Beton w łazience – jak zaaranżować przytulne wnętrze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Wykorzystanie betonu w łazience wiąże się z wieloma zaletami. Betonowe powierzchnie można z łatwością umyć, a ich kolor nie zmienia się po upływie czasu. Wystarczy tylko pokryć je impregnatem i staną się stylowym dopełnieniem łazienkowej aranżacji. Jest jednak pewien haczyk – beton architektoniczny cechuje zwykle dość surowy charakter, a łazienka ma przecież być miejscem relaksu. Poznaj kilka trików, dzięki którym stanie się bardziej przytulna!

Beton w łazience i naturalne akcenty

Łazienkowe wnętrze z betonem stanie się bardziej nastrojowe, gdy wprowadzisz do niego elementy inspirowane naturą. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza drewno. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko meble ‒  można też np. pokryć nim podłogę albo ścianę. Będzie ona stanowiła przyjemny dla oka kontrast w porównaniu z betonową powierzchnią.
 

 
By wnętrze nabrało nieco bardziej kameralnego, nastrojowego charakteru, zadbaj też o wstawienie roślin. Postaw na gatunki, które szczególnie lubią wilgotne pomieszczenia, takie jak skrzydłokwiat czy paproć – te rośliny dobrze się czują przy rozproszonym świetle. Beton na ścianie, na której znajdują się półki z donicami, będzie się prezentował niezwykle stylowo, a zielone akcenty sprawią, że łazienka stanie się bardziej przytulnym miejscem.

Więcej informacji o kwiatach, które można hodować w łazience – z oknem lub bez, znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule. Warto starannie dobrać rośliny i zapoznać się z ich potrzebami.

Beton dekoracyjny – szary lub kolorowy

Niektórzy najlepiej się czują otoczeni bielą i szarością, inni jednak potrzebują ciepłych kolorów, by uznać miejsce za przytulne. Należysz do tej drugiej grupy? W takim razie proponujemy dwa rozwiązania na ściany.

Po pierwsze sięgnij po beton dekoracyjny w ciepłym kolorze np. beżowym, delikatnie pomarańczowym albo kawy z mlekiem. Jeśli wykorzystujesz płyty architektoniczne małej lub średniej wielkości, pokuś się o dwie bądź trzy barwy. O ile będą ustawione naprzemienne, urozmaicą aranżację, a odpowiednio dobrana paleta dodatkowo ją ociepli.
 

 
Jeśli chcesz pozostać przy klasycznym, szarym odcieniu betonu, możesz pomalować ściany farbą w cieplejszym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ich poziomo w jednej połowie pastelową, a w drugiej białą powłoką. Wtedy imitacja betonu na podłodze sprawi, że łazienka będzie wyglądała nowocześnie, a kolor na ścianach doda jej ciepłego charakteru.

Kolor (nawet o nasyconym odcieniu) możesz też przemycić w dodatkach na podłogę, takich jak dywaniki i wycieraczki. Im bardziej będą puszyste, tym lepiej! Frędzle również są mile widziane. Do tego możesz pokusić się o barwne zasłony czy parawan. To najszybszy sposób na ocieplenie wizerunkowe łazienki z betonowymi powierzchniami i nie wymaga przeprowadzania remontu.

Liczą się detale

Przytulne pomieszczenia mają to do siebie, że często znajdują się w nich dekoracje. W przypadku łazienek muszą to być dodatki, które nie zniszczą się pod wpływem działania wody. Ciekawym rozwiązaniem mogą być słoiki wypełnione muszelkami. Jeśli mają nakrętkę, możesz też umieścić w nich małe lampki.

Nastrojowym dodatkiem będą również świece, które możesz położyć np. na tacy ustawionej w pobliżu wanny, razem z przyborami do kąpieli. To propozycja inspirowana duńskim hygge – wnętrza urządzone zgodnie z wytycznymi tej idei są uważane za najprzytulniejsze!
 

 

Beton na ścianach ozdobiony grafikami

Wnętrza, gdzie panuje ciepły, nastrojowy klimat, są też pełne spersonalizowanych dodatków, które mówią coś o właścicielach. Dlatego warto na ścianach w łazience powiesić grafiki w ulubionym stylu. Mogą one przedstawiać twoje ulubione przedmioty czy zainteresowania i pasować kolorystycznie do dodatków, takich jak ręczniki czy zestaw kubków z podajnikiem.

Alternatywą dla grafik będą zdjęcia np. z podróży. Wakacyjne fotografie ukazujące morze czy jezioro będą pasowały do łazienkowego klimatu i nadadzą aranżacji bardziej osobistego charakteru.

Odpowiednie oświetlenie

Światło odgrywa ważną rolę w budowaniu swojskiego, przytulnego klimatu. Beton w łazience będzie dobrze wyglądał oświetlony ciepłym światłem o żółtawej barwie. Warto mieć to na względzie przy zakupie żarówek. Wybierając lampę, kieruj się natomiast kolorem (powinien być ciepły) oraz kształtem. Jeśli zależy ci na przytulnym nastroju, sięgnij po zaokrąglone modele.

Ogólna zasada głosi, że obłe, okrągłe formy pomagają w budowaniu przytulnego klimatu. Pamiętaj o tym również przy wyborze ceramiki do łazienki. Elementy łazienkowego wyposażenia z lekko zaokrąglonymi krawędziami znajdziesz m.in. w serii Grohe Euro Ceramics.

Imitacja betonu stanowi stylowe, przykuwające uwagę rozwiązanie we wnętrzach, które na dodatek jest bardzo praktyczne. Bez odpowiedniej oprawy będzie jednak budowało surowy klimat, który nie zawsze jest pożądany. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci wytworzyć w łazience wrażenie przytulności i sprawią, że stanie się ona doskonałym miejscem na relaks!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: