-m2 i po prostu się zachwyciłam :)